E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAtilla'nın avukatından Zarrab'ı terleten sorular---

Atilla'nın avukatından Zarrab'ı terleten sorular

Atilla'nın avukatından Zarrab'ı terleten sorular
05 Aralık 2017 - 17:40 www.borsagundem.com

Hakan Atilla'nın tutuklu olarak yargılandığı davada tanık olarak ifade veren Zarrab'ın çapraz sorgusu yapıldı. Atilla'nın avukatı Cathy Ann Fleming'in yönelttiği sorular Zarrab'ı terletti

Hakan Atilla'nın tutuklu olarak yargılandığı davada tanık olarak katılan Reza Zarrab mahkeme salonunda ifade veriyor. Reza Zarrab'ın tanık olarak ifade verdiği davada bugünkü duruşma, yaklaşık 15 dakika gecikmeli başladı. Dün yaşanan ve davayı etkilemesi beklenen en önemli gelişme ise Atilla'nın avukatları tarafından Yargıç Berman'a yazılan bir mektup oldu. Richard Berman’a yazılan mektupta Atilla’nın avukatları, 15 Eylül 2016’da Zarrab ile Ahad isimli bir şahsın telefon görüşmesine yer vermiş; söz konusu görüşmede, Zarrab’ın ihtiyaç durumunda hapisten dışarı çıkmak ya da daha az bir ceza almak için yalan söylemeyi bu şahısla konuştuğu aktarılmıştı. Bugünkü duruşmada Zarrab'a Hakan Atilla'nın avukatı Cathy Ann Fleming sorularını yöneltti. 

İşte mahkemeden detaylar: 

00:30 - Bugünkü duruşma sona erdi. 

00:25 - Zarrab'ın dahil olduğu bir ses kaydı dinletiliyor. 

23:58 - ABD'li gazeteci Adam Klasfeld'in iddiasına göre Reza Zarrab, çapraz sorgusunda Hakan Atilla hakkında şu ifadeleri kullandı: "Ben onun patronu değildim, yaptığı faaliyetlerin kapsamını bilmiyor olabilirim"

23:30 - Duruşmaya kısa bir ara verildi. 

23:11 - Fleming, Türkçe olduğu belirtilen bir ses kaydını mahkemeye sundu. 

23:09 - Savunma avukatı Fleming, Zarrab'ın babasının geçmişte ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını ihlal etmekle suçlandığını söyledi. Fleming'in Zarrab'ın babasının söz konusu suç nedeniyle para cezası ödediğini iddiası Zarrab tarafından kabul edilmedi.

23:08 - ABD'li gazeteci Adam Klasfeld'in iddiasına göre, Zarrab, babasına ait Al Nafees Exchange şirketi ile "herhangi bir ortaklığının olmadığını, bu şirkette herhangi bir hissesi olmadığını" söyledi. 

23:03 - Fleming, "İşlediğin bütün bu suçlardan ne kadar para kazandınız" sorusunu yöneltti. Zarrab ise tam olarak hatırlamadığını ancak miktarın 'belki 100 milyon dolar belki de 150 milyon dolar' olduğunu söyledi. 

22:56 - ABD'li gazeteci Katie Zavadski'nin iddiasına göre, gardiyan Zarrab'a sadece içki almadı; telefonunu kullandırdı ve soğuk algınlığı sırasında kendisine bir ilaç getirdi. 

22:50 - Zarrab, ABD'de hapishanede bir gardiyana 45 bin dolar rüşvet verdiğini söyledi. Rüşveti gardiyana avukatı aracılığıyla verdiğini söyleyen Zarrab, kızıyla konuşmak ve avukatlarını aramak için gardiyanın telefonunu kullandığını belirtti. 

22:49 - Savunma avukatı Fleming, ABD Savcılığı'nın, Zarrab'ın başkaları için hayat kadını temin etmesini görmezden geldiğini iddia etti. Fleming'in "Bu doğru mu?" sorusuna Zarrab, "Evet, doğru." cevabını verdi. 

22:35 - Atilla'nın avukatı Fleming, Zarrab'ın hapishanede uyuşturucu kullandığını söyledi. ABD'ki gazeteci Katie Zavadski'nin iddiasının göre, Fleming'in bahsettiği uyuştucu tipi 'sentetik marihuana'. Zarrab ise Fleming'in bu ifadesine karşılık "Bunun bir suç ya da yasadışı bir şey olduğunu bilmiyordum. Cezaevinde bir kural ihlali olabilir" cevabını verdi.

22:25 - Zarrab'a gözaltına alındığında üzerinde bulunan 102 bin doların Disney World'e seyahati amacıyla olup olmadığı soruldu. Zarrab ise, "7 kişi için 10 günlük bir tatilde ihtiyacımız olabilecek para buydu" yanıtını verdi. 

22:23 - ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, Zarrab'ın ABD'nin Miami kentinde gözaltına alındığında yanında 102 bin dolar taşıdığını söylediğini iddia etti. 

22:20 - ABD'li gazeteci Katie Zavadski'nin iddiasına göre, savunma avukatı Fleming, Zarrab'a savcılığın ilgilendiği diğer kişilere tuzak kurulmasının teklif edildiğini ve Zarrab'ın bu kişilerin gözaltına alınabilecekleri yerlere gelmesini sağlamasının talep edildiğini öne sürdü. Zarrab ise bu iddiayı doğrulamadı.

22:18 - Fleming, Zarrab'ın mahkemede çizdiği şemaları daha önce FBI ile birlikte çalıştığını iddia etti. Zarrab ise bunu kabul ederek, soruşturma için benzer şemaları daha önce de çizdiğini doğruladı. 

22:15 - Çapraz sorgu yeniden başladı. Atilla'nın avukatı Fleming, Zarrab'ın Süleyman Aslan ile sohbetlerinin İngilizce transkripsiyonlarından sorumlu olduğunu söyledi. Bu, Zarrab tarafından reddedildi. 

22:00 - Zarrab, yeniden duruşma salonunda. Duruşmanın kısa süre içinde yeniden başlaması bekleniyor. 

20:55 - Öğle arası verildi. Duruşmaya TSİ 22:00'de devam edilecek. 

20:46 - Atilla'nın avukatı Fleming, Zarrab'ın serbest kalmasına yönelik girişimler sonuç vermeyince, Zarrab'ın Türkiye'dekilere öfkelendiğini söyledi. Zarrab'ın ise buna yanıt olarak , "Hayır, kimseye bir kızgınlığım yok" dediği iddia edildi.

20:45 - Zarrab, FBI ile işbirliği yapamadan önce işbirliği konusunda anlaşmak için yetkililer ile 12 kez görüşme gerçekleştirdiğini iddia etti. 

20:41 - Zarrab, Atilla'nın gözaltına alınmasından önce işbirliği teklifinde bulunduğunu itiraf etti. Buna karşın, Zarrab o dönemde işbirliği yaptığını reddetti. 


"YILLARCA HAPİSTE KALABİLECEĞİMİ SÖYLEDİLER"

20:33 - Zarrab, Miami'de gözaltına alındıktan sonra kendisine yıllar boyunca hapiste kalmakla yüzleştiğini söylendiğini doğruladı. 

20:21 - Gelişmeleri duruşma salonunda aktaran ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, Twitter hesabından "Zarrab ve savcılık arasındaki anlaşmanın detayları geliyor. Zarrab davadan sonraki herhangi bir aşamada yeni bir kefaletle serbest kalma başvurusu yapılabileceğini söyledi." ifadesini kullandı.

20:14 - Duruşma salonunda Zarrab'ın ABD'de gözaltına alındıktan sonra gerçekleştiği belirtilen bir telefon konuşması dinletildi. Zarrab, bu konuşmada, "ABD'den hapisten çıkmanın en hızlı yolunun yalan söylemek" cümlesini kullandığını kabul etti. 

20:09 - Fleming, Zarrab'ın İran tarafından ülkeye girişinin yasaklanıp yasaklanmadığını sordu. Zarrrab, "Bildiğim kadarıyla herhangi bir yasak yoktu cevabını verdi" ve yaşam tarzı nedeniyle İran'a gitmediğini söyledi. 

20:08 - Fleming "İfadenize göre, 2012 sonuna kadar Hakan Atilla ile tanışıklığınız yokmuş, bu doğru mu?" sorusunu yöneltti, Zarrab ise 'Evet' cevabını verdi. 

SAVUNMA AVUKATINDAN 'RUSYA İDDİASI"

20:06 - Fleming, Zarrab'ın şoförünün Rusya'nın da dahil olduğu bir para aklama şemasında, Türkiye sınırında 15 milyon dolar nakit para ile yakalandığını iddia etti. Zarrab bu iddiayı yalanladı. 

20:03 - Fleming, "Döviz değişimi ve para aklama işlerini Türkiye'den başka ülkelerde de yaptınız. Bu doğru mu değil mi, evet ya da hayır" cevabını verdi. Zarrab, "İran ticaretiyle alakalı olarak Türkiye'nin dışında da döviz değişimi işine karıştığım yönündeki bilgi doğrudur" dedi. Fleming'in "Rusya da dahil mi? sorusuna Zarrab, "Bu doğru değil, hanımefendi" dedi. 

19:57 - Fleming, "Atilla'nın sesinin olduğu 4 aramadan daha fazla konuşmayı dinlediniz mi?" sorusunu yöneltti. Zarrab ise "4'ünü dinledim. Bundan daha fazlasını hatırlamıyorum" yanıtını verdi. 

19:56 - Fleming, Aslan ile Zarrab arasında binlerce mesaj gönderildiğini söyledi. 

19:54 - Fleming, Zarrab'a tanık/itirafçı olmaya karar vermeden önce kendi konuşmalarından herhangi birini dinleyip dinlemediği sorusunu yöneltti. Zarrab ise buna karşılık, "Merakımdan birkaçını açtım ve dinledim" yanıtını verdi. 

19:48 - Çapraz sorgu Whatsapp konuşmaları ile devam ediyor. 

19:44 - Klasfeld'in iddiasına göre, Zarrab, "Süleyman Aslan Bey ile daha yakın bir ilişkide olduğumuz doğrudur" dedi. 

19:42 - ABD'li gazeteci Adam Klasfeld'in iddiasına göre, Zarrab çapraz sorguda, "Atilla'dan ben de hoşlanmıyordum ve Süleyman Aslan'a şikayet ettim" dedi.

19:41 - Atilla'nın avukatı Fleming, Atilla'nın hiçbir zaman rüşvet almadığını söylerken, Zarrab'a "Ve Atilla sizi pek beğenmiyordu" sorusunu sorarken, Zarrab, "Bu doğru hanımefendi" cevabını verdi. 

19:40 - Zarrab, çapraz sorguda Hakan Atilla'ya hiçbir zaman rüşvet ödemediğini tekrar etti. 

19:38 - Atilla'nın avukatı Cathy Ann Fleming, Zarrab'a kendisini tanıtıyor. Fleming, daha önce Zarrab'ın kaldığı federal hapishanede Zarrab ile görüştüklerini söyledi. 

İfadede beşinci gün... Davanın seyrini değiştirebilecek mektup kamuya açılıyor

19:36 - Çapraz sorguya başlanması bekleniyor.  Yargıç daha fazla sorusu olmadığını belirtti. 

19:24 - ABD'li gazeteci Klasfeld, duruşmada Zarrab tarafından sevk edilen malların görüşüldüğünü söyledi. Klasfeld'in iddiasına göre, yargıçın "Hiç dondurulmuş tavuk budu ticareti yaptınız mı?" sorusuna Zarrab, "Hiçbir zaman tavuk ticareti yapmadım" cevabını verdi.

19:08 - Çapraz sorgu başlamadan önce tarafların üzerinde mutabık kaldığı şartların okunduğu ifade edildi. 

18:55 - Oturuma kısa bir ara verildi. ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, aranın ardından Atilla'nın avukatlarının Zarrab'ı sorgulamaya başlayacaklarını söyledi. 

18:33 - Mahkeme salonunda ses kayıtlarının dinlenmesine devam ediliyor...

18:07 - ABD'li gazeteci Klasfeld, Zarrab'ın "Halkbank ile yaptığım İran ticaretini gösteren sistem" olarak ifade ettiği ticari çizelgenin mahkeme tutanaklarındaki görüntüsünü paylaştı.

İfadede beşinci gün... Mahkeme bugün de gecikti

17:47 - Mahkeme salonunda Türkçe ses kayıtları dinletiliyor. Zarrab'tan ses kayıtlarını doğrulaması talep ediliyor.

17:42 - Gazeteci Brush, yargıç Berman'ın Atilla'nın avukatları tarafından yazılan ve Zarrab'ı cezasını hafifletmek için ifade 'uydurmakla' itham eden mektubun kamuoyunun erişimine açılacağını söylediğini iddia etti.

17:36 - ABD'li gazeteci Pete Brush'a göre, yargıç Berman, ABD'nin Zarrab'ın güvenilirliğine zarar verebilecek dökümanları Mehmet Hakan Atilla cephesiyle paylaşma konusunda süreci 'yavaşlatarak' Atilla cephesinin haklarına zarar vermediğini savundu.

17:35 - Yargıç Berman, davada tanığın ve iddia makamının kayda geçirdiği dosyaların kamuya açıklaması konusuna ilişkin açıklama yapıyor.

17:33 - Yargıç Berman, planlanan saatte yaşanan gecikmenin ardından duruşma salonundakilere 'Yerlerinize oturun' şeklinde seslendi.

17:21 - ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, davanın bir gün önceden belirlendiği gibi 17:15'te başlamadığını ve duruşma salonunun hâlâ boş olduğunu iddia etti.

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (13)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • kenan06 Aralık 2017 13:41

  ne kadar delil sunulursa sunulsun, mahkeme fetoş'un mahkemesi olduğu için, tıpkı burada fetoş hakimlerinin, Ergenekon da yaptıkları gibi, sunulan delillere pekii dediler, kestiler cezayı, aynısı zarrap davasın dada olacaktır. çünkü hakim savcı tanık jüri, bilinçli şekilde fetonun ekibinden.

 • K206 Aralık 2017 12:50

  KEPAZE ETTİNİZ HALKBANK YATIRIMCISINI GEBERESİCELER REZANINDA SÜLALESİNİNDE BU İŞE BULAŞAN HERKESİN ALLAH BELASINI VERSİN..........................REZİL ETTİNİZ KOCA ÜLKEYİ KEPAZELER FETÖSÜ BİR YERDEN PARLAK OĞLAN BİRYERDEN................

 • ?06 Aralık 2017 09:41

  Geçin bu ayakları...Bahşişi önden almışlar bizimkiler,tüm dünya duydu...

 • Mustafa05 Aralık 2017 23:45

  Siz neden bahsediyorsunuz Türkiye'ye yapılan komployu görmüyorsunuz CHP li özgür özel salı günü kıyamet kopacak demişti cumhür başkanı için noldu Amerika Avrupa CHP. tayibi bitirmek için uğraşıyor ve hala bidi bidi ediyorsunuz yazık

 • Kral çıplak05 Aralık 2017 23:32

  Yav çok saf var bu ülkede halen abd ile bizim düşman olduğumuzu vatandaşına yetirmeye çalışan bir cumhurbaşkanı var madem öyle niye incirlik kapanmıyor,neden büyükelçilerini geri göndermiyorsunuz dahasıda var bu düşman abd yalanının; sizin 6.filoyu karşılama töreninizde nasıl secde ettiğinizide hatırlıyoruz ondan bırak bu ayakları yok abd şöyle böyle diye

 • vatandaş05 Aralık 2017 23:30

  hey yavrum hey şu paralara bak bir de bizim gariban halk ekmek önünde sırf 50 krş az para versin diye bekleşen vatandaşıma... Bu paralar midenize oturur Allah razı gelir mi ? Bir tarihte RÜŞVET alan gümrükçüler yakalanmıştı da gazetelerde okumuştuk taa adamları Doğu'ya gönderdiler. Bu paraların yanında onlar herhalde sıfır kalır.

 • Ahmet gün 05 Aralık 2017 23:20

  AKP bıtti oy oranı çok düşecek çiftçi bitti turizm bitti ekonomi bıtti millet aç emekli sürünüyor bırde zarrab skandalı sonun başlangıcı erken seçim olsa oy oranı yüzde 35

 • Kâmil05 Aralık 2017 22:33

  Zarrab FBI ile şemayı yapmış demek. Bu zaten planlı suç atma olmuyor mu. Artı hapisten çıkmak için yalan da söylemeyi göze almış. Eee doğruyu söyleyen yok. Bu nasıl yargı mahkeme si

 • Hüseyin Özer05 Aralık 2017 22:06

  Eski rüşvetçi bakanlar ve Süleyman Aslan için savcılar soruşturma açmazlarsa o zaman Akp 2019 seçimlerinde hüsrana uğrar.

 • Ali batan05 Aralık 2017 21:57

  Çok haklı bor yorum 3 bakannnn heyyy nerdesiniz maaşallah inkar bile etmiyor sunuz ahlak yoksunları

 • Mahallenin Delisi05 Aralık 2017 21:57

  Makbul Ateşli Oğlan senin gidecek yerin yok! İran gizli servisi bulur seni...

 • Ağlıooo millet 05 Aralık 2017 21:11

  3 eski bakan Bora’n önce tutuklanıp yargılanmalı yoksa Tayyip başkanlığı unuttt bu halk yemezzzz

 • Oğlum bas git!!!05 Aralık 2017 20:44

  Bu ülkenin cari açığını kapatan adamı derhal serbest bırak o bizim kahramanımız eyyyyy amerikaaaa ekonomimiz battı geri verin