E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemYunanistan ve Rum Kesimi, AB'den istediğini alamadı---

Yunanistan ve Rum Kesimi, AB'den istediğini alamadı

Yunanistan ve Rum Kesimi, AB'den istediğini alamadı
14 Ağustos 2020 - 22:38 www.borsagundem.com

AB Dış İlişkiler Konseyi toplantısında Doğu Akdeniz konusunda Türkiye'ye kınama isteyen Yunanistan ve Rum Kesimi, başta Almanya olmak üzere birçok ülkeden destek göremedi.

AB Dış İlişkiler Konseyi, Doğu Akdeniz'deki gelişmeler, Belarus'taki seçim sonrasında protestoculara yapılan müdahale, Beyrut'taki patlama ve Venezuela gibi konuları görüşmek üzere AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell başkanlığında videokonferans yöntemiyle olağanüstü toplandı.

AB diplomatik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki adımlarının kınanması yönündeki çağrısı karşılık bulmadı. Bu yöndeki çağrıya başta Almanya olmak üzere birçok üye ülke ve AB yönetiminden destek gelmedi.

Borrell, toplantıdan sonra sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Yunanistan ve Rum Kesimi ile dayanışma içinde olduklarını belirtti. Borrell, Türkiye'ye gerilimi düşürmesi ve diyalog çağrısı yaptı.

AB dışişleri bakanlarının toplantısı videokonferans yöntemiyle yapıldığı için gayriresmi nitelikte oluyor ve toplantı sonunda ortak karar çıkmıyor. Ancak bakanlar çalışma gruplarına toplantı sonuçlarını hazırlamaları için talimat verebiliyor.

Belarus'a yaptırım

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Beluras'a yaptırım uygulanacağını duyurdu. AB'nin Belarus'ta hafta sonu yapılan ve mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun kazandığı açıklanan seçimin sonuçlarını kabul etmediğini belirten Borrell, "Şiddet ve sonuçların tahrif edilmesinden sorumlu olanlara yaptırım uygulanması için çalışmalar başladı." açıklamasını yaptı.

Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini Lukaşenko’nun kazandığının açıklanmasından sonra ülkede protesto gösterileri başlamıştı.

Seçim gecesi başlayan ve her gün süren izinsiz gösterilerde 1 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmış, yaklaşık 6 bin kişi gözaltına alınmıştı. İçişleri Bakanlığı, gözaltına alınan 2 binden fazla kişinin serbest bırakıldığını duyurmuştu. Polisin, protestolarda göstericilere sert müdahalesi büyük tepki çekmişti.

ABD ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz görüşmesi

Akar: Gemilerimize yapılacak bir müdahale karşılıksız kalmayacak

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'tan Türkiye açıklaması

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Vb15 Ağustos 2020 05:32

  Herkesin bir denklemi var, Türkiye de öyle ha diyince denklemin karşı tarafına konulamayacak bir ülke

 • Yeni Türkiyeli 15 Ağustos 2020 01:46

  İçimizdeki Alamanlar çooooook üzüleceksiniz çooooook. Ama nafile . Son pişmanlık kimseye fayda vermeyecektir.

 • Azad15 Ağustos 2020 16:24

  Hayret ya, pişkinliğin böylesi. Açıklanan rakamları görmüyormusunuz. 2002 de borç 1, 2020 de 10 , döviz 1, şimdi 8 , ücret ve maaşlar enflasyondan erimiş,vatandaş bezgin,,,,siz hala alamanlar falan ,ne iş , kafayı mı yediniz, kafa mı buluyorsunuz :(  :(  :(  :( 

 • Son osmanlı 15 Ağustos 2020 13:24

  Yeni Türkiye RUMUZLU zat 😂😂😂😂😃 guldurdun ya MILLET sıkıntılı ne almani ne rusu sen şimdi bu istismar kokan yorumunla trollugu kaparmi sanıyorsun YOK g....de yirtsan OLACAK GIBI değil derler 😂😂😂😃

 • mehmet14 Ağustos 2020 23:55

  siz önce halkınızın AÇ karnını doyurun.. almanlardan ve  fransızlardan  sadaka umuyorsunuz ama vermezler.  artık güncelleyin kendinizi. kağıttan kaplan,  tahtadan kılıç olmaya çalışmayın. 

 • mzd14 Ağustos 2020 23:18

  sakin olmak lazım,hıyar yunanlıların tuzağına düşmemek lazım...

 • Ali 14 Ağustos 2020 23:09

  Yunanistan kaşınıyor.... 12 ada fazla geldi... Size vereyim diyor...

 • APKTURK14 Ağustos 2020 23:06

  borsa pazartesi uçar