SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

Ana SayfaYatırımcı MasasıTEK BİR ORANA BAKILARAK İŞLEM YAPILMAZ-
SORU : Bak Ambalaj sektöründe öncü olması ve finansalları sektörüne göre daha iyi olmasına rağmen neden daha düşük pd/dd ile fiyatlanmaktadır? Gönderen : Misafir26.05.2015, 07:16

Ağırlıklı olarak gıda sektörüne yönelik ambalaj üreten Bak Ambalaj, satışlarını her yıl düzenli artırdığı gözleniyor. Ancak kârının aynı paralelde yükseldiğini söylemek mümkün değil. Firma, 2011 yılında yakaladığı kârın aradan bir daha anılan tarihteki kâr rakamını göremedi. Dahası geçen süre zarfında kârı sürekli olarak eridi. Son açıkladığı 2015 yılı ilk çeyrek bilançosunda ise zarara döndü. Şirketin ilk çeyrekte zarar dönmesinde satışlarındaki maliyet artışı ve giderlerinin yükselmesinin etkisi hissediliyor. İlerleyen süreçte gider ve maliyetlerini toparlayamaması halinde 2015 yılı sonunda da zarar açıklama olasılığının hayli yüksek olduğunu belirtmek isteriz. Şirketin kârında son üç yılda artış yaşanmaması hissenin fiyatının da yükselmemesine ve yatay bir seyir izlemesine neden olmakta. İlk çeyrek bilançonun açıklanmasından kısa bir süre önce de hissede sert bir düşüş yaşanarak fiyatın gerilediği gözlendi. Zararın devam etmesi halinde fiyatın 2,22 TL’nin de altına gerilemesi şaşırtıcı olmayacak. Öte yandan firmanın Piyasa değeri/defter değeri oranının düşük olduğu görülmekte. Söz konusu oran ile hissenin piyasa değerinin özsermayesinin kaç katı olduğunu anlamak için kullanılmakta. Bu noktada oranın düşük çıkması olumlu değerlendirilir ve hissenin ucuz olduğu sonucuna varılır. Ancak tek bir orana dayanarak alım yapmak yanlış olur. Zira oranın düşük olması firma açısından bazı sorunların varlığına da işaret edebilir. Bu açıdan birden fazla oranı birlikte değerlendirerek işlemde bulunmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bak Ambalaj açısından meseleye bakıldığında; her ne kadar piyasa defter değeri düşük görünse de diğer taraftan fiyat kazanç oranının BIST 100 Endeksi’ne dahil firmaların ortalamasından yüksek olduğunu da görmek gerekiyor. Diğer taraftan firmanın zarara dönmesi mali yapısının daha da zayıflama riskini beraberinde getirirken düşen fiyata bağlı olarak piyasa defter değeri de gerileyecektir. Ancak bu düşüşün nedeninin mali yapıdaki olumsuzluktan kaynaklandığını göz ardı etmemeli.

BAK AMBALAJ BAKAB

Alış0,00

Satış0,00

Gün İçi En Düşük0,00

Gün İçi En Yüksek0,00

PD/DD0,00

FK0,00

Fiyat0,00

Değişim0,00%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI