E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemZelenski: Hukukun üstünlüğü bittiyse BM'yi kapatalım---

Zelenski: Hukukun üstünlüğü bittiyse BM'yi kapatalım

Zelenski: Hukukun üstünlüğü bittiyse BM'yi kapatalım
05 Nisan 2022 - 20:33 www.borsagundem.com

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne hitap eden Ukrayna lideri Zelenski, "Hukukun üstünlüğü bittiyse BM'yi kapatalım" ifadelerini kullandı

Rusya-Ukrayna savaşının devam ettiği şu günlerde Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne seslendi. BM'nin halen somut bir adım atmamasına yönelik konuşan Zelenski, "2. Dünya Savaşı'ndan bu yana görülmemiş en korkunç savaş suçları işleniyor. Hukukun üstünlüğü bittiyse BM'yi kapatalım." dedi.

Rusya- Ukrayna savaşının 41. gününde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) hitap etti.

"HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ BİTTİYSE BM'Yİ KAPATALIM"

Rus ordusunun Ukrayna'da işlediği savaş suçlarına değinen Zelenski, Rusya'nın, BM'deki veto hakkı nedeniyle adil olmayan sonuçlar alındığını ifade etti. Zelenski, "Yüzbinlerce vatandaşımızı sınır dışı eden Ruslar 2 binden fazla çocuğu kaçırdı. Rusya'nın amacı Ukrayna'yı sessiz kölelerle dolu bir ülkeye çevirmek. Yağma olayları devam ediyor. İnsanların yiyeceklerini ve ziynet eşyalarını çalıyorlar. Ellerinde insanların kulaklarından kopardıkları kanlı küpeler var. Güvenlik Konseyi nerede? Dünya barışını sağlamakla sorumlu kilit kurumun etkin bir şekilde çalışamadığı ortada. Rusya'nın veto yetkisinin kaldırılması gerekiyor. Suriye'den Somali'ye dünyanın eşit bir şekilde temsil etmesi gerekiyor. Uluslararası hukukun üstünlüğünün zamanı bittiyse o zaman BM'yi kapatalım. BM'yi kapatmaya hazır mısınız? Dünyanın çoğu yerinde yaşanan katliamları çok önceden durdurabilmemiz gerekirdi. Barışı ancak böyle sağlayabiliriz. Belki o zaman savaş sona erer" dedi.

ZELESNKİY, BM'DE REFORM TALEP ETTİ

BM'nin yapısını eleştirerek bu kuruluşta yeni bir reform yapılması gerektiğini dile getiren Zelenski, "Küresel bir konferans talep ediyorum. Nasıl bir reform yapacağımızı dünyanın güvenlik sistemini nasıl değiştireceğimizi konuşabiliriz. 1945'de anlaşılan bu anlaşmanın reforma ihtiyacı vardır. Yeni bir BM'ye ihtiyacımız var, kimsenin ayrıcalığı olmamalı, herkes eşit olarak temsil edilmeli. Barış ve adaletin gücü muzaffer olmalı. Güçle değil insanlık değerleri ile barış sağlanmalı. Ukrayna yeni güvenlik sistemine ön ayak olmaya hazırdır" dedi.

"BARIŞ İÇİN YAPABİLECEĞİNİZ BİR ŞEY YOKSA BU BM'NİN ÇÖKMESİ ANLAMINA GELİR"

Barışı korumak için yeni bir sistem kurulabileceğini aktaran Zelenski, "Biz kimin yardıma ihtiyacı varsa bizden mi değil mi diye bakmadık dünyadaki herkesin yardımına koştuk. Bunu herkes uygularsa dünya daha güvenilir bir yer olur. Biz sadece iyi gün değil kötü günde de bir arada olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Önünüzde iki seçenek var ya Rusya'yı buradan bir saldırgan olarak çıkarın ya da bize nasıl reform yapabileceğimizi gösterin. Barış için yapabileceğiniz bir şey yoksa bu BM'nin çökmesi anlamına gelir" dedi.

"İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI'NDAN BU YANA GÖRÜLMEMİŞ SAVAŞ SUÇLARININ İŞLENDİĞİNİ GÖRÜYORUZ"

Rusya'nın Ukrayna'nın Bucha kentinden geri çekilirken diğer kentler gibi arkasında cinayetler bıraktığını aktaran Zelenski, "Rus ordusunun yaptıklarını görüyoruz. İşgal altındaki kentlerde neler olduğu ortaya çıkmaya başladı ancak diğer yerlerde neler olduğundan kimsenin haberi yok. Size BM'nin 1. maddesini hatırlatmak istiyorum. Bu kurumun amacı barışı korumak. Bu madde ihlal edildikten sonra diğer maddelerinin ne anlamı var. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana görülmemiş savaş suçlarının işlendiğini görüyoruz. Sivillerin hedef alındığını, ölüme mahkum edildiğini, sığınakların havaya uçurulduğunu görüyoruz. 41 gündür Rusların yaptığının en son örneği Bucha. Onlarca yerleşim biriminde benzer olaylar yaşandı. Bunun ne anlama geldiğini çok iyi biliyorsunuz. Rusya'nın bu suçlamalara nasıl cevap vereceğini de biliyorsunuz. Her zamanki gibi kendi yaptıkları için başkalarını suçlayacaklar. Buradaki cesetlerin sonradan getirildiğini, görüntülerin kurgu olduğunu söyleyecekler. Ancak artık 2022 yılındayız, elimizde uydu görüntüleri var. Son derece şeffaf bir soruşturma istiyoruz, suçluların cezalandırılmasını istiyoruz" dedi.

"RUS ORDUSU VE EMİR VERENLERİ YARGILANMALI"

Ukrayna'daki sivil cinayetlerle ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dahil tüm sorumluların uluslararası mahkemelerde yargılanması gerektiğini söyleyen Zelenski, "Rusya ordusu ve onlara emir verenler derhal savaş suçlarından yargılanmalı ve cezalarını almalılar. Ukrayna'da yaşananlara göz yumanların acil olarak yargılanması gerekiyor. Mahkemelerin Nürnberg mahkemelerine benzer yargılamalar yapması gerekiyor" ifadelerini kullandı.Zelenskiy, hitabının ardından Güvenlik Konseyi üyeleri tarafından alkışlandı.

Bakan Çavuşoğlu, Ukraynalı mevkidaşıyla görüştü

 

Zelenskiy: Bu olaydan sonra Putin'le görüşmeyiz

 

Zelenskiy'den soykırım iddiası: Rusya çok sayıda sivili öldürdü

 

Zelenskiy'den Merkel ve Sarkozi'ye Buça daveti

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Kapatılmalı06 Nisan 2022 11:24

  Dünya halkıda aynı fikirde. % ülkenin  denetiminde olan bir topluluğa nasıl Birleşmiş milletler adı verdiler oda meçhul. Zaten dolar rezervi nedeniyle piyaslar, BM, ve Nato ABD nin emrindeler. Bumudur dünya düzeni Düzen hiç değişmiyor.

 • plevne06 Nisan 2022 09:21

  YOK YA FİL,LE  KUŞ HİKAYESİ GİBİ BU ZELENSKY madem dötün yemiyordu ne bu  kafa tutmalar olan ülke insaasına ve özellikle masum insanlara oldu sen istedigin gibi özel sıgınaklarda keyif sür sonra cık 2 nara at hadi ordan komedyen,,öyle lafla  gemi dolmaz ..

 • Ali06 Nisan 2022 08:59

  Uluslararası anlaşmaları çiğneyen sensin. Bu kepazeliği halkın sana borçlu.

 • mtu06 Nisan 2022 02:07

  muhtemelen yakın zamanda kahraman diye görünenler vatan hainliği ile suçlanacak

 • Mucise Reis ;)05 Nisan 2022 23:57

  İş başınıza gelince hukukdan bahsedersiniz. Bosna da hollandalı BM komutanının gözleri önündeki katliama ses çıkartmayanlar, şimdi hukukdan bahsediyor :D 

 • baran06 Nisan 2022 16:47

  Ulan sonunda akıllı bir yorum yaptın!  Alkıııııış!   İşte o BM  Sansaryan ve Papaz ın öncülüğünde Türkiye ye anında çöker velev ki aklı başında muhafazakar Cumhur İttifakı ve sizin gibi yozlaşmamış insanların çoğunluğu olan bir ülke vatandaşları olmasa idi.

 • azılı solcu05 Nisan 2022 23:11

  hukuk demek sayın putin demektir.putin ne yapıyorsa hukuk içinde yapıyor.kahrolsun naziler,kahrolsun sagcılar.yaşasın devrimciler yaşasın solcular.herşey guzel olucak.

 • Günaydın05 Nisan 2022 20:54

  Reis boşuna mı dünya 5 ülkeden büyük diye diye dilinde tüy bitti nerede barış için cabalayanlar yangına körükle giden ABD ve abisi İngiltere nedense hiç görünmez ama her pisliğin arkasında İngiliz Protestanlar paraya tapanlar var diyorlar bencede haklılar