SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

Ana SayfaYatırımcı MasasıTİCARİ PERFORMANSLA FİYAT UYUMSUZ-
SORU : Borsaya yeni gelen küçük yatırımcıyım. Burva’yı alıp almamada kararsızım. Uzun vadede nasıl görüyorsunuz? Gönderen : Mehmet Bulut29.10.2020, 15:55

Hayatın farklı alanlarında olduğu gibi borsada da bazı zamanlar bireylerin standart düşünce kalıbı ile uyuşmayan işlem ya da yönelimleri olabilmekte. Son zamanlardaysa standardın dışına çıkışların arttığı dikkatlerden kaçmıyor. Zarar eden ya da cüzi miktarda kâr açıklayan firmalara ait hisselerde iktisadi verilerle izah edilemeyen yönelimler dikkat çekmekte. Ticari kapasitesi düşük veya zarar eden firmaların hisselerinde anormal çıkışlar gözlenirken bu tür hareketlerin peşine takılanlar da arttı. Kuşkusuz böylesi hareketlere yönelenler arasında düşüş olabileceği yönünde öngörü sahibi olanların da hayli fazla olduğu gözlenebilmekte. Fakat düşüşten önce kârlı şekilde çıkabilecekleri yönündeki güven hayli yüksek olmakta. Onlar yaşanan çıkıştan istifade edebilecekleri düşüncesiyle bu tür hisselerde pozisyon alabilmekte. Ekonominin temel kuralları ile uyuşmayan bu tür çıkışların enerjisini ise her defasında bu harekete katılmaya ikna olan kişilerin varlığı sağlıyor. Yönelimlerin yeterli sayıya ulaşması halinde de -ki bu çoğu zaman hissenin zirve seviyesine denk gelir- o anda güçlü bir satışın yaşanması şaşırtıcı olmamakta. Borsada bu tür hareketlerin son zamanlarda arttığı görülüyor. Burçelik Vana için de benzer bir durum söz konusu. Hisse, özellikle geçtiğimiz temmuz ayında gerçekleştirdiği çıkışla birlikte 94,45 TL’ye kadar çıktı. Mart ayında ise 9,41 TL’den işlem görüyordu. Biraz daha geriye gittiğimizde Temmuz 2019’da fiyatın 1,46 TL olduğunu hatırlatmakta yarar var. Bir yıllık sürede gözlenen hareketin mali performansla uyumsuz olduğunu not etmek gerekiyor. Şimdilerde de hisse 72,30 TL seviyelerinde bulunuyor. Mevcut fiyat, zirve seviyesinin gerisinde olsa da bir yıl önceki fiyatının çok üzerinde bulunuyor. Ticari yapısı ise işlem gördüğü fiyatı desteklemiyor. Şirket uzun süredir zarar ya da sembolik düzeyde bir kârlılıkla hareket ediyor. 2020’nin ilk yarısında da satış geliri düşerken zarar arttı. Göstergeler firmanın güçlü ve istikrarlı bir kârlılık yapısına kavuşacağına dair işaretleri vermekten uzakta bulunuyor.

BURÇELİK VANA BURVA

Alış0,00

Satış0,00

Gün İçi En Düşük0,00

Gün İçi En Yüksek0,00

PD/DD0,00

FK0,00

Fiyat0,00

Değişim0,00%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI