SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

SORU : Batı Çimento emsallerine göre çok düşük fiyatlarda işlem görmesinin sebebi nedir? Şirketin ederi buralar mıdır? Gönderen : Akın Akıncı14.11.2017, 22:47

Batı Çimento’nun fiyat seyri takip edildiğinde uzun süre yatay bir kanal içinde yukarı aşağı dalgalandığını görebilmekteyiz. Hisse, son olarak geçtiğimiz ekim ayında yukarı gerçekleştirdiği atakla birlikte 14 Kasım 2017 günü kapanışını 19,54 TL’den tamamladı. Hissenin yukarı yönlü boşluk bırakarak yükseldiği 25 Ekim 2017 günü sahip olduğu arsa ve arazileriyle ilgili fiyat tespitinde yeniden değerleme modelinin uygulanacağı belirtildi. Buna gerekçe olarak da bölgede arsa ve arazi fiyatlarındaki yüksek artış gerekçe gösterildi. Söz konusu değişiklikle birlikte finansal tabloların maddi duran varlıklar bölümünde yer alan arsa ve arazilerin değerinde artış yaşanması beklenmeli. Söz konusu durum firmanın bilanço yapısının güçlenmesi anlamına geliyor. Bu durum hisseye ilgiyi artırırken fiyatın yükselmesine yol açtı. Şirketin mali yapısı incelendiğinde ise son iki yılda kârın hızla düştüğü, açıklanan 2017 dokuz aylık bilançosundaysa zarara döndüğü görülüyor. Son çeyrekte önemli bir performans sergilenmemesi halinde yıl sonunda da zarar açıklanması kaçınılmaz görülüyor. Yıl içinde artan maliyetlerden dolayı esas faaliyet kârı gerileyen şirketin diğer faaliyet gideri ve finansal giderlerindeki artış dönem sonunda zarar açıklamasına yol açtı. Şirketin kâra geçebilmesi için maliyetlerini kontrol altına alması kadar borçluluk yapısını da düzeltebilmesi gerekiyor. Aksi taktirde arada çıkışlar yaşansa da mali yapıdaki zayıflama hisse üzerinde baskıya neden olacaktır.

BATI ÇİMENTO BTCIM

Alış0,00

Satış4,32

Gün İçi En Düşük3,69

Gün İçi En Yüksek4,32

PD/DD1,56

FK0,00

Fiyat4,32

Değişim9,92%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI