SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

SORU : Haftalık aylık veya daha uzun vadede Garanti Bankası hisselerini almak sağlıklı mıdır? Gönderen : Ali Hakan Güner30.01.2019, 21:14

Bir şirketin mali durumu iyi olsa dahi kısa vadeli yatırımlar her zaman için yüksek risk içerecektir. Neticede kısa vadeli hareketlerde şirketin mali yapısından ziyade piyasadaki genel dalgalanma ve gelişmeler etkili olmakta. Bu durumda mali yapısı iyi olan hatta gelir ve kârlılığını büyüten bir firma olsa dahi kısa vadede düşmesine engel olamayabilecektir. Bu noktada kısa vadede bir hissenin fiyat seyrini öngörebilmek her zaman için daha zayıf olacağı gibi riski de beraberinde yükselecektir. Söz konusu durum borsaya uzun vadeli perspektifle gelinmesinin daha yararlı olacağını göstermekte. Borsada işlem gören Garanti Bankası için de benzer durum söz konusudur. Bankacılık sektöründe faaliyet yürüten şirket, son açıkladığı 2018 dokuz aylık bilançosunda kârını yüzde 20 artırdı. Bu haliyle yıl sonunda da kârını artırma ihtimali hiç de düşük değil. Önceki iki yılda kârını artırdığı göz önüne alındığında 2018 yılındaki kâr artışı ile istikrarlı bir büyümeden bahsetmek mümkün olacaktır. Ancak uzun vadede hisselerin yatay bir seyir izlediğini görebilmekteyiz. Bu durum bankacılık sektöründe ağırlığı bulunan yabancıların işlemleriyle yakından alakalı bulunuyor. Veriler yabancı işlemlerinin yönünün hissenin istikametini belirlemede etkili olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz yıl hisse yıllık bazda gerilerken yabancıların net satış tutarının 297 milyon doları geçtiğini görebilmekteyiz. Satışlar Ağustos 2018’e kadar devam ederken hissenin de yıl içinde en düşük seviyelere gelmesine yol açtı. Eylülden itibaren ise alım işlemleri öne çıkarken hissenin de yükseldiğini görmek mümkün oldu. Halihazırda halka açık kısmın yüzde 71,46’si yabancı saklaması yapan kurumlarda bulunuyor. Son bir aydaki çıkışa rağmen piyasa çarpanları sektör ortalamasının gerisinde bulunması uzun vadede hissenin çıkış potansiyelini sürdürmesine imkan tanıyor.

GARANTİ BANKASI GARAN

Alış0,00

Satış8,13

Gün İçi En Düşük8,04

Gün İçi En Yüksek8,58

PD/DD0,73

FK5,14

Fiyat8,13

Değişim-4,47%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI