E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriZincir marketler Rekabet Kurumu'na savunma verdi---

Zincir marketler Rekabet Kurumu'na savunma verdi

Zincir marketler Rekabet Kurumu'na savunma verdi
07 Aralık 2022 - 21:57 www.borsagundem.com

Rekabet Kurulu hızlı tüketim malları sektöründe faaliyet gösteren üretici, tedarikçi ve perakendeci niteliğindeki teşebbüsler hakkında yürütülen soruşturmada, firmaların sözlü savunmalarını aldı

Rekabet Kurulu, hızlı tüketim malları sektöründe faaliyet gösteren üretici, tedarikçi ve perakendeci niteliğindeki teşebbüsler hakkında yürütülen soruşturmada, firmaların sözlü savunmalarını dinliyor.

Toplantı, Rekabet Kurumu binasında, Kurul Başkanı Birol Küle başkanlığında gerçekleştirildi.

Küle, hızlı tüketim malları sektöründe faaliyet gösteren firmalar hakkında yapılan soruşturma kapsamında tarafların yazılı savunma sürecinin tamamlanmasını takiben, sözlü savunma toplantısının yapılmasına karar verildiğini söyledi.

Bu kapsamda dün başlayan toplantılara devam ettiklerini belirten Küle'nin konuşmasının ardından firma temsilcileri savunmalarını yaptı.

BİM Birleşik Mağazalar AŞ Temsilcisi Metin Pektaş, Türkiye perakende piyasasında iki tip oyuncu olarak süpermarketler ve yüksek indirimli marketlerin olduğunu belirterek, bunlar arasında ciddi motivasyon farkı bulunduğunu söyledi.

Motivasyon farklarına neden olan temel unsurun bunlar arasındaki maliyet farklılıkları olduğunu vurgulayan Pektaş, şunları kaydetti: "Yüksek indirim marketleri hem satın alma hem de satış konusunda rafında en düşük fiyatla ürün bulundurmayı bir performans hedefi olarak değerlendirir, bu modelle çalışırlar. Bu iş modeli çoğu zaman yüksek indirim marketlerine fiyat liderliği atfetmektedir. BİM'in fiyat geçiş rutini pek çok market bakımından takip edilir. BİM fiyat geçtiği zaman çok doğal şekilde diğerleri de art arda fiyat geçmeye başlarlar. Bu nedenle soruşturma raporlarımızda 'Bir firma fiyat geçti, diğerleri de yakın tarihte fiyat geçti, dikey belgelerle destekleniyor' şeklinde bir ihlal tasarımının hukuki olmadığı kanaatindeyiz. BİM iş modeli gereği burada yatay ihlal içine girecek iktisadi motivasyona ya da öznel bir niyete, zihinsel bir duruma sahip değildir."

"Perakendeciler fiyatlarını yönetmek konusunda serbesttir"

Haribo Şekerleme Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti Temsilcisi Kostas Vlachos, Türkiye'nin hareketli bir pazar olduğunu vurguladı. Delil olarak sunulan yazışmalarda iki temel amaçlarının olduğunu ifade eden Vlachos, "Amaçlarımızdan ilki, perakendecilerle toptan satış fiyatlarımızı müzakere etmek, diğeri de perakendecilerin promosyon ve kampanyalarına ilişkindir. Yazışmalarda yalnızca bu iki noktaya değiniyoruz. Zaman zaman toptan satış fiyatlarımızda artış yapmamız kaçınılmaz oluyor. Bu durumlarda perakendecilerle toptan satış fiyatlarının pazarlıklarını yapıyoruz. Bu kadar parçalı pazar içinde perakendecilerle bazen birkaç tur pazarlık yapmak durumunda kalıyoruz." diye konuştu.

Vlachos, raf fiyatlarını perakendecilerle kesinlikle müzakere etmediklerini dile getirerek, iletişimlerin hiçbirinde Haribo'nun perakendeciler arasında aracı olarak hareket etmediğini anlattı.

Perakendecilerle toptan satış fiyatının pazarlığını yaptıklarına işaret eden Vlachos, şu değerlendirmede bulundu: "Perakendeciler arasında bilgi taşımıyoruz. Haribo, bu yönde bir girişimde bulunmamaktadır. Perakendeciler tarafından da Haribo'ya bu tarz bir talep gelmemektedir. Şekerleme pazarında büyük rakip oyuncular vardır. Haribo perakende fiyatlarını zorlamak için hiçbir çaba göstermemektedir. Yazışmalarda böyle bir şey görülmemektedir. Perakendeciler kendi karlılık ve perakende fiyatlarını yönetmek konusunda serbestlerdir. Bu konuda Haribo tarafından herhangi bir baskı yapılmamaktadır. Haribo, aracı görevi üstlenmemiştir, yalnızca kendi ticaretine yönelik müzakerelerde bulunmaktadır. Üçüncü taraflar arasında bir iletişime aracılık etmemektedir. Haribo tarihi boyunca Türkiye'de hiçbir perakendeciye karşı fiyatlandırma zorlaması yapmak amacıyla arzı kesmek gibi bir uygulama hiçbir zaman yapmamıştır. Türkiye'deki şekerleme ve hızlı tüketim malları pazarında Haribo, herhangi bir kaldıraç etkisi olamayacak boyutta bir firmadır."

Firmalar "ceza verilmemesi" talebinde bulundu

CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi AŞ Temsilcisi Avukat Armanç Canbeyli de büyük firmaların fiyatları belirlediğini, şirketin de bunu takip ettiğini bildirdi.

Şirket olarak ihlal yapılmadığı kanaatinde olduklarını vurgulayan Canbeyli, şirketin en ucuz hizmet veren olmak istediğini, herhangi bir ceza ve yaptırım uygulanmaması gerektiğini söyledi.

Migros Ticaret AŞ Avukatı Özlem Tavaslıoğlu, şirketin rekabet hukuku perspektifinde hareket ettiğini belirterek, çalışanlar arasında rekabet hukuku alanındaki farkındalığı ve bilinçliliği yükseltmeye çalıştığını anlattı.

Şirketin avukatlarından Elif Açelya Balkı da kanıt olarak sunulan bütün iletişimlerde tedarikçinin alış fiyatının artış talebi olduğunun görüldüğünü dile getirdi.

Balkı, Migros'un herhangi bir rekabet ihlalinin tarafı olmadığını dile getirerek, "Kurulun savunmalarımız ışığında Migros'un haklılığına hükmederek, ihlal iddialarını kabul etmemesi, savunmalarıma itibar edilmemesi halinde 'Aynı fiilden dolayı iki kez yargılama olmaz' ilkesi gereği ceza verilmemesine karar verilmesini talep ediyoruz." dedi.

"Yoğun rekabet baskısı var"

Yeni Mağazacılık AŞ (A101) Avukatı Emre Önal da "topla-dağıt" ihlalinin ortada olmadığını belirterek, merkez olarak tedarikçilerin olmadığı bir yapıda uçlar arasında bir kartelden bahsedilemeyeceğini söyledi.

Perakende alanının yoğun rekabetin yaşandığı bir pazar olduğuna dikkati çeken Önal, "Son ana kadar en ucuz olmayı başarabilmek için mecbur kalmadıkça zam yapma güdüsü yok. Yoğun bir rekabet baskısı var. Düşük kar marjlarıyla çalışılan bir yapıda bir taraf öncülük edip zam yaptığı zaman diğerlerinin de onu takip etmesi de bu piyasada bir gerçek. Bu fiyat geçiş paralellikleri pazarın doğal yapısı içinde gelişen bir durum olup, teşebbüsler arasında bir ilgisi olmadığını düşünüyoruz." diye konuştu.

Önal, şirket olarak herhangi bir ihlal tespiti yapılmadan, hiçbir para cezası verilmeden soruşturmanın sonuçlandırmasını talep ettiklerini dile getirdi.

Bakanlıktan plastik poşet kararı

 

Rusya Merkez Bankası'ndan 'ekonomik şok' uyarısı

 

Hazine nakit dengesi 99,5 milyar TL fazla verdi

 

Beştepe'de Erdoğan başkanlığında EYT toplantısı

 

BİST 7 hissede daha tedbir uygulanmasını kararlaştırdı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 117,40
En Yüksek: 118,30
En Düşük: 116,70
Değişim -2,17 %
FK: 13,30
PD / DD: 6,83
İşlem Hacmi 324.846
Toplam Adet: 2.771
Ağırlıklı Ort.: 117,30
Son Değer: 50,65
En Yüksek: 55,95
En Düşük: 50,40
Değişim 0,50 %
FK: 0,00
PD / DD: -9,94
İşlem Hacmi 18.152.833
Toplam Adet: 352.323
Ağırlıklı Ort.: 46,63
Son Değer: 119,40
En Yüksek: 119,80
En Düşük: 119,30
Değişim -4,56 %
FK: 15,83
PD / DD: 11,13
İşlem Hacmi 268.528.010
Toplam Adet: 2.091.254
Ağırlıklı Ort.: 119,31
YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • www08 Aralık 2022 14:05

  Yaşasın baz etkisi. Fiyatların artma hızı azalıyormuş hem de seçimlere kadar sonrası Allah kerim. MB para basar , maaşlar artar , piyasaya çıkar , alım gücü azalır da azalır. Yine bir suçlu bulunur yola devam edilir

 • xyz08 Aralık 2022 11:27

  Televizyonlarda hedef gösterdikleri üç harfli marketlere yapılan saldırılar vardı. Hükümet ten gık yok. işlerine gelince bunları yapanlar vandal veya çapulcu oluyor. Yüce rabbim insanları ne güzel imtihan ediyor.

 • baran08 Aralık 2022 11:25

  Siz borsada kaybederken de hükümet suçlu tabi değil mi?  Sermayelerinin üç beş katı kar yapsın kimse hesap ta sormasın siz de yediğiniz kazıkla kalın hoşunuza böyle gidiyor soytarılar gürühu!  

 • xyz08 Aralık 2022 11:24

  Bazı andavallar çıkmış markette kasiyere racon kesiyor. Bazısı cam taşlıyor. Bazısı cama yazı yazıyor. Gerçek sorumlular ise keyiflerine bakıyor. Çünkü planları güzel işliyor. Suçlu ise elini kolunu sallayarak aramızda dolaşıyor.

 • xyz08 Aralık 2022 11:20

  Bunların hayatlarını inceleyin hep mız mız. Başarısızlığına hep bir suçlu arar. Siyaset bizim gibi yoksul ve fakir ülkede bu tipleri ortaya çıkarıyor. Birde sermayen dinse deme keyfine. Suçlumu arıyorsun dış güçler, olmadı üç harfliler, olmadı iş birlikçiler, olmadı bay Kemal, olmadı siyonistler, olmadı emperyalistler, olmadı Londra bankerleri, olmadı altılı masa, olmadı 1982 anayasası, olmadı cumhuriyet bahanemi yok. Bunların bahaneleri bitmez. Halkı cahil bırak ve yalanlara sıklıkla devam et. Sonunda o yalan cahil haljta gerçeğe dönüşür.

 • borsacı08 Aralık 2022 08:59

  ney zamlanmadıda suçlu aranıyor bir keser sapı bile bir yılda 4 kat arış yapmış TL miz eridi devalsyon oldu kimse de bahsetmiyor çünkü yemiyor korku var paramız pul oldu merkez bankasına bu para ne olduda deger kaybetti diyen yok  enfasyondan hoşlanan bir yönetim var .seri şekilde para bastıkça enflasyonda hortlayacak.

 • Mucise Reis ;)08 Aralık 2022 06:05

  Tv lerde, sosyal medyada vb ağlaya ağlaya haryanlarını kesime gönderdiler. dama giriyor hayvanlar. yayla zamanı bitti. damda hazır ym yerler, süt paraları yedikleri yemi karşılamıyor. ya süte zam yapsınlar, yada zam yapılmasada yem maiyti üzeirnde süt desteği versin devlet durumu idare etsin diye... o zaman 1 yetkili olayları görmedi, görmezden gedli... şimdi marketler zamlardan suçlu ilan edildi :D bu kadar kabiliyetsiz kişilerin bizleri yönetmeye çalışması , var olan yönetim modelimizde beceriksizlerin kabiliyetsiz ve dünyadan haberi olmayanların tepemizde bizleri şekillendirmesi, hatta pıyasayı dinlemeden dediğimi yap diye baskı uygulaması :D  bu gidiş gidiş değildir.

 • baran08 Aralık 2022 08:36

  Vay bizim aşşğılık soytarı çitçinin ağladığını söyleyerek kendisi gülüyor!  Tam bir aşşağılık yalancı soytarısın!  Bu te baksanız sanırsın ülke batmış herkes yarı aç yarı tok geziyor.  Bana bak fetoşçu t!  Ben İzmir den İstanbul a pek çok yerden haberim var! Bizzat şahit oldum.  Fiyatı Yirmi Otuz tl ik kafeler tıklım tıklım Avm ler de parası olmayan gezmez!  Sadece bukadar da değil.  Hayvancılık yapan da kıyamet gibi senin dediğin gibi olsa satar kasaba!  Bizatihi koyun ya da büyükbaş hayvan yetiştiricisi ile de tanıştım dönem dönem hayvan sayısını artırıp azaltıyorlar.  Tamamen bırakmak yok.  Sen o yalancı gastecilerin yalandar Sansaryan ın ve tabi ki yalanlancı ve aşşağılık iftiralarınız ile batmanız belanızı bulmanız çok yakındır. Çpk pis ve mındar bir yaratıksın NOKTA

 • Sdk07 Aralık 2022 23:14

  Hükümet beceriksizlerine günah keçisi arıyor… bütün zamların ana sebebi hükümet… ama artık halk yemez…

 • 😂08 Aralık 2022 08:32

  Aynen:)