SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

SORU : Kristal Kola’nın ihaleler kazanıp siparişler almasına rağmen teknik analizlerde yukarı yön gözükürken neden bu kadar sert düştü? Gönderen : Tayfun Yılmaz07.08.2017, 23:07

Kristal Kola’nın yaptığı açıklamalar takip edildiğinde özellikle Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından açılan Didi marka soğuk çay ihalelerine teklif verdiği ve bu ihalelerden gelir elde ettiği gözleniyor. Son olarak 1 Ağustos 2017 günü yaptığı açıklamada ise farklı firmalara fason üretimde bulunacağını duyurdu. Söz konusu açıklamada gerçekleşen fason üretimler arasında “Bi” markalı gazlı meşrubatı Balıkesir tesislerinde, “Elvan” markasını Edremit tesislerinde üreteceğini bildirdi. Söz konusu ürünler müşteriye 2017 yılı içerisinde teslim edilirken tahsilatı da yine bu yıl içinde gerçekleştirilecek. Aynı şekilde ismini vermediği yurt içinde faaliyet gösteren bir firmadan da gazlı ve gazsız meşrubat üretiminde bulunacağını 2017-2018 yılı içerisinde bu ürünlerin teslim edilerek tahsilatın gerçekleştirileceği belirtildi. Açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla firma kendi markasının üretiminden ziyade fason üretiminden gelir elde etmeye çalışmakta. Ancak elde edilen gelirin yeterli olduğunu söylemek mümkün değil. Firma yıl sonunda kâr elde etmekle birlikte bu rakamlar yetersiz kalıyor. Mevcut fiyat kazanç oranı da söz konusu durumu teyit eder nitelikte. Hissenin son kapanış fiyatına göre f/k oranı 52,28 seviyesinde bulunuyor. Bu oran hayli yüksek ve geçmiş fiyat kazanç oranı seyrinden de sert bir şekilde ayrıldığını gösteriyor. Fiyat kazanç oranının makul seviyelere gelebilmesi için kârın artması önemli. Aksi taktirde ilerleyen süreçte hissede bu seviyelerin de altında bir fiyatla karşılaşmak şaşırtmamalı.

KRİSTAL KOLA KRSTL

Alış0,00

Satış1,07

Gün İçi En Düşük1,06

Gün İçi En Yüksek1,09

PD/DD0,85

FK0,00

Fiyat1,07

Değişim-0,93%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI