E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıYurtdışı piyasalarda toparlanma çabası vardı---

Yurtdışı piyasalarda toparlanma çabası vardı

Yurtdışı piyasalarda toparlanma çabası vardı
20 Mart 2020 - 09:20 www.borsagundem.com

Vakıf Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST-100 endeksinin güne yatay bir başlangıç yapması bekleniyor.

Güne zayıf bir başlangıç yapan BIST-100 endeksi günün geri kalanında tepki alımlarıyla toparlanmaya çalıştı ve %0.45 kayıpla 85,195 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 7.7 milyar TL olarak geçekleşirken, endekse dahil 42 hisse değer kazandı, 55 hisse ise değer kaybetti.

Yurtdışı piyasalarda dün toparlanma çabası izlendi. Virüs salgınının ekonomik etkilerinin yanı sıra petroldeki sert düşüşten kaynaklanan dolar sıkışıklığı piyasa üzerinde baskı yaratıyordu. Bazı fon ve şirketlerin bu nedenle batma noktasına gelebileceği endişeleri artmışken, hem FED hem de diğer majör merkez bankalarından ard arda adımlar geldi. Dün bu adımlara bir yenisi daha eklendi ve FED 2008 krizinde yaptığı gibi likiditeyi artırmak için swap hattına 9 merkez bankasını daha ekledi.

Böylelikle toplamda 150 myr dolarlık swap imkanı oluştu. Ayrıca İngiltere Merkez Bankası, faiz indirimi ve varlık alımı açıkladı. Öte yandan petrol fiyatlarında sert düşüşe sebep olan Rusya-S.Arabistan çekişmesi için ABD'nin araya girebileceğinin açıklanması petrol fiyatlarında yukarı yönlü tepkiye sebep oldu. Ayrıca ABD'nin acil petrol rezervini artırmak için petrol alımlarına başlayabileceği de belirtildi. Bu gelişmelerle ham petrol tarihin en sert günlük yükselişini kaydetti(%24). Hisse piyasalarında da satış ivme kaybetti ve hafif tepki alımları görüldü.

İçeride ise yerel varlıklar genel olarak yurtdışı seyre paralel hareket ederken, salgının etkileri ve vaka sayısı takip ediliyor.

Kurda 6.50 üzerinde seyir sürerken, CDS 600'e yaklaştı. Çoğu varlık fiyatları 2008 fiyatlarına gelirken, risk primi CDS 2008'de 800-900 seviyelerini görmüştü.

BIST-100 endeksinin güne yatay bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

84,200-82,500 destek seviyeleri iken 86,000-87,500 direnç olarak takip edilebilir. Piyasalarda halen dalgalanma sürüyor, o nedenle ekstra risk almayı önermiyoruz, kısa vadede zarar-kes seviyelerine dikkat ederek, oluşan tepki fırsatları değerlendirilebilir.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)