İntıra Bey [email protected] İntıra Bey

Bedelsiz verme potansiyeli yüksek hisseler

11 Aralık 2019, 12:58 - -

Bedelsiz sermaye artırımı her dönemde yatırımcıların ilgi alanında oldu. Bedelsiz sermaye artışı şirketlere ilave nakit girişi sağlamasa da güçlenen ödenmiş sermaye ve yeni oluşan hisse fiyatları yatırımcının ilgisini çekmekte. Borsada bedelsiz verme potansiyeli yüksek 35 şirket bulunuyor.

Bedelsiz Sermaye artırımı, şirketlerin kendi iç kaynaklarını (emisyon primi, yeniden değerleme değer artışı, yedekler, iştirak ve duran varlık satış karları, temettü) kullanarak yapmış oldukları ve ortaklarından ilave kaynak talep etmeden bedelsiz olarak hisse senedi dağıttıkları sermaye artırım türüdür.

Bedelsiz sermaye haberi neden hisseleri yükseltiyor?
Şirketlerin gerçekleştirmiş oldukları bedelsiz sermaye artışları bir nakit sermaye girişi sağlamaz. Bununla birlikte ödenmiş sermayenin artırılması ileriye yönelik olumlu bir sinyal olarak kabul edilmekte. Güçlenen ödenmiş sermaye ile şirketin projelerini gerçekleştirmede ihtiyaç duyabileceği dış kaynağı sağlamada daha rahat hareket edebileceği, güçlü görünen ödenmiş sermayenin yine şirketlerin almak istediği yeni ihale ve projeler için güven unsuru olacağı ve bu sayede de büyümeye edebileceğini gösteren bir gelişme olarak kabul ediliyor.

Bedelsiz sermaye artırımı piyasa değerini değiştirir mi?
Bedelsiz potansiyeli yüksek olan şirketler yatırımcıların beklentilerini arttırırken hisse performansına da olumlu yansımalar yapabiliyor. Bedelsiz sermaye artırımı kararı açıklanması ardından görülen hızlı yükselişleri bu nedenlere bağlamak mümkün olabilir. Zira bedelsiz sermaye artırımı neticesinde hisse sahiplerine fiziki olarak ekstra bir girdi sağlanmamakta, artırılan sermaye kadar yeni hisse senedi yatırımcılara verilirken aynı oranda da hisse fiyatı düştüğünden şirketin piyasa değerinde bir değişme olmamaktadır.

Borsada bedelsiz verme potansiyelinde öne çıkan ilk 35 hisse senedinin listesi şöyle:

BEDELSİZ VERME POTANSİYELİ YÜKSEK HİSSELER

 

 

 
 
 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (48)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)