SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

SORU : DOAS hissesinde geri alımlar ne zamana kadar devam edecek? Hisseyi daha ucuza alabilmek için üzerine baskı uyguluyorlar? Bir de genel olarak hisse hakkındaki görüşünüzü belirtirseniz sevinirim? Gönderen : m.ÜMİT27.09.2016, 22:13

Doğuş Otomotiv bu yıl içinde en yüksek 12,64 TL’yi yakalayabilirken sonrasında düşen bir ivme sergiledi. Hisse, bir ayı aşkın süredir yatay hareket ediyor ve 9,85 TL’nin üzerinde tutunuyor. Şirket, 15 Temmuz günü gerçekleştirilen darbe girişimi sonrasında SPK’nın firmaların genel kurul olmaksızın kendi hisselerini geri alabilmelerine olanak tanıyan kararına uygun olarak geri alım programını hayata geçirdi. Kararda şirketin sermayesinin yüzde 10’una kadar alım yapılacağı belirtilirken ayrılan kaynak tutarının son yıllık bilançosunda yer alan kâr dağıtımına konu edilebilecek toplam tutar olan 524 milyon TL ile sınırlı olduğunu belirtti. Kararın ardından 27 Temmuz 2016 günü ilk alım gerçekleşirken sonraki günlerde de istikrarlı şekilde alımlar devam etti. Son alım 30 Eylül 2016 tarihli. Söz konusu gün itibariyle sermayenin yüzde 5,82’si oranında bir alım gerçekleştirilmiş durumda. Şirketin geri alım programının devreye alması aynı zamanda hissenin fiyatına destek niteliği de taşıyor. Söz konusu alımlara rağmen çıkış yaşanmaması hissede satış ağırlıklı işlemlerin öne çıktığını gösteriyor. Takas verileri takip edildiğindeyse özellikle yabancı yatırımcıların satış yönlü işlemlerde bulundukları görülüyor. Bu yılın ilk günü halka açık kısım içindeki yabancı payı yüzde 50,27 seviyesindeyken 20 Eylül günü oran yüzde 30,94’e geriledi. Yılın dokuz aylık döneminde yabancılar, toplamda net 133 milyon TL satış gerçekleştirdi. Veriler, hissede bilinçli bir baskı uygulandığından ziyade yabancıların ısrarla sattığını gösteriyor. Geri alım programına göre şirketin yaklaşık yüzde 4 daha alımda bulunması mümkün. Ancak yabancıların satış yönlü işlemlere devam etmesi halinde mevcut seviyelerde tutunması daha da zorlaşacaktır.

BU HİSSE İLE İLGİLİ DİĞER SORULAR (5)

DOĞUŞ OTOMOTİV DOAS

Alış0,00

Satış6,90

Gün İçi En Düşük6,50

Gün İçi En Yüksek7,05

PD/DD1,22

FK20,03

Fiyat6,90

Değişim1,77%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI