SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

SORU : Kristal Kola 3 ihale kazandı, karı yükseldi, bilançosu iyi fakat kağıt sürekli düşüyor neden? Yükselme ümidi hiç mi yok? Gönderen : mert28.06.2016, 17:01

Kristal Kola 20 Haziran 2016 günü yaptığı açıklamayla Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün açmış olduğu üç ayrı ihaleyle, farklı ebatlardaki “Didi” markalı soğuk çay ihalelerini kazandığını bildirdi. Açıklamalarda toplam ihale bedelinin 22 milyon 280 bin TL olduğu görülüyor. Şirket, geçtiğimiz mart ve nisan ayında da aynı kurumdan 27 milyon 355 bin TL tutarında yine “Didi” markalı soğuk çay içeceği ihalesi kazanmıştı. Bu yıl içinde Çay İşletmeleri ile yapılan toplam sözleşme tutarı 49,6 milyon TL’ye ulaştı. İlerleyen günlerde yapılacak ilave ihalelerin de olabileceğini göz ardı etmemeli. Şirketin geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği brüt satış tutarı 82,5 milyon TL olduğu göz önüne alındığında Çay İşletmleri’nin tek başına firma için önemli bir müşteri olduğu görülüyor. Ancak ticari olarak elde edilen gelirin önemli bir tutarının aynı müşteriden gelmesi ilerisi için risk içerdiğini de göz ardı etmemeli. Zira bu müşterinin kaybedilmesi beraberinde ciddi bir gelir kaybını da getirecektir. Öte yandan şirketin 2015 bilançosu göz önüne alındığında gerçekleşen kâr marjının düşük olduğu görülüyor. 2016’nın ilk çeyreğinde de artan satışlara rağmen benzer bir durum söz konusu. Bu durum önemli gelir kaynağı olan ihalelerde siparişleri alabilmek için oldukça düşük fiyatla teklif verdiği şeklinde yorumlanabilir. Şirketin kârını artıramaması hissenin de yükselememesine, dahası düşmesinde etkili oluyor. Çıkış için kâr marjını artırdığını görebilmek önemli.

KRİSTAL KOLA KRSTL

Alış0,00

Satış1,07

Gün İçi En Düşük1,06

Gün İçi En Yüksek1,09

PD/DD0,85

FK0,00

Fiyat1,07

Değişim-0,93%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI