E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıZeynep Aktaş'tan dolarda pozisyon almak isteyenlere tavsiye---

Zeynep Aktaş'tan dolarda pozisyon almak isteyenlere tavsiye

Zeynep Aktaş'tan dolarda pozisyon almak isteyenlere tavsiye
13 Haziran 2019 - 08:46 www.borsagundem.com

Milliyet Ekonomi Yazarı Zeynep Aktaş: Dolar kurunda pozisyon almayı düşünenler açısından TL mevduat ile döviz arasındaki alternatif maliyeti dikkate alınmalı

"Merkez Bankası faiz oranını sabit tuttu. Sıkı para duruşu korunuyor. Ancak metindeki değişiklikler sonbahar öncesinde bir faiz indirimine gidilebileceğine işaret ediyor.

Enflasyon oranının yüksek seyrini ve yüksek volatiliteyi göz önünde bulunduran TCMB, haftalık repo faizinde piyasaların beklentisi doğrultusunda değişikliğe gitmedi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısından sonra yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi yüzde 24.00 seviyesinde bırakıldı. TCMB, 2018 yılı eylül ayında faizi 625 baz puan artırarak bugünkü seviyesine çıkarmıştı.

Sıkı duruş...

Piyasada faiz indirimi bekleyenlerin oranı yüzde 16 seviyesindeydi. 18 ekonomistten sadece üç tanesi faiz indirimi bekliyordu. Faiz kararı öncesi dolar/TL kuru en düşük 5.7910 seviyesini görürken en yüksek 5.8295 seviyesini gördü. Karar sonrasında dolar/TL kuru 5.77 seviyesine kadar geriledi.

TCMB, önceki metinlerde belirttiği zayıf iç talep koşullarına ek olarak ‘parasal sıkılaştırmanın’ da enflasyondaki düşüşü desteklediğini belirtti. Gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerine yapılan atıf metinden çıkarıldı. Fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyondaki düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla, TCMB’nin sıkı parasal duruşunu koruduğunu görülüyor. Ancak kurul, ‘risklerin devam ettiği’ ve ‘enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar’ ifadelerini ise yeni metinden çıkardı.

Sıkı duruşun korunacağına işaret edilse de bu ifadelerin çıkarılması temmuz ayında bir faiz indirimi beklentisini güçlendirdi. Piyasanın faiz indirim beklentisi ise sonbahar ayında. Enflasyonda baz etkisi ile gerileme yaşanması ile olası bir faiz indiriminin eylülde gerçekleşmesi bekleniyor. Öte yandan S 400 gelişmeleri önemli olacak. Fiyat hareketlerindeki aşırı oynaklık yaşanması TCMB’nin yeni aksiyonlarını gündeme getirebilir.

AL SAT MARJI DARALABİLİR

1 - Dolar/TL 5.7705 seviyesinde. 6.25-5.66 arasında yaşanan düşüşün yüzde 38’i geri alındıktan sonra kur yeniden yönünü aşağı çevirdi. 5.80’in altında hareket ediyor. Bu seviyenin altında kalındığı sürece 5.70 desteği izlenecek. İlk direnç ise 5.80 seviyesinde aşılırsa 5.90 ve 5.95 test edilir.

2 - Ortalamalara bakıldığında, Dolar/TL’nin 7.20 ve 50 günlük ortalamaların altına kaydığını görüyoruz. Bu olumlu.

3 - Dolar kuru son üç haftadır düşüşte. 31 Mayıs haftasında yüzde 3.99 oranında değer kaybederek 6.08’den 5.84 seviyesine gerilerken 7 haziran haftasında 5.8401’den 5.8307’ye geriledi ve yüzde 0.16 oranında değer kaybetti. Hafta başından bu yana ise en yüksek 5.86 seviyesini gördükten sonra 5.77’e geriledi. Kurdaki düşüşler haftalık bazda 2014 yılından bu yana en fazla arka arkaya dört hafta sürdü.

4 - Dolar kurunda pozisyon almayı düşünenler açısından TL mevduat ile döviz arasındaki alternatif maliyeti dikkate alınmalı. Eğer Dolar/TL kurunun 1 ay sonra 5.8747 seviyesinin üzerinde olmasını bekliyorsanız dövizde kalabilirsiniz, aksini düşünüyorsanız TL mevduatı tercih etmelisiniz. Dolar kurunun 3 ay içinde 6.0858, 6 ay içinde 6.42 ve 1 yıllık vadede 7.13 seviyelerinin üzerinde olmasını bekliyorsanız dövizde kalabilirsiniz. Ancak bu vadelerde belirtilen seviyelerin altında kalacağını düşünüyorsanız TL mevduatı tercih edebilirsiniz.

5 - Kurda volatilite azalmaya başladıktan sonra ivmesi zayıf hareketler gözlenecektir. Al-sat marjları daralabilir."

(Zeynep Aktaş / Milliyet)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • KILIÇ13 Haziran 2019 22:39

  DALAGALI ORTAMI ARAYANLAR ÇOK OLUNCA FIRSATLARDA ÇOK OLUYOR DÜNYADA BÖYLE BİR EKENOMİ YOK HERKESİN İŞTAHI KABARIYOR.

 • doğru13 Haziran 2019 20:08

  altın alın diyen arkadaşlar,döviz gibi altında amerikanın tekelinde,dolardan farkı yok ,dünyada  altını çıkararan firmalar alman ve amerikan, fiyatını belirleyen amerika , merkez bankalarının altınını saklayan ingiltere bizim merkez bankasının altın rezervide ingilterede ne yaparsan yap amerikaya çıkar ucu...

 • hasan13 Haziran 2019 10:58

  Reis faizi yasaklasın %0 yapsın hani haram diyorlar ya bakalım ne oluyor.

 • PARDUS13 Haziran 2019 10:29

  Faiz bütün kötülüklerin anasıdır, dolar almak lazım :)

 • ALAATTİN CAMGÖZ13 Haziran 2019 10:29

  bence bir iki ay sonra ortalık durulacak çünkü abd hep blöf yapıp yerse diyor sonra kalın gelince sorunları bir yerine sokacak yer bulamayınca yelkenleri indirecek.ne yapacak tüm dünya ile mi savaşacak.dünya borsaları şişti patlatılması veya kriz olması gerekiyorki endekslerde düzeltme olabilsin o yüzden temkinli  ve sabırlı olun derim.enflasyonun bundan sonra düşmesi ve dış ticaret acığınında kapanması ile dolar stabilize olacaktır.

 • recai13 Haziran 2019 10:04

  faiz haram, dolar helal

 • Dd13 Haziran 2019 16:20

  Bankalar faizsiz para veriyor mu?.  Paramı  sana bedavaya  kullandıracak.  Bizim anlı mizda enayi yazmıyor.  ABD ye hizmet et manda. Tepene bomba yağdır"sın. 

 • ALAATTİN CAMGÖZ13 Haziran 2019 10:30

  faize helal demek insanı dinden çıkartır.aslında islam ve TÜRK dünyası düşmanı olan kafirlerinin paralarına para yatırmakta pek iyi bir şey değil .bu tarafta iseniz gidin altın alın derim.çünkü dolara yapıtırılan her para bizleri kurşun olarak geri dönmektedir.

 • halil13 Haziran 2019 09:22

  Dolar çanak yapar. Borsa yeterince yükseldi. Dolar ve faizde yeni yila kadar bekleriz