SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

Ana SayfaYatırımcı MasasıNeden açıklanmadı?-
SORU : Benim sorum IDGYO. Şirketin ihale sözleşmesi neden açıklanmadı ve hareketin sebebi nedir? Gönderen : Barış Karslı14.08.2017, 18:15

Emlak Konut GYO, tarafından düzenlenen Şile’deki ihaleye İdealist GYO, İdeealist İnşaat ile birlikte teklif verdi. Sonrasındaysa en iyi teklifi veren iş ortaklığının kendileri olduğu belirtilirken Emlak Konut GYO’nun sözleşme imzalamak için davet yazısı gönderdiği duyuruldu. İdealist GYO 11 Ağustos 2017 günü yaptığı açıklamada yedi iş günü içerisinde talep edilen gerekli belgeleri temin ederek sözleşmeyi imzalayacaklarını belirtti. Henüz belirtilen süre dolmadığı için konuyla ilgili ek bir açıklama gelmedi. Bununla birlikte sözleşmeyi imzalayacaklarını belirtmiş olmaları göz önüne alındığında aksi yönde bir düşünceye varmak için herhangi bir neden bulunmuyor. İhale için kurulan iş ortaklığındaki İdealist GYO’nun payı yüzde 49. İhale bedeli ise KDV hariç 68,5 milyon TL. Firmanın bu kısım içindeki payı da 33 milyon 565 bin TL. Uzun süredir kayda değer bir geliri olmayan şirket için söz konusu tutar oldukça önemli. Zira 10 milyon TL sermayeye sahip olmasına rağmen son beş yılda sürekli sermayesinin altında ve sembolik düzeyde gelire sahip oldu. Aynı şekilde son beş yılın dördünde zarar ederken açıklanan tek yıldaki kâr rakamı da cüzü miktarda kaldı. Şirket 2017’nin ilk yarısında da zarar etiği göz önüne alındığında yıl sonunda zarar açıklama olasılığı düşük değil. Tüm bunlardan ayrı olarak son bilançosuna göre özsermayenin sermayesinin altına gerilemesi ilerisi için ciddi bir diğer sorun. Bu itibarla kazanılan ihale oldukça önemli. Şüphesiz bundan da önemli olan bu projeden kâr elde edecek şekilde üstesinden gelebilmek. Bu performans firmanın mali yapısını toparlamasına imkan vereceği gibi devamında gelir yaratabildiği oranda yatırımcısına da umut kaynağı olabilecektir.

İDEALİST GMYO IDGYO

Alış0,00

Satış4,19

Gün İçi En Düşük4,09

Gün İçi En Yüksek4,43

PD/DD5,72

FK153,14

Fiyat4,19

Değişim-4,77%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI