SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

Ana SayfaYatırımcı MasasıARTAN KUR KÂRI DÜŞÜRÜYOR-
SORU : Ege Gübre ihaleler almasına ve verimini artırmasına rağmen neden yükselmiyor? Detaylı açıklama yapar mısınız? Gönderen : Misafir02.03.2016, 07:21

Bir firmanın gelirini artırması şüphesiz önemlidir. Ancak daha da önemlisi kârda yaşanacak gelişmedir. Zira gelirde gözlenecek yükselişe karşın kârlılıkta bir büyüme söz konusu değilse gelirdeki büyümenin son kertede yatırımcıya ve ortaklara bir katkısı bulunmayacaktır. Ege Gübredeki gelişmeleri de bu pencereden değerlendirmekte fayda var. Şirketin fiyat seyri takip edildiğinde 2011 yılından bu yana gerçekleştirdiği yüksek dalgalarla inişli çıkışlı bir hareket gerçekleştirmekte. Ancak gelinen aşamada mevcut seviye 2012 yılında test ettiği zirvesinin gerisinde kalıyor. Hisse, düzeltilmiş verilere göre Nisan 2012’de en yüksek 30,33 TL’yi test ederken 1 Mart 2016 günü kapanışını 18,63 TL’den gerçekleştirdi. Şüphesiz yaşanan dalgalı seyirde mali yapısındaki gelgitlerin etkisi bulunuyor. Şirket son beş yıllık süre içinde iki yılında zarar ederken diğer yıllarda inişli çıkışlı bir kârlılık sergiledi. Aynı şekilde bir önceki yıl kârını artırmasına karşın 2015 faaliyet yılında kârında ciddi bir gerileme yaşadı. Söz konusu gerilemede finansman giderlerinde gerçekleşen yükselişin etkisi bulunuyor. Artan kurlar firmanın mali yapısını olumsuz etkilerken kârında da düşüşe neden olmakta. İstikrarlı bir çıkış için kârda düzenli çıkış önemli.

EGE GÜBRE EGGUB

Alış0,00

Satış179,90

Gün İçi En Düşük179,00

Gün İçi En Yüksek181,90

PD/DD5,06

FK14,16

Fiyat179,90

Değişim0,56%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI