E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemYSK Başkanı Güven'in ret oyu gerekçesi belli oldu---

YSK Başkanı Güven'in ret oyu gerekçesi belli oldu

YSK Başkanı Güven'in ret oyu gerekçesi belli oldu
22 Mayıs 2019 - 21:50 www.borsagundem.com

Güven, "Sandık kurullarının kuruluşuna ilişkin işlemlerin kesinleşmesinden sonra bu kuruluşa karşı yapılacak itirazlar seçimden sonra o seçimlerin iptali için tek başına bir itiraz sebebi olarak ileri sürülemez" ifadelerini kullandı

İstanbul seçiminin yenilenmesine karşı oy veren Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, "Sandık kurullarının usulsüz oluşması tam kanunsuzluk halini oluşturmaz. Sandık kurullarının kuruluşuna ilişkin işlemlerin kesinleşmesinden sonra bu kuruluşa karşı yapılacak itirazlar seçimden sonra o seçimlerin iptali için tek başına bir itiraz sebebi olarak ileri sürülemez." ifadelerini kullandı.

YSK'nin gerekçeli kararında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ret oyu veren Güven'in görüşü de yer aldı.

Sandık kurullarının kanuna aykırı oluşturulması nedeniyle seçimin iptali kararına katılmasının mümkün olmadığını belirten Güven, bu sandıkların tamamına yakınında AK Parti ile diğer partili üyelerin görev yaparak sandık sonuç tutanaklarını imzaladığını hatırlattı.

Önemli olanın, sandık sonuç tutanağının sandık kurulu başkan ve üyeleri tarafından imzalanmasını müteakip ilçe ve il birleştirme tutanaklarına ve SEÇSİS sistemine doğru aktarılması olduğunu aktaran Güven, şunları kaydetti:

"İmzasız 101 sayım döküm cetvelinin tamamında başkan ve memur üye ile birlikte AK Parti ve 3 sandık hariç CHP tüm sandıklara üye vermiş olup hatta AK Parti 145, CHP 120 olmak üzere bazı sandıklarda 1'den fazla üye ile temsil edilmişlerdir.

Ayrıca imzasız sayım döküm cetvelleri ile sandık sonuç tutanakları uyumlu olup seçim iptal nedeni olabilecek bir uyumsuzluk görülmemiştir. Sayım döküm cetveli olmayan 22 sandıkta görev yapan sandık kurulu üyeleri aynı sandıklarda diğer seçim türüne ait 19 sandığın sayım döküm cetvellerini ve 22 sandığın sandık sonuç tutanağını doldurduğuna ve tutanak defterine bir itiraz yapılmadığına göre siyasi partilerin müşahitlerinin ve oy verme yerinde hazır bulunanların huzurunda oy sayım ve döküm işleminin yapılmış olması karşısında sayım ve dökümün sandık başında denetlendiğinin ve buna göre sandık sonuç tutanağının tanzim edildiğinin kabulü gerekmekle bu eksiklikler tüm Kurulca iptal nedeni olarak görülmemiştir. Maddi hatalarla ve kaydırmalarla ilgili usulsüzlükler giderilerek SEÇSİS'e
işlendiğinden iptal nedeni kabul edilmemiştir. Sandık sonuç tutanağındaki geçersiz oyların geçersizlik nedenlerinin yazılı olmayışı da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine yönelik 39 ilçede geçersiz oylar yeniden sayıldığından iptal nedeni olarak görülmemiştir."

Güven, İstanbul'un Büyükçekmece ilçesinde hayali bina oluşturarak kamu binalarını, tır parklarını, boş arsaları mesken gibi göstererek usulsüz seçmen kaydı yapıldığı ve bununla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığını hatırlatarak, bununla ilgili de seçmen listelerinde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle seçimin iptali talebinin kabul edilmediğini vurguladı.

"AK Parti ve CHP üyesi görev yapmaktadır"

İki aday arasındaki oy farkının 13 bin 729 olduğunu anımsatan Güven, usulsüz oy kullanıldığı tespit edilen kişi sayısının 706 olduğunu, bunun sonuca etkisi olmayacağı için iptal nedeni sayılmadığını ifade etti.

YSK'de 212 sandık ve ilave 41 sandık üzerinde yapılan değerlendirmede, ilçe seçim kurullarınca bildirilen listeye göre 222 sandık kurulu başkanının özel şirket çalışanlarından görevlendirildiği ve bunun seçim sonucunda etkili olduğu fikrinin çoğunluk tarafından benimsendiğini aktaran Güven, şu değerlendirmede bulundu:

"298 sayılı kanunun 22'nci maddesi tüm kamu görevlilerinin listesinin mülki idare amiri tarafından yerleşim yeri adresi esas alınmak suretiyle ilçe seçim kurulu başkanlıklarına gönderileceğini ve İlçe Seçim Kurulu Başkanının sandık kurulu başkanlarını bu kamu görevlileri arasından ad çekme ile tespit edeceğini hüküm altına almıştır. İlçe seçim kurulu başkanı bu şekilde gelen listelerden ad çekme işlemlerini kanun uyarınca ilçe seçim kurulu huzurunda yapmak zorundadır. İlçe seçim kurullarının tümünde AK Parti ve CHP üyesi görev yapmaktadır.

Yasa koyucu sandık kurulu başkanlarının usulsüz atanmalarını tam kanunsuzluk nedenine dayalı mutlak iptal sebebi saymamıştır. YSK de kararlarında tam kanunsuzluk nedeniyle iptal sebebi saymamıştır. 298 sayılı kanunun 119'uncu maddesinde 'sandık kurullarının teşkiline dair, ilçe seçim kurulu veya başkanı tarafından yapılan işlemlerin düzeltilmesi için bu işlemlerin neticesinden itibaren en geç iki gün içinde şikayet yoluyla düzeltilmesi' istenebilir."

Güven, 31 Mart'ta İstanbul'da 39 ilçede 31 bin 186 sandıkta seçim yapıldığını hatırlatarak, sandıklarda AK Parti'den 45 bin 23, CHP'den 37 bin 9, MHP'den bin 502, Saadet Partisi'nden 8 bin 925, HDP'den 9 bin 357 olmak üzere, diğer siyasi partilerle 106 bin 384 partili üyenin görev yaptığına dikkati çekti.

"Bazı partilerin iki üyesi görev yaptı"

Dosyadaki belgelere göre, kamu çalışanı olmadığı halde sandık başkanı olan 754 kişinin görev yaptığı sandıkların 750'sinde AK Partili üyelerin yer aldığına değinen Güven, AK Parti'nin bu sandıklara bin 104 üye verdiğini, 354 sandıkta iki üyesinin bulunduğunu aktardı.

CHP'nin ise aynı sandıkların 3 tanesine üye vermediğini, 28 üyesinin ise göreve gelmediğini ifade eden Güven, diğer 723 sandıkta CHP'li üyelerin görev yaptığını kaydetti. Güven, bu sandıklara toplamda 979 üye veren CHP'nin 256 sandıkta iki üyesinin görev aldığına işaret etti.

Sandıklarda diğer siyasi partilerin üyelerinin de yer aldığına dikkati çeken Güven, "Sayım döküm cetvelinin olmadığı 22 sandıkta ise başkan hariç AK Parti 36, CHP 33, HDP 12, Saadet Partisi 12, İYİ Parti 1, seçmen 5 üye ve 22 memur üye görev yapmıştır. Bazı partilerin bir sandıkta ikişer üyesi görev yapmıştır." ifadelerini kullandı.

Sadi Güven, şu değerlendirmeyi yaptı:

" 31 Mart günü İstanbul'da yapılan seçimde, 2018 yılında değişen 298 sayılı yasanın 22'nci maddesine aykırı sandık kurulu başkan ve üyesinin görevlendirildiği şüphesizdir. '2004 ve 2009 yılında YSK tarafından verilen kararlar emsal olmaz' denilebilir ise de kararlar verildiği tarihte yürürlükte bulunan yasadaki sandık kurulu başkan ve üyelerinin belirlenme usulüne aykırılık haline ilişkin olmakla 298 sayılı kanunun değişik 22'nci maddesine aykırılıktan farklı değildir. Sandık kurullarının usulsüz oluşması tam kanunsuzluk halini oluşturmaz. Sandık kurullarının kuruluşuna ilişkin işlemlerin kesinleşmesinden sonra bu kuruluşa karşı yapılacak itirazlar seçimden sonra o seçimlerin iptali için tek başına bir itiraz sebebi olarak ileri sürülemez. 5 kişisi siyasi parti temsilcisi olup 7 kişiden oluşan sandık kurulunda siyasi partili üyelerle birlikte görev yapan usulsüz atanmış sandık kurulu başkanının 31 Mart 2019 günü yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin maddi hatalar giderilip geçersiz oyların tamamının yeniden sayılması karşısında tek başına seçimin neticesine tesir ettiğine ilişkin seçimin iptalini gerektirir tespit olmadığından sayın çoğunluğun seçimin iptali ile yenilenmesine ilişkin kararına katılınamamıştır."

YSK İstanbul seçiminin iptaline ilişkin gerekçeli kararını açıkladı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (18)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • mehmet yılmaz23 Mayıs 2019 10:44

  chpliler çeyrek domuz yeyip fetöşlerle hırsızlık yaparken ÇALINTI OYLA SUÇ ÜSTÜ yakalandı.itiraz eden imam ekrem BAYILDI.

 • fafa23 Mayıs 2019 10:03

  Günlerce yüzünüzü takip ediyorum,çok sıkıntıdasınız,çok çaresizsiniz,sizin bu durumunuza gerçekten üzülüyorum.Toplantınızdaki hakimlere baktım kerli ferli, görünüşleri yerinde ,yaşlarını almış bunlar yanlışlık yapmaz herhalde diyorum!!Ülkemize yazık oldu,oylarımız boşa gitti,zaten ekonomik sıkıntıdaydık;bu da tuzu biberi oldu.Borsadaki kaybımda sizin de sorumluluğunuz var,hatırlatayım.

 • yurü gett23 Mayıs 2019 07:56

  iyi polis

 • aliş23 Mayıs 2019 07:47

  imamoğlu imamoğlu sen gönlünü ferah tut bu millet buldurur doğru yolu

 • Ahmet 22 Mayıs 2019 23:55

  Yazıklar olsun sana yaşından başından ağarmış saçlarından utan be adam senin yerinde adam gibi adam olsa bu kararı aldırmadan önce istifa ederdi....

 • Sami22 Mayıs 2019 23:48

  Şaibeli bir seçim sonucu mide bulandıyor Seçim olsun ve kazanan net belli olsun rahat edelim

 • ky23 Mayıs 2019 01:23

  neresi şaibeli komik komik akp trollerinin yorumlarını okuyoruz..tek zarfa 4 oy pusulası atılmış 3 ü akp işine geliyor şaibe yok tek bir pusulada ekrem imamoğlu çıkmış şaibe var..ramazan ayındayız aloooo

 • Aysel kankırmızı22 Mayıs 2019 23:40

  piyasalar YSK nın kararının geçikmesini kullanarak milleti paniklettirip iyi satış yaptılar.yarından itibaren döviz düşüre geçer, zaten yabancı da paniklettirip sattırdığı hisse senetlerini iyi topladılar.s 400 hikaye abd biliyorku TÜRK ler dediklerini yaparlar.israil ne dedi iran a atom bombasını yaptırmayın.eğer iran atom bombası yapar ise TÜRKİYE yi kralı durduramaz..benim tahminim dolar 6 TL nin altına bir kaç güne kalmaz sert şekilde sarkacak borsada dip yaptı burdan yükselişine geçeçektir.

 • gobel6622 Mayıs 2019 22:44

  İtiraz edenlerin gerekçelerin ne saçmalayacaklarını çok merak ediyordum, partilere göndermediği kurul üyelerine partilerin itiraz etmesini bekliyorlarmış, kafaya bak.

 • IYI ler kazanır unutmayın. 22 Mayıs 2019 22:43

  Hukuk gukuk olmuş diyen akşener haklıymış.

 • Vatandaş22 Mayıs 2019 22:09

  Sayın Güven YSK Başkanı olarak karşı da olsa karar üst akıldan geldiyse hukuk mukuk işletilemiyor. Yazık o kadar hakim savcı boş yere maaş alıyor.

 • KADİR22 Mayıs 2019 22:41

  İşine gelirse iyi işine gelmezse kötü, klasik CHP spor zihniyeti.

 • Bika22 Mayıs 2019 21:59

  B.Yıldırım 3 000 oy farkla kazansaydı, aynı sandık kurullarıyla yapılan seçim yenilenmezdi.

 • Hakan taş 23 Mayıs 2019 03:25

  Size Makarna dokunmustur buraz az tuketibln beyin calissin

 • mustafa23 Mayıs 2019 01:21

  ramazan mübarek günü allah dan korkun  be ne hırsızlığı chp oy mu çalmış ?açıklamayı okumadın mı ey sığır ...iftira atmak da üstünüze yok ama müslümansınız sözde....

 • BİR DOST22 Mayıs 2019 22:39

  Doğru diyorsun bladerim, AK parti hırsızlık yapmayacağı için seçim yenilenmezdi.

 • Hande22 Mayıs 2019 21:57

  YSK başkanı hatalı. Eğer seçim kurullarının listesini partilere seçimden önce vermiş olsalardı, haklıydı. Ama kurul listelerini partilere vermemişken, bu açıklamayı yapması çok yanlış. Partiler ellerinde olmayan bir bilgiye nasıl itiraz edeceklerdi?

 • Broker22 Mayıs 2019 23:30

  Sorun şurada Hande, AKP kazansaydı itiraz edecekler miydi bu duruma