SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

SORU : Tuğcelik hakkında bilgi verebilir misiniz? Uzun vadeli kumbara hisse denebilir mi? Gönderen : Murat Özaş23.07.2018, 23:43

Bir hisseye uzun vadede yatırımda bulunabilmek için ilgili şirketin istikrarlı şekilde gelir ve kârlılığa sahip olabilmesi önemlidir. Eğer firma gelir ve kârlılık açısından düzenli bir büyüme sergiliyorsa buna bağlı olarak hissenin değeri de artacaktır. Aksi taktirde piyasadaki gelişme ve haberlere bağlı olarak yukarı ataklar yaşansa da düzenli bir çıkış gerçekleşmeyecektir. Tuğçelik hissesini de uzun vadede değerlendirilirken bu bakış açısını göz ardı etmemeli. Şirketin mali yapısına bakıldığında istikrarsız bir kârlılığa sahip olduğu görülmekte. Firma bir yıl kârını artırırken ertesi yıl düşürüyor. Bu itibarla istikrarsız bir dalgalanma söz konusu. Son olarak 2017 faaliyet döneminde kârını düşüren şirketin geçmiş hareketin benzerini gerçekleştirmesi halinde bu yıl karında artış gerçekleştirmesi sürpriz olmayacak. Ancak açıklanan 2018 ilk çeyrek bilançosunda bir önceki yılın aynı döneminde elde edilen rakamın bir miktar altında kalması yıl sonunda kârın azalma olasılığını öne çıkarıyor. Bu da hisseye yönelik uzun vadeli beklenti içine girilmesine mani olmakta. Şirketin mali yapısındaki bu istikrarsız yapı hissenin fiyatına da olumsuz yönde yansıyor ve taban seviyelerde işlem görmesine neden oluyor. Halihazırda dip seviyelerde bulunan hissenin 23 Temmuz 2018 tarihli son kapanışı olan 2,60 TL, 16 Haziran 2014 tarihli ilk açılış fiyatı olan 4,05 TL’nin hayli altında kalıyor. Bir şirkete uzun vadede yatırım yapabilmek için uzun vadede büyüdüğünü görebilmek şart.

TUĞÇELİK TUCLK

Alış0,00

Satış2,46

Gün İçi En Düşük2,44

Gün İçi En Yüksek2,47

PD/DD0,80

FK0,00

Fiyat2,46

Değişim0,41%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI