SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

SORU : OYLUM hissesinde maliyetimiz çok yüksek. Sizce ne yapmalıyım? Sürekli düşüşe devam eder mi? Beklemeli miyim? Satıp kurtulalım mı? Gönderen : Ümran Bir27.11.2017, 01:44

Oylum Sınai Yatırımlar, 2017’nin ilk ayında en yüksek 3,15 TL’ye kadar yükseldikten sonra kademeli olarak geriledi ve şimdilerde 1,69 TL’nin üzerinde tutunmaya çalışıyor. Hissede yatırımcılar ağırlıklı olarak satış yönlü işlemlerde bulunuyor. Bunda firmanın mali yapısının zayıf olmasının etkisi bulunuyor. Şirket son beş yılın dördünde zarar ederken kâr açıkladığı 2014 yılındaki kâr tutarı sembolik düzeyde kaldı. Bu yılın dokuz aylık döneminde de zarar devam ediyor. Firmanın olağanüstü bir gelişme yaşanmaması halinde bu yıl sonunda da zarar açıklaması şaşırtmayacaktır. Son bilançosuna göre birikmiş geçmiş yıl zararı 8,7 milyon TL. Şirketin kâra geçebilmesine imkan tanıyacak zemin henüz oluşabilmiş değil. En büyük sıkıntısı maliyet ve giderlerin satış gelirlerinden yüksek olması. Gider ve maliyetleri kontrol altına alamaması kâra geçmesini önlüyor. İstenen kârlılık yakalanamadığı sürece de hissede alıcıların aktif hale gelmesi beklenmemeli. Şirket 10 Kasım 2017 tarihli açıklamasında Yatırım Teşvik Belgesi için müracaatta bulunduğunu duyurdu. Belge kapsamında toplam 4,7 milyon TL tutarında yeni ürün hattı ile çeşitli makine-ekipman alınması planlanıyor. Söz konusu yatırımları önümüzdeki yıl içerisinde tamamlamayı hedefliyor. Yatırımın özellikle yurtdışı pazarında yüksek talep gören ürün gruplarında üretim yapılmasına imkan sağlayacağı belirtilmekte. Hedef ise tam kapasiteyle üretim yapıldığında yıllık 9 milyon dolar ilave ciro sağlayabilmek. Hedef ve beklenti olumlu olmakla birlikte bunun mali tablolara da yansıyabilmesi şart. Aksi taktirde hisseye ilginin yükselmesi beklenmemeli.

OYLUM SINAİ YATIRIMLAR OYLUM

Alış0,00

Satış4,07

Gün İçi En Düşük3,64

Gün İçi En Yüksek4,09

PD/DD2,11

FK15,51

Fiyat4,07

Değişim12,74%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI