SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

SORU : Uzer Boya’daki yükseliş daha da devam edecek mi? Çıkış yapay mı yoksa gerçek bir yükseliş mi? Gönderen : Gökhan Kızıl13.12.2017, 22:23

Ağustos ayından bu yana düşen bir trend içinde hareket ederken son iki haftadır yükseldiği görülüyor. Son olarak 13 Aralık 2017 günü boşluk bırakarak yukarı yönlü atağını sürdürdü. Kamuya yapılmış bir açıklama olmamakla birlikte artan işlem hacmiyle yükselmesi ilerleyen süreçte firmayla ilgili bir açıklama geçme olasılığını artırıyor. Söz konusu açıklama da beraberinde kâr satışlarını getirebilecektir. Yaşanan çıkışa rağmen hisse geniş zaman diliminde değerlendirildiğinde taban seviyelerinde bulunduğunu söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Hissenin mevcut seviyelerde kalmasında mali yapısındaki sıkıntının etkili görülüyor. Şirket dört yılın üçünde zarar etti. Son iki yıldaki zarar 2017 için de devam edeceğine dair güçlü sinyaller veriyor. Açıklanan altı aylık bilançosundaki zararın değişmemesi halinde bu yıl sonunda da zarar ettiğini göreceğiz. Oluşan zarar ya da düşük kârlılık ister istemez hisse üzerinde baskıya neden oluyor. Hissenin söz konusu baskıdan kurtulabilmesi için güçlü bir kârlılığa kavuşabilmesi şart. Ancak göstergeler bu olasılığın pek de mümkün olmadığını işaret ediyor. Hissenin taban seviyelerine yakın bulunmasına rağmen piyasa defter değerinin 14,93 seviyesinde olması mevcut fiyatın düşük olmadığını gösteriyor. Öte yandan geçtiğimiz ağustos ayında şirket gerçekleştirdiği tahsisli sermaye artırımı ile ödenmiş sermayesini 4 milyon 950 bin TL’den 8 milyon TL’ye yükseltti. İhraç edilen 3 milyon TL nominal değerli paylar, ortakların yeni pay alma hakları kısıtlanarak tahsisli olarak iki büyük ortağa nakit alacaklarına karşılık verildi. Sermaye artırımından dolayı firmanın kasasına nakit girmemekle birlikte bilanço yapısında iyileşme olacak. Ancak asıl önemli olanın firmanın gelirlerini artırmak olduğu unutulmamalı. Mevcut durumdaysa şirket gelirlerini artırmak bir tarafa düşürmekte. Bu da hissenin riskli yapısını sürdürmesine neden oluyor.

UZERTAŞ BOYA UZERB

Alış0,00

Satış2,06

Gün İçi En Düşük2,06

Gün İçi En Yüksek2,06

PD/DD5,14

FK0,00

Fiyat2,06

Değişim-0,96%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI