SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

Ana SayfaYatırımcı MasasıBEDELLİ İÇİN SÜRESİNDE BAŞVURULMALI-
SORU : Burvana’da maliyetim 6,76 TL. Yüzde 20 bedelli ile hissem artar maliyetim de biraz aşağı gelir. Bunun yanı sıra rüçhan hakkı kullanımın satışı olur mu? Gönderen : Misafir31.12.2013, 10:12

Şirketlerin gerçekleştirdiği sermaye artırımına bağlı olarak hisselerin fiyatında da ayarlamaya gidilir. Bu itibarla sadece bedelli ya da bedelsiz sermaye artırımından dolayı bir kârdan ya da zarardan bahsetmek mümkün değil. Ancak sermaye artırımı nedeniyle görece hissenin fiyatı aşağıya inmiş olduğundan daha ucuz görünür ve fiyat bölünmeden sonra çıkabilmekte. Yatırımcılar da çoğu zaman bu olasılığı satın alır. Oysaki bölünmelerde fiyat mevcut duruma göre uyarlandığından esas itibariyle hissenin fiyatında herhangi bir değişim olmamıştır. Kuşkusuz bölünmeden sonra görülen fiyat hareketine göre hisse ucuzlayıp pahalılaşabilecektir. Bedelli sermaye artırımlarında kısıtlama söz konusu olmadığı sürece her hissedar sahip olduğu pay oranında rüçhan hakkını almaya hak kazanır. Bu hakkını ilan edilen süre içinde kullanmaması halinde bu hakkın kaybolacağını unutmamak gerekiyor. Bu çerçevede Burçelik Vana’ya baktığımızda; Şirketin 12 Aralık 2013 tarihinde başlayan yüzde 20 bedelli sermaye artırımında rüçhan hakkının 26 Aralık 2013 tarihine kadar kullanılması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bu tarihten sonra hak kullanım süresi sona erecek. Rüçhan hakkını kullananlar ise geçici kaydi pay alacak.

BURÇELİK VANA BURVA

Alış0,00

Satış4,66

Gün İçi En Düşük4,66

Gün İçi En Yüksek4,75

PD/DD7,20

FK0,00

Fiyat4,66

Değişim-1,89%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI