E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıYükseliş eğilimi kar satışı fırsatı olabilir---

Yükseliş eğilimi kar satışı fırsatı olabilir

Yükseliş eğilimi kar satışı fırsatı olabilir
20 Ocak 2021 - 09:40 www.borsagundem.com

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende endeksin güne pozitif eğilimle başlaması bekleniyor,

BİST: Güne alıcılı bir eğilimle başlayan BIST-100 endeksi gün içinde 1.578,30 ile yeni tarihi zirve test ederken, kazançlarının büyük kısmını geri vererek günü %0,53 yükselişle 1.565,01 ile tarihi yüksek seviyeden tamamladı. Yurtdışı borsalar ise günü karışık bir görünümle kapattı. BIST güçlü seyrini devam ettirirken, AB ile ilişkilerin pozitif yönde ilerlediğine ilişkin son dönemdeki gelişmeler BIST’in yükselişini destekleyen unsurlardan biri oldu.

Dolar endeksindeki zayıflama ile EM para birimleri genel olarak günü değer kazancıyla tamamlarken, TL’de benzer şekilde günü sınırlı değer kazancı ile kapattı. CDS’ler yatay bir seyir izlediği günü 334 seviyesinden kapattı. CDS’lerdeki yükselişin devam etmesi TL varlıklardaki kısa vadeli pozitif ayrışmanın kısa vadede terse dönerek negatif ayrışma sürecinin başlayabileceğine işaret edecektir.

CDS’lerin tekrar 320 seviyesi altına gelmesi ise TL varlıklar ve BIST’te bankacılık hisseleri öncülüğünde pozitif fiyatlamanın devam edeceğine yönelik sinyal olacaktır. BIST’te kar satışları yaşansa da sınırlı kalmaya ve alım fırsatı olarak kullanılmaya devam ediyor.

Yeni ABD dış işleri bakanı olması beklenen Blinken bir soru üzerine S-400 nedeniyle Türkiye’ye uygulanan yaptırımların gözden geçirileceğini ve daha fazla yaptırım uygulanmasının gerekip gerekmediğine bakacağız açıklaması yaptı. Yeni başkan Biden’in de göreve gelmesi sonrası bu yönde açıklamalar yapması, TL varlıklar üzerinde negatif baskıya neden olabilir. Piyasalar bugün yapılacak ABD başkanlık değişimine odaklanmış görünüyor. Trump taraftarlarının sokak hareketleriyle yeni bir kaos ortamı yaratması borsalarda kar satışlarını tetikleyebilir. Başkanlık değişiminin sorunsuz tamamlanması durumunda güçlü teşvik paketi beklentileriyle borsalardaki yükselişin devam etmesi beklenir. Tarihi zirve seviyelerde olan BIST’te kısa vadede güçlü yükseliş sonrası yükseliş eğilimi devam etse de dün olduğu gibi yükselişlerde kar satışlarıyla dalgalı bir seyir oluşabilir. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri yatay seyir izlerken, Asya borsalarında Japonya hariç genel olarak pozitif seyir var. Endeksin güne pozitif eğilimle başlaması beklenirken, gün içinde yükseliş eğilimi devam etse de bu yükselişlerin kar satışı fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

Para ve Döviz Piyasaları:

Dün 7,4468-7,4650 bandında işlem gören Dolar paritesi önceki gün sonuna göre %0,40 oranında değer kaybederek gün sonunu, 7,4490 seviyesinden tamamladı. Sepet bazında ise Lira %0,18 oranında değer kazandı. Borçlanma araçları piyasasında %13,23-% 13,45 seviyeleri arasında hareket eden on yıllık gösterge tahvilinin getirisi önceki kapanışa göre 3 baz puan düşüşle gün içinde gördüğü en yüksek seviye olan %13,45’den günü tamamladı.

Günün önemli şirket haberleri 20/01/2021

 

Yabancıların en çok işlem yaptığı hisse senetleri

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)