SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

SORU : EUHOL hissesinde çok uzun süredir beklemekteyim. Son 6 aylık bilançosunda karlı kapattı. Zarardan kara dönmüş gibi. Sizce beklemeye değer mi? Gönderen : Mehmet Alçı 19.08.2018, 22:11

Euro Yatırım Holding’in son beş yıldaki bilanço yapısı incelendiğinde istikrarsız bir mali yapıya sahip olduğu görülecektir. Şirket bir yıl kâr ederken ertesi yıl zarara dönüyor. Son olarak geçtiğimiz yıl zarar eden firmanın rutine uygun olarak 2018 yılında kâr açıklaması şaşırtmamalı. Son açıklanan 2018 altı aylık bilançosunda da dönem sonunda kâr açıklaması beklentiye uygun bir hareketin söz konusu olduğunu gösteriyor. Bu anlamıyla firmanın açıklamış olduğu kârı olumlu karşılamakla birlikte tek başına yeterli görmek mümkün değil. Asıl önemli olan şirketin elde ettiği kârlılığı istikrarlı şekilde sürdürebileceği yönünde güçlü işaretler alabilmek. Ancak mevcut veriler gerçekleşen kârın önümüzdeki yıl da devam edeceği anlamına gelmiyor. Bu da hissenin çıkışı için yeterli enerjinin toplanmasına mani oluyor. Tüm bunlardan ayrı olarak son bilançosuna göre şirketin birikmiş geçmiş yıl zararı 14,7 milyon TL seviyesinde ve bu rakamın eritilebilmesi önemli. Fakat firmanın istikrarsız mali yapısı bunun ne ölçüde gerçekleşeceğine dair tahminleri zorlaştırıyor. Öte yandan şirketin içinde yer aldığı sektörün yapısı da yatırımcının beklentisini zayıflatan bir diğer unsur. Gerek şirketin mali yapısı gerekse içinde yer aldığı sektörün özelliklerinden dolayı kayda değer bir çıkış sergileyemeyen hisse, geçen süre zarfında arada yukarı atakları olsa da şimdilerde nominal değerinin altında işlem görüyor. Hisse, Haziran 2010’da düzeltilmiş verilerle ilk açılış fiyatı olan 1,37 TL’nin altında kalırken 17 Ağustos 2018 günü kapanışını 49 kuruştan tamamladı. Hissede zaman zaman spekülatif işlemler gündeme gelebilmekte. Bununla birlikte asıl önemli olan uzun vadede getiri sağlayabilmesi. Bunun yolu ise istikrarlı bir gelir ve kârlılıktan geçtiği unutulmamalı. Şirketle ilgili kamuyla paylaşılan 7 Ağustos 2018 tarihli açıklamada ise Avrasya Terminal İşletmeleri’nin sahibi olduğu Sampi Gıda’nın satın alınmasından vazgeçildiği duyurulurken gerekçe olarak olumsuz piyasa koşullarına işaret edildi.

EURO YATIRIM HOL. EUHOL

Alış0,00

Satış1,28

Gün İçi En Düşük1,14

Gün İçi En Yüksek1,34

PD/DD1,48

FK24,28

Fiyat1,28

Değişim12,28%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI