E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıYoğun haftaya zayıf veri gündemiyle başlıyoruz---

Yoğun haftaya zayıf veri gündemiyle başlıyoruz

Yoğun haftaya zayıf veri gündemiyle başlıyoruz
15 Ağustos 2022 - 08:57 www.borsagundem.com

Dinamik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende piyasalardaki gelişmeler mercek altına alınıyor.

Piyasalarda haftanın son işlem gününde risk iştahının oldukça açık olduğunu takip ettik. Halen endeksler Fed’in güvercin bir tavırla devam edeceğine yönelik beklentileri satın alıytor.

ABD endekslerinde teknoloji hisseleri önderliğinde %2’yi aşan yükselişle ralli yaptı. Ülkede tüketici güveninin 3 ayın zirvesine de gelmesi endekslere destek oldu.

Avrupa endekslerinde %1’e yakınsayan yükselişleri takip ettik. Öte yandan kredi derecelendirme kuruluşlarının endekslerdeki yükselişin kısa vadeli olacağına yönelik yorumlarını da takip ediyoruz.
Asya endekslerinde de %2,5 civarında yükseliş gerçekleşirken bunda teknoloji hisselerindeki volatilite dikkat çekti. Bölge endeksleri an itibariyle Japonya Nikkei endeksi hariç sınırlı satıcılı olarak işlem görüyor. Sabah saatlerinde Çin tarafından makro veri setini takip ettik. Genel itibariyle ülkedeki makro görünümün beklentileri karşılayamadı.

4 haftadır aralıksız yükselen BİST100 endeksinde haftanın son işlem gününde hafif geri çekilerek 2864,25 puandan günü tamamladı. Endekse puan bazlı katkılarda Türk Hava Yolları, Enka İnşaat, Ford Otosan ve Petkim olumlu tarafta yer alırken Ereğli Demir Çelik, BİM ve İş Bankası olumsuz tarafta yer aldı. Tekniksel açıdan 2800 seviyesine kadar olan geri çekilmelerin kar satışı niteliği taşıdığını düşünüyoruz. Bu seviye üzerinde günlük bazda kapanışların devam etmesi halinde hisse pozisyonlarının korunması gerektiği görşündeyiz.

Haftanın veri akışına geldiğimizde ise yurt dışında Fed’in toplantı tutanakları, Euro Bölgesi büyüme rakamları ve İngiltere enflasyonu takip edilecek. İçeri de ise TCMB’nin PPK toplantısı yer alacak. Bilançoların son bulacağı haftada Koç Holding, Tüpraş ve BİM’in finansallarını takip ediyor olacağız.

Bugün Aygaz, Tüpraş ve Pegasus’tan finansal sonuçlarını açıklamalarını bekliyoruz. Günün veri akışında ise içeride Temmuz ayına ilişkin bütçe dengesi yer alıyor.

BİST100 endeksinde pozitif bir açılış bekliyoruz.

Metal fiyatlarında düşüş

 

ABD’de enflasyon soğurken, risk iştahı sağlam

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)