SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

SORU : PÖİP’de yer alan BAŞTAŞ son iki yılda halka açıklık oranı ve hisse adetini arttırdığı görünüyor ve son 3 – 4 yılda yıllık bazda karlılık oranında da artışlar var. 2017 içerisinde yüzde 49 şirket alımı yaptı. Sizce bu ne anlama geliyor? Halka açıklık oranı ve hisse Adedi artışı ne anlama geliyor? Gönderen : Taylan Avşar 21.02.2018, 23:47

Ağustos 2012’de eski adıyla Serbest İşlem Platformu yeni adıyla Piyasa Öncesi İşlem Platformu’nda işlem gören Baştaş Çimento’nun ilk günden bu yana piyasadaki işlem hacmi ve hisse adeti artmakta. Bunun nedeni hisseye sahip olan ortakların geçen süre zarfında ellerinde bulundurdukları hisseleri borsada işlem gören tipe dönüştürmeleri. Dönüşümler devam ettiği sürece hissenin takas saklamadaki miktarı da artacaktır. Gelinen aşamada hissenin takas saklama oranı yüzde 5 seviyesinde bulunuyor. İlerleyen süreçte bu oran daha da artacak olsa da işlem hacminin fazla değişmediğini hatırlatmakta yarar var. Son bir yıldaki ortalama işlem hacmi sekiz bin TL’nin altında bulunuyor. Şirket, 29 Mart 2017 tarihinde Çözüm Endüstriyel’in yüzde 49’unu diğer ortaktan satın aldı. Böylece bağlı iştirakin sermayesi içindeki payı yüzde 99,99’a ulaştı. Söz konusu iştirak atık madde işlemekte ve Baştaş’ın faaliyetine olumlu katkı sunacağı beklentisi ile alım gerçekleştirildi. Alım bedeli 3,4 milyon Euro olup söz konusu tutar, alındığı tarihteki son yıllık bilançodaki hasılat tutarının yüzde 3,17’sine denk geliyordu. Bu itibarla gerçekleşen alım önemli olmakla birlikte bilanço içindeki oranı göz önüne alındığında şirket açısından olağanüstü bir yeri bulunmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Tüm bunlardan ayrı olarak şirketin kârlılık yapısı incelendiğinde bir yıl artarken ertesi yıl gerilediği görülüyor. Bu da hissenin uzun süredir yatay bantta inişli çıkışlı bir seyir izlemesini açıklamakta. Kârını düzenli olarak artıran firmaların takip edilmesinde yarar var.

BU HİSSE İLE İLGİLİ DİĞER SORULAR (5)

BAŞTAŞ BAŞKENT ÇİMENTO BASCM

Alış0,00

Satış10,45

Gün İçi En Düşük9,50

Gün İçi En Yüksek10,45

PD/DD3,16

FK0,00

Fiyat10,45

Değişim10,00%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI