SON DAKİKA

Sorun Yanıtlayalım

Hisselerle ilgili sorularınızı sorun, yanıtlayalım Hemen Soru Sor

Sorun Yanıtlayalım Yandaki formu doldurarak istediğiniz, merak ettiğiniz hisse hakkında soru sorabili/assets/bg/site/rs/iniz.

SORU : Kristal Kola bir liranın altına kaymadığına göre bu fiyattan almak sizce doğru olur mu? Gönderen : Sezgin Demircan06.02.2019, 21:36

Kristal Kola’nın uzun vadeli fiyatı takip edildiğinde dalgalı bir seyir izlediği görülecektir. Geçen zaman diliminde arada yukarı yönlü sert atakları olsa da sonrasında tekrar yönünü aşağıya çeviriyor. Son olarak Eylül 2017’de en yüksek 4,08 TL’ye kadar yükseldi ve ardından tekrar aşağıya döndü. Kasım ayından bu yana ise yatay bir hareketle nominal değerinin üzerinde tutunmakta. Mevcut işlem fiyatını taban olarak oluşturmaya çalışan şirkettin en büyük sıkıntısı kârlılık yapısını büyütememesi. Geçmiş yıllarda oldukça cüzi kârlılıklar elde eden firma son açıkladığı 2018 dokuz aylık bilançosundaysa gelirindeki düşüşle birlikte zarara döndü. Gelir yaratamaması halinde ilerleyen süreçte gerçekleşen zararın devam etme riski sorun yaratacaktır. Böylesi bir durumda hissenin değerinin 1 TL’nin altına kayması gündeme gelecektir. Şirket ise mali yapısını güçlendirebilmek adına bedelli sermaye artırımına gitti ve 48 milyon TL olan çıkarılmış sermayesini nakit artırarak 96 milyon TL’ye yükseltti. Aralık ayında yaptığı açıklamadaysa elde edilecek fonun 24 milyon TL’sini kredi ödemeleri için, 18,7 milyon TL’sini işletme sermayesi için ve 5 milyon TL’sini de kapasite artırım yatırımı için kullanacağını duyurmuştu. Sermaye artışı sırasında hissedarlar yaklaşık 16,2 milyon TL tutarındaki paylarla ilgili rüçhan hakkını kullanmayınca söz konusu paylar Birincil Piyasada satışa sunularak sermaye artışı tamamlandı. Kullanılmayan rüçhan hakkı tutarının artış kısmının yaklaşık üçte birine denk geliyor. Bu durum yatırımcının şirkete yönelik ciddi bir kaygısının olduğu şeklinde yorumlanmalı.

KRİSTAL KOLA KRSTL

Alış0,00

Satış1,07

Gün İçi En Düşük1,06

Gün İçi En Yüksek1,09

PD/DD0,85

FK0,00

Fiyat1,07

Değişim-0,93%

Hisseyi İncele

ÇOK YORUMLANAN HİSSE SORULARI