SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

Ana SayfaYatırımcı MasasıKAPASİTESİNİ ARTIRACAK-
SORU : Gerel’in mali durumu nedir? Geleceği parlak mıdır? Bu fiyatlardan almak ve taşımak uygunudur? Gönderen : Mevlut Öncel20.02.2020, 13:04

Henüz 2019 yol sonu bilançosunu açıklamayan Gersan Elektrik, geçmiş yıl mali performansı takip edildiğinde dalgalı bir kârlılığa sahip olduğu görülmekte. Şirketin bir yıl kârı artarken ertesi yıl düşüyor. Son olarak 2018 faaliyet döneminde kârı azalırken geçmiş rutinin devamı halinde 2019 faaliyet döneminde kârının artması beklenmeli. Ancak son açıklanan 2019 dokuz aylık bilançosunda zarar açıklaması rutine uygun bir bilançonun gelme ihtimalini zayıflatıyor. Dokuz aylık faaliyet döneminde geliri düşerken dokuz aylık dönem sonunda 34,6 milyon TL zarar açıkladı. Oluşan zararda düşen satış geliri kadar diğer faaliyet giderleri etkili oldu. Son çeyrekte öneli bir gelir kaynağı oluşmadığı sürece şirketin 2019 faaliyet döneminde kâr açıklama ihtimali hayli zor. Şirket, 11 Şubat 2020 günü yaptığı açıklamada ise Çaycuma’daki fabrikasının üretim kapasitesini artırmak gayesiyle yatırıma gideceğini duyurdu. Açıklamada yatırımın teşvik kapsamında olduğunu ve yabancı kaynaklarla fonlanacağı belirtildi. Toplamda 17,5 milyon TL’ye mal olması öngörülen yatırımın ne tür bir yabancı kaynakla karşılanacağı hakkında detayı hakkında bilgi verilmezken banka kredisi ile karşılanma ihtimali yüksek görünüyor. Şirketin gerçekleştirmeyi düşündüğü yatırımın teşvik süresi Ocak 2023’te dolacak. Bu itibarla söz konusu yatırım kısa vadede şirkete ilave bir gider yaratmakla birlikte tamamlanması halinde iki yılın ardından ilave bir gelir ve beraberinde kârlılık artışına yol açacaktır. Bununla birlikte mevcut zararın aşılamaması halinde buna ilave olarak yatırımdan kaynaklı bir gider artışının da yol açacağı maliyet, hisse üzerinde baskıya yol açacaktır.

GERSAN ELEKTRİK GEREL

Alış0,00

Satış2,26

Gün İçi En Düşük2,21

Gün İçi En Yüksek2,34

PD/DD1,58

FK0,00

Fiyat2,26

Değişim0,89%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI