SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

SORU : Eminiş konkordato ilan etmiş. bu durumda zararımızı nasıl tazmin edeceğiz? Gönderen : Funda Şallı 21.10.2018, 19:15

Uzun süredir zarar eden Eminiş Ambalaj’ın konkordato ilanı malumun ilanı olarak değerlendirilebilir. Şirket son beş yıl zarfında hep zarar açıkladı. Kamuyla en son paylaşılan 2018 altı aylık bilançosunda da zarar devam etmekte ve büyük bir sürpriz olmazsa yıl sonunda da zarar açıklayacak. Firmanın içinde bulunduğu mali krizi bilmesine rağmen alım yapanlar ister istemez oluşan zarara ortak olmaktalar. Son bilançosuna göre birikmiş geçmiş yıl zararı 33,6 milyon TL’ye çıkarken öz sermayesi, sermayesinin gerisine düşmüş durumda. Firmanın gereken tedbirleri alamaması halinde öz sermayenin eksiye dönmesi gündeme gelecektir. Böylesi bir mali riske rağmen şirket hissesini alanlar ister istemez gereksiz bir riski de üstlenmiş olmakta. Sürekli zarar üreten firmanın doğal olarak hissesinin değerinin de düşmesi kaçınılmazdır. Eminiş Ambalaj için de durum farklı değil. Hissenin fiyatı Kasım 2008’de düzeltilmiş verilerle en yüksek 20,78 TL’ye çıkarken şimdilerde 1,48 TL’den işlem görüyor. Şirketin mali yapısındaki sıkıntı ve borç yükü karşısında yapmış olduğu konkordato başvurusu ise Gebze Asliye Hukuk Mahkemesince kabul edildi ve üç aylık geçici süre ile hakkında yapılacak tüm icra işlemlerinin durduruldu. Şirket konuyla ilgili yaptığı açıklamada talep daralması yaşadığını, zararına satışlara rağmen gerekli nakdi bulmada zorlandığını ve neticesinde finansal dengesinin bozulduğunu ifade etti. Tüm olumsuzlukların bir arada geldiğini ve bu nedenle üstesinden gelemediklerini söyleyen firma, borçlarını yapılandırıp zaman içinde ödeyeceğine inandığını belirtiyor.

EMİNİŞ AMBALAJ EMNIS

Alış0,00

Satış0,87

Gün İçi En Düşük0,87

Gün İçi En Yüksek0,87

PD/DD-0,32

FK0,00

Fiyat0,87

Değişim0,00%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI