SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

Ana SayfaYatırımcı MasasıBİRİKİMİNİZİ GEREKSİZ YERE RİSKE ETMEYİN-
SORU : Ersu acaba ne zaman 0,95 kuruşu geçer? Ya da ne zaman çıkış trendine geçer. Hisseyle ilgili önerileriniz var mı? Gönderen : Misafir12.01.2016, 07:42

Bir hissenin yatırımcısına uzun vadede kazandırabilmesi için temsil ettiği firmanın kazanç elde edebilmesi önemlidir. Eğer şirket kâr elde ediyor ve bu kârını her yıl düzenli artırabiliyorsa buna bağlı olarak hisseye ilgi de artacaktır. Artan ilgi neticesinde hissenin fiyatı da artacaktır. Ancak firma kârını artıramıyor ya da zarar ediyorsa o durumda da uzun vadede kaybettirme potansiyeli ağırlık bulacaktır. Yatırımcıların zarar eden bir şirketten kazanç elde edebilmeleri, kısa süreli çıkışlar sırasında gündeme gelecektir ki bu da getiri elde etme olasılığını hayli düşürür. Bu çerçevede Ersu Gıda’ya baktığımızda hissenin 2001 yılından bu yana daha ziyade yatay bir kanalda gidip geldiğini görmekteyiz. Arada geçen yaklaşık 16 yıllık zaman dilimine karşın fiyatı halka arz seviyesinin ancak bir miktar üzerinde bulunuyor. Dolar bazlı verilere göre takip edildiğinde ise halka arz seviyesinin hayli altında kaldığı gözlenmekte. Sürekli zarar eden Şirket, son açıkladığı 2015 yılı dokuz aylık bilançosunda da zararını sürdürdü. Birikmiş geçmiş yıl zararı 21 milyon TL’ye dayanan firmanın satış geliri oldukça düşük. Sermayesi 36 milyon TL olan firmanın yıllık brüt satışları sermayesinin gerisinde kalıyor. Şirketin kâr edebilmesi için her şeyden önce satışlarını artırabilmesi gözlenmeli. Ancak son açıklanan bilançoya göre bu olasılık hayli düşük. Zira satışların artmak bir tarafa daha da gerileme yaşanıyor. Mevcut şartlarda bir değişim olmadığı sürece hissede kısa süreli çıkışlar dışında uzun vadeli yükseliş beklenmemeli.

ERSU GIDA ERSU

Alış0,00

Satış5,12

Gün İçi En Düşük4,91

Gün İçi En Yüksek5,45

PD/DD4,58

FK226,04

Fiyat5,12

Değişim-5,54%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI