E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıZayıf perakende verileri borsalarda zayıf görünüme sebep oldu---

Zayıf perakende verileri borsalarda zayıf görünüme sebep oldu

Zayıf perakende verileri borsalarda zayıf görünüme sebep oldu
18 Ağustos 2021 - 09:15 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlaması bekleniyor.

Delta varyantı nedeniyle gündemdeki salgın kaynaklı endişeler ile artan vakalara bağlı olarak ekonomik toparlanmanın gücü ve devamlılığı konusunda oluşan belirsizlik küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. Fed Başkanı Powell dünkü konuşmasında para politikasıyla ilgili yorum yapmazken, salgının yarattığı belirsizliklere vurgu yaptı. Bugün ABD’de FOMC tutanakları ve tutanaklarda varlık azaltımına ilişkin ifadeler önemli olacak.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

15:30 ABD –Konut Başlangıçları Önem: Yüksek 

21:00 ABD – FOMC Toplantı Tutanakları Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Salgın kaynaklı endişeler ve ekonomik toparlanmanın zayıflayacağı korkuları risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. Bu endişeler ve dün ABD’de zayıf gelen perakende satış rakamları küresel hisse piyasalarının zayıf bir görünüm izlemesine neden oldu. Yurt dışında zayıflayan görünümüne rağmen BIST-100 Endeksi dün günü %0,44’lük yükselişle 1.461,69 puandan tamamladı. ABD borsaları günü düşüşlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,43 – 8,45 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 8,43’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100’de yakından takip ettiğimiz 27 Temmuz’da başlayan yükselen trend bugün 1.440 seviyesinde bulunuyor. Burası izlediğimiz en önemli destek olmaya devam ediyor. Yukarıda ise yine bir süredir bahsettiğimiz 1.465 – 1.470 aralığı yaklaşık 5 aydır devam eden konsolide kanalının üst bandı olarak takip ettiğimiz en güçlü direnç bölgesi. Endeks birkaç gün içinde bahsettiğimiz bu iki seviyeden birini kırmak zorunda kalacak. Endeks bir kez daha 1.465 – 1.470 aralığını geçemeyecek ve bahsettiğimiz yükselen tendin altına sarkacak olursa teknik görünüm önemli ölçüde bozulacaktır. Aksi durumda yani endekste 1.470 üzerinde kapanışlar görebilecek olursa ilk olarak 1.515 ve devamında endeksin tarihi zirvelerinin bulunduğu 1.590 civarı gündeme gelecektir.

Doların gözü Fed tutanaklarında

Günün önemli şirket haberleri 18/08/2021

Yabancı işlemlerinde öne çıkan hisseler

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)