SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

SORU : Bascam’ı iyi biliyorum. İşlere yetişemiyor, çoğu zaman başka fabrikalardan çimento alıp piyasaya satıyor. Bu fabrikanın kapasitesinin üstünde çalıştığı anlamına gelmez mi? Öyleyse neden yükselmiyor? Gönderen : Tuncer08.11.2018, 23:19

Başkent Çimento’nun geçmiş fiyat seyri takip edildiğinde satış gelirini düzenli olarak artırmakla birlikte kârını bir yıl artırırken ertesi yıl düşürdüğü görülüyor. Son olarak geçtiğimiz yıl kârını düşüren firmanın 2018 faaliyet döneminde kârını artırması beklenmeli. Şirketin açıklamış olduğu 2018 altı aylık bilançosundaki veriler de bunu destekler nitelikte. Bir önceki yılın aynı dönemine göre kârını artıran şirketin önemli bir olumsuzluk yaşamaması halinde yıl sonunda da kâr açıklaması beklenmeli. Ancak kârın dalgalı bir seyir izlemesi hisseye istenen talebin gelmesine mani olmakta. Şüphesiz bunda hissenin Piyasa Öncesi İşlem Platformu’nda bulunmasının da etkisi bulunuyor. Diğer taraftan halka açık kısmın yüzde 62,29’unun İş Yatırım Menkul Değerler’in saklamasında bulunması da hissenin ağırlıklı kısmının toplu olduğu anlamına geliyor. Söz konusu durum işlem hacminin dar kalmasında etkili olurken aktif bir pazarın oluşmasına mani olmakta. Hissenin yıl başından bu yana ortalama günlük işlem hacmi 5.158 TL. Hissenin aktif bir pazara sahip olmaması yatırımcı ilgisinin zayıf kalmasına neden oluyor. Piyasa göstergeleri ise sektör ortalamalarının altında olup olumlu sinyaller üretiyor. Son üç yılık verilere göre gerek fiyat kazanç oranının gerekse piyasa defter değerinin sürekli sektör ortalamasının gerisinde bulunuyor. Bu anlamıyla göstergelerin olumlu sinyal vermesi tek başına alım için neden olarak görülmemeli.

BU HİSSE İLE İLGİLİ DİĞER SORULAR (5)

BAŞTAŞ BAŞKENT ÇİMENTO BASCM

Alış0,00

Satış11,49

Gün İçi En Düşük11,00

Gün İçi En Yüksek11,49

PD/DD3,47

FK0,00

Fiyat11,49

Değişim9,95%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI