E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemYüz yüze eğitimin ayrıntıları belli oldu---

Yüz yüze eğitimin ayrıntıları belli oldu

Yüz yüze eğitimin ayrıntıları belli oldu
16 Eylül 2020 - 11:37 www.borsagundem.com

Uyum programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, İlkokul 1. sınıflarda ise 30’ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10’ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak.

Millî Eğitim Bakanlığı, okullarda yüz yüze eğitimin ilk haftasında gerçekleştirilecek olan “Uyum Eğitiminde Dikkat Edilecek Hususlar”ı belirleyerek sürecin en etkili ve verimli şekilde işlemesi ve tüm okullarda ortak bir dilin yakalanması için bir rehber hazırladı. İl Müdürlükleri kanalıyla tüm okullara ulaştırılan rehberde, öğrenciler, öğretmenler, veliler ve okul yöneticileri için planan tedbirler tüm detaylarıyla paylaşıldı.

YÜZ YÜZE EĞİTİMİN DETAYLARI

Okul yönetimleri, uyum programının 21-25 Eylül 2020 haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar verecek. Uyum Programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, İlkokul 1. sınıflarda ise 30’ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10’ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak.

İmkân ve şartlara göre sınıf mevcudunun sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde iki ayrı gruba ayrılması sağlanıp her grubun okula uyum programının birbirinden farklı günlerde olmasına özen gösterilecek. Teneffüs saatlerinde öğrencilerin sosyal mesafeye uymaları için gerekli yönlendirmeler yapılacak.

Ayrıca, veli isteğiyle okula yüz yüze eğitime katılmayan öğrenciler tespit edilerek bu öğrencilerin eğitimlerine yönelik tedbirler okul yönetimleri ve öğretmenlerle birlikte alınacak. Bütün öğrenciler, uzaktan eğitim çalışmalarını düzenli takip etmeleri konusunda yönlendirilip ve desteklenecek.

Bu süreçte okullara zorunlu olmadıkça ziyaretçi kabul edilmeyecek, zorunlu durumlarda ise ziyaretçinin kaydı tutularak tedbirler doğrultusunda kabulü sağlanacak.

“SAĞLIK OLMADAN EĞİTİM OLMAZ"

Okul Öncesi ve İlkokul 1. Sınıflar Uyum Programı Etkinlikleri’nde, çocuklar sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirilecek. Hijyen, sosyal mesafe, korku ve kaygılardan kurtulma gibi etkinliklerin yanı sıra öğrencilerin okulu ve çalışanları tanımalarına yönelik etkinlikler düzenlenecek. “Sağlık Olmadan Eğitim Olmaz” parolasıyla hazırlanan etkinliklerde, eğitimle ilgili tüm paydaşların uyması gereken hususlar ve beklentiler yer alıyor. Rehberde, okula uyum programı kapsamında yararlanılabilecek kaynaklar da paylaşıldı .

Rehberin son bölümünde uyum programında uygulanacak örnek etkinliklere de yer verildi. Öğretmenlerin kendi özgün çalışmalarına yön verecek örnek başlıklar şu şekilde sıralalandı: “Çocukların Tanışma Etkinliği, Sağlıklı Yaşam Etkinlikleri (Hijyen Kurallarına Uyma),Sosyal Mesafe Kurallarına Uyma Etkinliği (Sınıf İçi) Ailelerin Tanışma Etkinliği, Korku ve Kaygılardan Kurtulma Öğrenme Merkezlerini/Okulun Bölümlerini Tanıtma Etkinliği, Sınıf Kurallarını Tanıtma Etkinliği, Sağlıklı Yaşama Etkinliği (Beslenme Kurallarına Uyma),Sosyal Mesafe Kurallarına Uyma Etkinliği (Okul Dışı),Okulu ve Çalışanlarını Tanıma Etkinliği, Sağlıklı Yaşama Etkinliği (Okul Sonrası Beslenme ve Hijyen)”

Ayrıca ilkokul 1. sınıf öğretmenleri, okullardaki yüz yüze eğitimde yeni normale uyum aşamasında veli iletişimini güçlendirmek için ülke genelinde çevrim içi veli toplantılarına başladı. Bakanlık tarafından hazırlanan sunum eşliğinde gerçekleştirilen toplantıların açılışında Ziya Öğretmen’in de velilere bir video mesajı var.

BAKAN SELÇUK'TAN VELİLERE MESAJ

Veli toplantılarında izlenmesi için öğretmenlere iletilen video mesajında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “çocukların salgın vakaları ve vefat sayılarıyla ilgili gündemlerden uzaklaştırılması” mesajını vererek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı ailelerde duyuyorum, günlük vaka ve vefat sayıları, çocukların yanında rahatça konuşuluyor. Çocuklarımızın, salgının seyrini bilmeye ihtiyaçları yok. Onların bilmesi gereken şey, bu salgından kendilerini korumaları için gerekli tedbirler. Ayrıca ebeveynleri, öğretmenleri, sağlık kurumları ve devletin tüm imkânlarıyla kendilerinin yanında olduğunu bilmeye ihtiyaçları var. Yalnız olmadıklarını içselleştirmeli kuzularımız.”

Bakan Selçuk’un sözlerinin sonunda ilkokul 1. sınıf velilerine bir çağrısı daha vardı: “Bu dönem çocuğunuza okuyacağınız bir sayfa kitabın kıymeti ve çocuğunuz üzerindeki etkisi hiçbir dönemle kıyaslanmayacak düzeyde fazladır.” ifadesini kullanan Bakan Selçuk, “Öğrenmek isteyen, çocuğunun eğitimini desteklemek isteyen her velimiz ve çocuğumuz için Bakanlığımızın platformlarında sınırsız içerikler mevcuttur. Hepsinden azami düzeyde yararlanacağınızı ümit ediyor, çocukların gözlerinden öpüyorum.” diyerek vedalaştı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Cemo 16 Eylül 2020 20:58

  Bu virüs ne hikmetse sadece devlet okullarında mi bulaşıyor, Özel kreş ve anaokulu tam gün eğitim yapıyor devletin okul öncesi sınıflar ,5saat saçmalık yoksa. Herkes çocuğunu özel okula göndersin diye mi yapılıyor, patron kazanıyor, eğitim yıkılıyor

 • Güzin Bakır 16 Eylül 2020 23:14

  Aynen haklısınız. Bu sadece özel okul işi de değil, Çocuklar markete gidiyor çarşı pazar geziyor, tatil yapıyor ama okula gidemiyor bu virüs öyle bişeyki sadece okullarda var galiba

 • muck16 Eylül 2020 19:42

  Adam trt genel müdürü olacak iken, kazala Milli eğitim bakanı olmuş : ) TRT Tv, uydu tv, internetten Tv yayın :D

 • Demokrat16 Eylül 2020 15:44

  Sayın bakan sen ne anlatıyorsun ya? Bu corona virüsten ölenleri ve hastalananlari çocuklar bilsin ki ina göre tedbir alsın. Yahu seni kim bakan yaptı Allah aşkına

 • Recai16 Eylül 2020 14:54

  Özel okullar kayıt alsın diye yüzyüze eğitim yapılacak diye Mayıs ayından beri laf salatası yapıyorlardı. Kayıt dönemi bitti, yüzyüze eğitim sadece 1. Sınıflara yarım gün oldu

 • İtri16 Eylül 2020 16:22

  Çıkar çatışması var. Kendi özel okul sahibi olunca