E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemYılın ilk yarısında altın ithalatına ödenen bedel: 11 milyar dolar ---

Yılın ilk yarısında altın ithalatına ödenen bedel: 11 milyar dolar

Yılın ilk yarısında altın ithalatına ödenen bedel: 11 milyar dolar
25 Eylül 2020 - 17:35 www.borsagundem.com

Türkiye'de altın tüketiminin fazla olduğunu belirten Bakan Dönmez, bu yılın ilk yarısında altın ithalatına ödenen bedelin 11 milyar dolar oluğunu aktardı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, altın üretiminin uzun dönemli araştırma ve yatırım gerektirdiğini, Türkiye'de altın tüketiminin yüksek olduğunu ifade etti. Türkiye'de 2000'li yıllara kadar altın üretimi yapılmadığına dikkati çeken Dönmez, geçen yıl 38 tonla en büyük üretimin gerçekleştirildiğini söyledi.

YENİ ALTIN SAHALARI VAR

Söz konusu üretimin, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 40 artış gösterdiğini aktaran Dönmez, şöyle konuştu: "2020 hedefimiz salgına rağmen 44-45 ton, ancak bu yeterli değil. Her yıl 130-160 ton altın ithal ediyoruz. Ödediğimiz rakam az değil, 8-10 milyar dolar. Bu yıl ilk 6 ayda altın ithalatına ödediğimiz bedel 11 milyar dolar. Belki en büyük ithalatı yapmış olacağız. Kuyumculuk sektörümüz iyi, ihracatımız da var ama bu kadar bedeli neden yurt dışına ödeyelim? Aramalara hız veriyoruz. Yeni altın sahalarımız da oldu. Bunların bir kısmını Türkiye Varlık Fonu'na devrettik. İnşallah orada değerlendirilecek. Hedefimiz önümüzdeki 5 yılda altın üretiminde yıllık 100 tona ulaşmak."

LİBYA'YA SANTRAL İNŞA EDİYORUZ

Türkiye'deki bazı girişimcilerin geçmişte Libya'da doğal gaz çevrim santralleri başta olmak üzere anlaşmalarının olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: "Libya halkının elektrik ihtiyacı büyük ve alt yapılarında ciddi eksikler var. Türkiye'nin bu alanda önemli birikim ve tecrübesi var. O coğrafyada iç savaştan önce de müteahhitlerimiz üst yapı ve alt yapıda ciddi işleri yüklenmişti. Birçok işçimiz çalışmak için oraya gitti. Şimdi tekrar umut vadeden bazı gelişmeler var. İnşallah bunlar da süratle tamamlanır. Türkiye olarak dün nasıl Libya halkının yanında olduysak yarın da olacağız. Altyapı, üstyapı eksikleri varsa süratle tamamlarız. Bunlar zor işler değil." Türk girişimci bir firmanın Libya'da devam eden bir santral inşaatı olduğuna da değinen Dönmez, "Bitmek üzere olan bir proje. Trablus'a yakın bir yerdeydi, güvenli ortam tekrar oluştu. 1000 megavat civarında bir santral söz konusu. Bu arada yakıt temini ve tedariki de önemli. Doğal gaza göre yapılmış durumda. Santrali yaparsınız ama gazı üretip, getirip oraya intikal ettiremezseniz yararlanma şansınız olmaz. Kaynak tedariki ve güvenliğiyle tesisin güvenliğini bir bütün olarak değerlendirmek gerekiyor" ifadelerini kullandı.

AKKUYU 2023’TE DEVREYE GİRER

Bakan Dönmez, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) konusunda gün saydıklarını ifade ederek, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında 4 reaktörden ilkinin devreye alınacağını söyledi. Dönmez, birinci ünitede ilerlemenin daha fazla olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Planımız 2023’te birinci, 2024’te ikinci üniteyi devreye alabilmek. Üçüncü üniteyle ilgili lisanslama çalışmaları devam ediyor. Aslında saha tek olsa da orada 4 santral yapıyoruz. 4 reaktör, 4 santral demek. Tek kalemde Türkiye’nin en büyük yatırımlarından olmaya aday. Elektrikte arz güvenliği, kaynak çeşitliliği politikamızın bir sonucu.”

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Bennn26 Eylül 2020 09:24

  Altin ne ise yarar nedir topluma faydasi neden ithal ediyoruz?

 • Uyan25 Eylül 2020 21:50

  Madem biz cikartmaliyiz diyorsun ...fatsada ingilizler altin sirketinin. ....izmirdeki alamos goldun bu bolgelerde neisi var ...birileri mucevher isi yapiyor degerli maden diye vergi alinmiyor ....bak bakalim kimin oglu

 • Vb25 Eylül 2020 18:49

  Şimdi alman fişteklemesiyle CHDP'li çevreciler altın çıkarılmasın diye eylem yaparlar

 • FİNANSŞÖR25 Eylül 2020 20:55

  aynen öyle.tüm dünya nın altın piyasasını almanlar kontrol etmektedirler.ülkemizde altın çıkarılmasın diye çoğu zaman paralı askerler tutarak basım ve halk ayaklanması yaptırarak altın çıkarmamızı hep engellemişlerdir.

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU25 Eylül 2020 18:38

  Bence ne yapıp yapıp bu ithalatı kendinimiz üreterek sıfırlamak için acilen büyük çalışmalar yapılmalı.yıllarca altınlarımızın su bu sebeple toprağın altında bıraktırdılar.