SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

Ana SayfaYatırımcı Masasıegcyh birleşme hisseye nasıl yansır.-
SORU : EGCYH hissesi temmuz ayında diğer iki şirketin de birleşeceği haberiyle 0.39 kadar çıktı. Şu an 0.23-0.24 arası işlem görüyor. Bilançosunda zararın azalacağı söyleniyor. Ayrıca birleşme ne zaman olur? Bu birleşme hisseye nasıl yansır? D Grubundan sonra C grubunda işlem görüyor. Gönderen : mustafa göçer03.08.2016, 10:54

Borsada firmaların zaman zaman birleşmeleri ya da satın almalarla büyümeleri gündeme gelebilmekte. Böylesi durumlarda önemli olanın birleşme sonrası meydana gelen yeni oluşumun yaratacağı bir sinerjinin olup olmadığıdır. Eğer birleşme ya da satın alma sonucunda ortaya bir sinerji çıkmıyorsa daha açık bir ifadeyle kârlılıkta ya da ticari hacimde bir artış yaşanmıyorsa gerçekleştirilen işlemin de pek bir anlamı kalmayacaktır. Bu tespit Egeli&Co Yatırım Holding ile Egeli&Co Girişim’in birleşme çalışmaları için de geçerlidir. Her iki firmanın mali yapısı incelendiğinde pek de iç açısı olmadığını görebiliyoruz. Pek de iç açıcı bir mali yapıya sahip olmayan firmaların birleşmesi neticesinde oluşacak yeni oluşumdan da güçlü yapının çıkmayasını beklememeli. Tüm bunlardan ayrı olarak açıklamalara bakıldığında ise birleşmeyle ilgili sürecin devam ettiğini görmekteyiz. Geçtiğimiz haziran ayında birleşme süreci kapsamında Egeli&Co Girişim’in statüsünün değiştirilmesiyle ilgili işlemlerin yapılacağı belirtilmişti. Halihazırda Egeli&Co Girişim’in sermayesinin yüzde 82,78’i Egeli&Co Yatırım Holding’in elinde bulunuyor. Öte yandan bağlı iştirak aleyhine Şekerbank ve Şekerbank Finansal Kiralamanın açmış olduğu tasarrufun iptali davası nedeniyle mahkemenin vermiş olduğu bir ihtiyati tedbir kararı bulunuyor. Karar çerçevesinde bağlı iştirakin yüzde 100 hissedarı olduğu EGC Enerji’nin payları icra dairesine teslim edildi. Gerek Egeli&Co Yatırım Holding gerekse Egeli&Co Girişim yaşanan hukuki süreç nedeniyle mali tablolarında herhangi bir karşılık ayırmayacağını belirtti. Mevcut gelişmeler karşısında birleşmenin ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmek zor. Bunun belli bir süreç alacağı görülüyor.

EGELİ&CO YATIRIM HOLDİNG EGCYH

Alış0,00

Satış0,00

Gün İçi En Düşük0,11

Gün İçi En Yüksek0,11

PD/DD0,00

FK0,00

Fiyat0,00

Değişim0,00%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI