E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıYuan iki yılın dibinde---

Yuan iki yılın dibinde

Yuan iki yılın dibinde
19 Ağustos 2022 - 16:16 www.borsagundem.com

Çin'in para birimi yuan iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

Çin genişleyici para politikasını sürdüren ülkelerden birisi. 

Geçtiğimiz günlerde Çin Merkez Bankası ekonominin beklenenden daha yavaş büyümesinin ardından kredi talebini canlandırma amacıyla sürpriz bir kararla faiz indirimine gitti. Politika faizi 10 baz puanlık indirimle yüzde 2,85’den yüzde 2,75’e çekildi.

Ancak bu kararla birlikte, Yuanın Çin içinde dolar karşısındaki değeri yüzde 0,4 kadar düşerek Eylül 2020'den bu yana en zayıf seviye olan 6,8168'e geriledi. 

"Daha fazla değer kaybı için bolca alan var”

RBC Capital Markets Asya Döviz Stratejisti Alvin Tan müşterilerine geçtiği bir notta, “Zayıf ekonomiyle birlikte para biriminde daha fazla değer kaybı için bolca alan var” ifadelerini kullandı.

Tan, Çin Merkez Bankası’nın para biriminin daha fazla değer kaybetmesine müdahale etmeyeceğini belirterek kurun 2023’ün ilk çeyreğinde 7 seviyesine ulaşabileceğini öngördü.

Standard Chartered Bank Plc ve Mizuho Bank Ltd.'den analistler, PBOC'nin güvercin politikasının enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını yükselten Fed ile giderek daha fazla tezat oluşturması nedeniyle yuanın zayıflayacağını tahmin ediyor.

Fed üyelerinden kritik faiz ve enflasyon açıklaması

 

Çin'in politika desteği ekonomi hedefli

 

Çin Merkez Bankası'ndan faiz indirimi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)