SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

Ana SayfaYatırımcı MasasıÇIKIŞIN DAYANAĞI YOK-
SORU : Viking’i genel görünüm bakımından güzel buluyorum. Ancak bilanço okuması yapamıyorum. Fiyat kazanç oranı bakımından, P/D bakımından da uygun mu? Gönderen : Mesut Çavuş27.10.2020, 19:27

Viking Kağıt, uzunca bir süre düşen eğilimin ardından son bir yılda kayda değer bir çıkış sergiledi. Ekim 2019’da nominal değerinin altında hareket ederken bu tarihten sonra yükselen bir ivme gerçekleştirdi. 21 Ekim 2020 günü en yüksek 8,48 TL’ye kadar çıktı. Son bir haftada ise piyasadaki genel düşüşün de etkisiyle geriledi. 27 Ekim 2020 günü kapanışını 6,91 TL’den gerçekleştirdi. Hissenin borsaya açıldığı 1994 yılından bu yana gördüğü en yüksek seviye ise düzeltilmiş verilerle 2007 yılında test ettiği 19,79 TL. Arada geçen zaman diliminde hisse bir daha bu seviyelere çıkamadı. Şirketin mali yapısındaki zayıflık uzun vadede hissenin düşük bir performansı sergilemesine yol açıyor. Sürekli zarar eden bir yapı söz konusu. Son açıklanan 2020 altı aylık bilançosunda da zarar devam ediyor. Önümüzdeki süreçte önemli bir değişim beklenmezken yıl sonunda yine zarar açıklaması şaşırtıcı olmayacak. Son bilançosuna göre geçmiş yıl zarar toplamı 142 milyon TL’ye yaklaştı. Bilanço verilerine göre özsermayesi ekside. Kâra geçecek şekilde bir dönüşüm gerçekleştirememesi ciddi bir sıkıntı kaynağı. Firma ağustos ayında yaptığı açıklamada ise sahip olduğu varlıkların rayiç değerlemesine göre sermayesinin yüzde 84’ünün korunduğu belirtildi. Mali yapıdaki zayıflığa rağmen yaşanan çıkışın iktisadi bir izahı bulunmuyor. Sermaye kaybı yaşayan firmalar yerine büyüyen şirketlerin takip edilmesi daha yerinde bir yaklaşım olacaktır.

VİKİNG KAĞIT VKING

Alış0,00

Satış0,00

Gün İçi En Düşük0,00

Gün İçi En Yüksek0,00

PD/DD0,00

FK0,00

Fiyat0,00

Değişim0,00%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI