E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemYunanistan’da kıtlık kapıda---

Yunanistan’da kıtlık kapıda

Yunanistan’da kıtlık kapıda
04 Temmuz 2015 - 08:09 www.borsagundem.com

Yunan İhracatçıları Birliği, ithalatın gelecek haftalarda bazı ürünlerde ‘kıtlık’ yaşanabilecek seviyede azalacağı uyarısında bulundu.

Uluslararası Para Fonu’na (IMF) 1.6 milyar Euro’luk borç taksidini ödeyemeyip temerrüde düşen Yunanistan, 4 günde 1.2 milyar Euro’luk fatura ile karşı karşıya kaldı. Pazartesi günü yürürlüğe giren ve ülkede hayatı durduran sermaye kontrolünün ülke ekonomisine verdiği zararın 1.2 milyar Euro’yu bulduğu ileri sürüldü. Bankalar kapalı olduğu, ATM’ler ise günde 60 Euro verdiği için şirketler ithalat yapamadı. Hammadde olmadan üretim de gerçekleşemediği için ihracat da durdu. Ülkede ithal ürünlerde kıtlık yaşanacağı ileri sürüldü. Turizmde ise iptaller yüzde 40’a ulaştı.  Yunanistan Ticaret Konfederasyonu (ESEE) Başkanı Vasilis Korkidis “İthalat, ihracat, fabrikalar, firmalar, ulaşım her şey durdu” dedi.
 
‘EVET’ÇİLERİN SAYISI ARTIYOR

Yunanistan’da kemer sıkmaya “Evet” diyenlerin sayısı artıyor. Bankalarıın kapatılmasından önce yüzde 57 olan “Hayır”cılar yüzde 43’e geriledi ve sonucun çok çekişmeli olacağını ortaya koydu. Bloomberg’in yaptırdığı ankete göde “Evet” ve “Hayır” oyları arasında sadece 0.5 puanlık fark var. Halkın yüzde 43’ü kreditörlerin planına “Hayır” diyor. “Evet” diyenlerin oranı ise yüzde 42.5. ALCO’nun anketi yüzde 11.8’lik kararsız kesimin olduğunu gösteriyor. ALCO’nun anketine göre “Evet” diyenlerin oranı yüzde 44.8, “Hayır” diyenlerin yüzde 43.4 seviyesinde.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Vatansever04 Temmuz 2015 14:01

    Evet demek zorundasiniz cunku belesten vazgecemessiniz,Sizin hayatiniz beles...Ada,lari belese aldiginiz gibi.....