E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıYurt içi piyasalar gelebilecek açıklamalara odaklandı---

Yurt içi piyasalar gelebilecek açıklamalara odaklandı

Yurt içi piyasalar gelebilecek açıklamalara odaklandı
21 Ağustos 2020 - 09:20 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul'da bugün pozitif açılış bekleniyor.

BIST 100 günü yüzde 0.19 artışla 1.126 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 24,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,05 ve holding endeksi yüzde 0,08 değer kaybettiği görüldü. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,98 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 2,89 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı olduğu görülüyor.

Haftanın son işlem gününde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın saat 15:00'de yapacağı açıklamalar Yurtiçi piyasaların odağında olacak. Ayrıca, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch'in ülke notu ve görünümüne dair değerlendirmesini açıklaması bekleniliyor.

ABD'de ana endeksler günü değer kazanımı ile tamamladı. Dow Jones endeksi yüzde 0,17 , S&P 500 endeksi yüzde 0,32 ve Nasdaq endeksi ise yüzde 1,06 yükseliş gösterdi.

Avrupa Borsaları günü düşüş ile tamamladı. Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,33, Almanya'da DAX 30 endeksi günü yüzde 1,14, İngiltere'de FTSE 100 endeksi günü yüzde 1,61 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise yüzde 1,44 değer kaybetti.

Bugün, Euro Bölgesi ve ABD'de açıklanacak olan öncü İmalat PMI verileri yakından takip edilecek
Yeni işlem gününde, global piyasalarda risk iştahında yaşanan toparlanma eğiliminin Asya seansında ana endeksler tarafında ve endeks vadeli işlem sözleşmelerinde kısa vadede olumlu yansımaları izleniyor.

Manşette Öne Çıkanlar

" Resmi olmayan haber akışlarına göre, ABD-Çin arasında gerçekleşmesi planlanan ama Başkan Trump'ın 'ben iptal ettim' dediği ticaret anlaşmasının ilk altı ayının değerlendirileceği görüşmelerin yakın zamanda gerçekleştirilmesi planlanıyor.
" TCMB tarafından açıklanan Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri Gelişmeleri raporuna göre, Haziran sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stoku, 2019 yıl sonuna göre % 0,3 oranında artışla 124,0 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku % 2,5 oranında azalarak 54,8 milyar dolar olurken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku % 16,0 oranında azalarak 49,6 milyar Dolar düzeyinde gerçekleşmiştir.
" Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8,25 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.
" TCMB yayımladığı Zorunlu Karşılık Oranlarına İlişkin Basın Duyurusunda, Reel kredi büyümesi koşullarını sağlayan bankalar için Türk lirası ve yabancı para zorunlu karşılık oranları artırıldığını açıkladı. Normalleşme süreci çerçevesinde, 18 Temmuz 2020 tarihinde açıklandığı üzere, yabancı para zorunlu karşılık oranları tüm bankalar için tüm yükümlülük türlerinde ve vade dilimlerinde 300 baz puan artırıldığı ifade edilirken, Bu defa, reel kredi büyümesi koşullarını sağlayan bankaların yabancı para zorunlu karşılık oranlarının, tüm vade dilimlerinde geçerli olmak üzere, kıymetli maden depo hesapları için 700 baz puan, diğer tüm yabancı para yükümlülükleri için ise 200 baz puan artırılmasına karar verilmiştir.
" ABD'de işsizlik maaşı başvuruları 15 Ağustos'ta biten haftada, piyasa beklentilerinin aksine, artış göstererek tekrar 1 milyon seviyesinin üzerine yükseldi.
" ABD'de Joe Biden, başkan adaylığını kabul konuşmasında Donald Trump'ı seçimlerde yenecekleri ve "ülkeyi karanlıktan çıkaracakları" ifade etti.
" Reuters'ın Türk kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Karadeniz'de doğal gaz keşfedildi ve bu keşfin 20 yıl boyunca Türkiye'nin enerjisini karşılayabileceği ifade edildiği medyada yer aldı.(Kaynak: Reuters)
" Borsa İstanbul'da bugün pozitif açılış yapması bekleniyor.

Kısa vadede yükseliş eğilimi canlı duruyor

Endeks, müjde ile pozitif ayrışabilir

Risk iştahının belirleyicileri altın ve Euro

Dışarıda PMI verileri, içeride müjde

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)