E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemZarrab yeniden tanık sandalyesine oturacak mı---

Zarrab yeniden tanık sandalyesine oturacak mı

Zarrab yeniden tanık sandalyesine oturacak mı
29 Eylül 2020 - 02:25 www.borsagundem.com

FinCEN'in şüpheli para trafiğiyle ilgili açıkladığı son verilerin ardından Zarrab'ın Halkbank davasında yeniden tanık sandalyesine oturabileceği belirtiliyor

ABD Maliye Bakanlığı Mali Suçlar Dairesi Ağı'nın (FinCEN) dünyanın çeşitli ülkelerindeki gazetecilerin bilgi edinme hakkı yasası çerçevesinde şüpheli para trafiğiyle ilgili olarak açıkladığı son verilerin, 1 Mart 2021'de başlayacak Halkbank davasında Reza Zarrab’ın yeniden tanık olarak jüri karşısına çıkma olasılığını arttırdığı öne sürüldü.

Geçtiğimiz hafta Zarrab’ın milyonlarca dolarlık para transferini yapan kuryesinin bir Amerikan yayın kuruluşuna yaptığı açıklamaların da, Halkbank’ın jürili seri duruşmalarında savcılık tarafından delil olarak kullanılabileceği bildiriliyor.

88 ülkeden 400 gazetecinin 16 aylık bir çalışmadan sonra ABD Maliye Bakanlığı'ndan elde ettiği bilgiler, Zarrab’ın milyonlarca dolarlık şüpheli uluslararası para transferi yaptığını, hatta bu şüpheli transferlerin ABD’de tutuklandıktan sonra bile sürdüğünü ortaya çıkardı.

FinCEN belgelerinde, Zarrab’ın çeşitli bankalardan 2007-2016 yılları arasında 5 milyar 800 milyon dolar tutarında şüpheli para transferi yaptığı görülüyor.

“Halkbank’ı mahkum etmek isteyen savcılar Zarrab’ın ifadesine başvurabilir”

Halkbank ve Zarrab davasını yakından izleyen New York Barosu avukatı Cahit Akbulut, Mart ayında yapılacak jürili duruşmalarda Zarrab’ın yeniden tanık kürsüsüne çıkabileceğini tahmin ettiğini söyledi.

Akbulut, savcıların iddialarını güçlendirmek için hem Zarrab'la ilgili FinCEN belgelerini hem de eski kuryesinin Amerikan medyasındaki ifadelerini Halkbank davasında aleyhinde kullanabileceğini belirterek, "Büyük bir ihtimalle Hakan Atilla davasında olduğu gibi Zarrab’ın tanıklığında ve ifadelerinden yola çıkarak Halkbank’ı mahkum ettirmek isteyeceklerdir. Zarrab, uzun bir süre savcılıkla uzlaşmasına rağmen mahkemeye çıkarılmıyor. Usule göre bir sonra hakim karşısına çıkarılıp itirafçı olduğu için ceza indirimi yapıldıktan sonra hakkında cezanın verilmesi gerekiyordu” dedi.

Avukat Akbulut, "Tahminlerimiz, Zarrab’ın suçunu itiraf edip savcılıkla uzlaşması sonrasında en geç bir sene sonra kararın, itirafçı olması nedeniyle çıkacağı ve alacağı cezanın belirlenmesi yönündeydi. Aradan bu kadar uzun bir süre geçmesine rağmen hala cezasının verilmemesi, onun Halkbank davası içinde savcılığın lehine ifade verebileceği yönündeki öngörülerimi kuvvetlendiriyor” diye konuştu.

Zarrab, ABD’nin İran’a karşı yaptırımlarını delmek, ülkenin mali sistemini kullanarak kara para aklamak, Amerikan bankalarını dolandırmak gibi çeşitli suçlamalardan 2016 yılının Mart ayında Miami’de tutuklanmış, savcılıkla yaptığı anlaşma sonrasında eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın jürili duruşmalarında tanık olarak dinlenmişti.

Halkbank’la ilgili başka bir davada İran terörünün mağdurları olduğunu öne sürerek, bankanın zararlarını karşılaması için davacı olan 252 kişi, New York’ta banka aleyhine başka bir tazminat davası açmıştı.

Yargıç Richard Berman, Halkbank’ın jürili duruşmalarının 2022 yılında yapılması talebini de kabul etmemiş, duruşmaların 1 Mart 2021 yılında başlamasına karar vermişti.

Yargıç Berman, Halkbank’ın seri duruşmalarında yer alacak 12 jüri üyesinin 23 Şubat'ta belirleneceğini, jürili duruşmalar öncesinde yapılacak yazılı başvuruların 21 Aralık'ta sona ereceğini ve son ara duruşmanın da 14 Ocak 2021’ta yapılacağını açıklamıştı.

New York’ta devam eden davada Halkbank neyle suçlanıyor?

Geçen yıl Ekim ayında Halkbank aleyhine New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde açılan davada şu suçlamalara yer verilmişti:

''ABD‘yi dolandırmak amacıyla komplo kurmak, ‘Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'nı’ İran’a para transferleri yaparak ihlal etmek için komplo kurmak, ABD bankalarını dolandırmak, ABD bankacılık ve finans sistemini dolandırmak amacıyla komplo kurmak, kara para aklamak, kara para aklamak amacıyla komplo kurmak.''

Halkbank aleyhinde 15 Ekim 2019 tarihinde açıklanan 45 sayfalık iddianamede, Halkbank yönetiminin Türk hükümetinin üst düzey yetkilileri tarafından desteklendiği ve korunduğu da iddia edilmişti.

Halkbank’ın 2012-2016 yılları arasında İran’ın uluslararası piyasalarda petrol ve doğal gaz satışından elde ettiği geliri harcamasına imkan veren bir tezgahın, paravan şirketler ağını kullanarak uygulanmasına yardımcı olduğu ve bunun da ABD yaptırımlarının ihlalini oluşturduğu iddia edilmişti. İddianamede Halkbank’ın yaptığı transferlerin yaklaşık 20 milyar doları bulduğu öne sürülmüştü. (amerikaninsesi.com)

BAE Merkez Bankası da Zarrab'ın kurduğu ağın içinde

 

ABD'li savcı: Reza Zarrab yargılanmayacak

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (12)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Türkoğlutürk 29 Eylül 2020 18:29

  Hangi konulara erişim yasağı niye geldi.

 • KERİM29 Eylül 2020 14:06

  BİZİM AVUKATLARDA SAVCILARDA PKK İLE PETROL ANLAŞMASI YAPANLAR HAKKINDA TERÖRİZMLE MÜCADELE TERÖRİZMİN FİNANSMANI KARA PARA AKLAMA HAKKINDA DAVA AÇILMALI BU DAVALAR ABD YE KADAR ULAŞMALI

 • ışın Özdemir29 Eylül 2020 11:52

  Apar topar hakkında açılan casusluk davası ne oldu.Çoktan karar çıkması lazımdı.Hayalim :Türkiyeye gelse.Yargılansa oda herşeyi tektek anlatsa güzel olmazmı?

 • Türkoğlutürk 29 Eylül 2020 18:28

  Ne diyorsun, yukardakiler duymasın

 • FİNANSŞÖR29 Eylül 2020 11:23

  Sanki bu adam abd ajanı gibi.

 • Türkoğlutürk 29 Eylül 2020 09:15

  Zarrab sayesinde kimler zengin oldu. Bazı haberlere erişim yasakları kimleri korumak için alındı. Troller let nereye kayboldu.

 • BİR DOST29 Eylül 2020 12:04

  Maaşlı angus blader kimlerin zengin olduğu seni ne ilgilendirir, çalış sen de zengin ol. Bidenin askerlerinden, Konunun ABD çıkarlarına hizmet etmemek olduğunu söylemelerini tabiki beklemiyoruz.

 • Keklik29 Eylül 2020 09:08

  Dava 2021 martinda görülmeye başlayacak. Karar en erken Mayıs'ta açıklanır

 • VE29 Eylül 2020 08:50

  Halkban dava var diye düştü diyelim,ya garan, TSKB, YKB, Akbank bunlara ne demeli korkunç kâr açıkladıkları halde düştüler

 • Bika29 Eylül 2020 07:58

   2013 yılında 10 dolar olan Halkbank hisseleri 70 cente muhtaç oldu.

 • Halkbank mağduru 29 Eylül 2020 07:53

  temettü dağılmıyor bedelsiz sermaye arttırır beklentisi ile Halkbank hissesi aldım 80.000 TL zararm var altın dolar karşısında zararı hesap edemiyorum.5.70 tahsisli sermaye yaptılar kasaya o kadar nakit girmesine rağmen hisse fiyatını hala düşürüyorlar.Şimdi zarrap Halkbank çalışanı ortağı imiş gibi tanıklık haberi yapılıyor zarrap bankacılık işlerini ABD bankaları üzerinden yapsaydı bunlar konuşulmuyor Halkbank hissesi 4,30 alt 7,40 üst hedefle beklemeye devam umut bittiyse inat başlar

 • EKRİST29 Eylül 2020 11:24

  Kardeş burası borsa kim kime korsa.