E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaYerlinin borsaya ilgisi sürüyor---

Yerlinin borsaya ilgisi sürüyor

Yerlinin borsaya ilgisi sürüyor
11 Ekim 2020 - 08:29 www.borsagundem.com

Zeynep Aktaş Milliyetteki yazısında uzun zaman sonra yabancıların yeniden alıma geçmesini, yerli yatırımcının borsaya olan ilgisinin BİST'e etkilerini inceliyor. İşte o yazı...

Hisse ve tahvil piyasasında net satıcı konumda olan yabancılar son iki haftadır alım yapıyor. Borsadaki yerli yatırımcı sayısı 1 milyon 761 bin ile zirvede. Yerli yatırımcı girişi sürüyor

Piyasalarda oynaklık oldukça yüksek... Özellikle kur hareketleri fiyatlarda anormalliği artırdı. Hafta içerisinde 7.95 TL sınırına kadar tırmanan dolar kuru şimdilerde 7.87 seviyelerinde. Dolar/TL’de destekler 8 günlük ortalamanın bulunduğu 7.82 ve 20 günlük ortalamanın bulunduğu 7.71 seviyelerinde.

Dolar kurunda sert yükselişleri tetikleyen temel unsur yurtdışı jeopolitik risklerdeki yükseliş ve Türkiye’ye olası bir yaptırım uygulanma ihtimali. Rus menşeli S400 sistemine karşı ABD’nin yaptırımlarının devreye girme olasılığı bir diğer fiyatlanma unsuru. Puslu havalar spekülatif hareketler için zemin oluşturuyor. Anlaşıldığı kadarıyla kasımdaki ABD seçimlerine kadar gerilim devam edecek. Bu nedenle dalgalı seyir sürebilir.

İyi sinyaller var

Tüm bunlardan ayrı olarak TL varlıklarda reel getiri imkânı arttıkça yabancıların TL ve TL cinsi enstrümanlara ilgisi artacak. BIST 100 Endeksi 1165 seviyesinde ve 8, 20, 50 günlük ortalamalarının üzerinde hareket ediyor. Teknik analizde güç göstergelerinden biri olan RSI yükseliş yönünde eğilim gösteriyor. Bu gösterge yükselişte ve henüz aşırı alım bölgesinde değil.

Öte yandan yabancıların son iki haftadır tahvildeki alımlarına ilave olarak geçtiğimiz hafta hisse senedi piyasasına da yöneldikleri gözlendi. Pay piyasasında geçtiğimiz hafta 131 milyon dolarlık alım gerçekleşti. Bununla birlikte henüz yabancı payındaki azalma eğilimi korunduğunu not etmek gerekiyor. BIST’teki yabancı payı şimdilerde yüzde 47.82 seviyesinde. Geçtiğimiz hafta yabancılar tahvilde ise 479 milyon dolarlık alımda bulundu. Önceki hafta ise 115.6 milyon dolarlık alım gerçekleştirmişlerdi.

Hacim yüksek

Yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı ise 217.8 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Reel kur endeksi 62.2 ile en dip seviyelerde. Mevcut durumda yerlilere geçen borsadaki ağırlığın bir süre daha devam edeceği anlaşılıyor. Borsada haftalık bazda haziran sonrasında artmaya başlayan işlem hacminin de oldukça yüksek olduğu görünüyor. Hacimdeki artışın sürmesi piyasalara ilginin sürdüğü şeklinde yorumlanmalı. Hareketin olduğu yer aynı zamanda çekim merkezidir. Piyasalar heyecanını kaybetmedikçe yeni yatırımcıların gelmesi, düşük değerleme oranlarıyla işlem gören BIST 30 ve BIST 50 hisselerine ilgiyi artırabilecektir.

Borsada duyarlı şirket zamanı

Pandemi ile birlikte BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil şirketler daha fazla önem kazandı. Kurumsal, çevresel ve sosyal risklere karşı politika oluşturan ve bunu istikrarlı şekilde hayata uygulayabilen firmalar aynı zamanda artı bir katma değer yaratmakta. Bu durum şirketlerin hisselerine de olumlu katkıda bulunacaktır.

Koronavirüs salgını geride kalsa dahi artık yatırımdan tüketim alışkanlıklarına kadar birçok noktada değişim kaçınılmaz. Yatırım tercihleri kadar yatırım ürünleri de yeniden gözden geçirilecek. Çevre ve doğaya duyarlı firmalar tüketiciler kadar yatırımcıların da tercihlerinde dikkat edecekleri bir kriter olacak. Yatırım kriterindeki bu değişim hemen hızlı bir şekilde hayat bulmasa da zaman içinde kademeli bir yönelimin yaşandığı gözlenecektir.

Böylesi bir durumda Sürdürülebilirlik Endeksi kapsamındaki firmaların daha fazla ilgi görmesi mümkün olabilecektir. Duyarlılık düzeyi artan şirketlerle birlikte aynı zamanda bu endeksteki şirket sayısı da artacaktır. Bireysel yatırımcıların artan duyarlılığı kurumsal bazda yatırım fonlarının da bu hassasiyete cevap vermesi hatta bu eğilimdeki yatırımcılara yönelik fonların kurulması mesafeli duran borsa şirketlerinin de politikalarını gözden geçirmelerine sebep olacak.

Halihazırda BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil 53 şirket bulunuyor. Kapsamdaki şirket sayısı endeksin hesaplanmaya başladığı 2014 yılında 15 iken geçen süre içinde sayı hızla arttı.

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde dikkat çeken hisselerin başında düşük fiyat kazanç oranı ile ilk 20 şirket şöyle sıralanıyor: Vakıflar Bankası, İş Bankası (C), Sabancı Holding, T. Halk Bankası, Akbank, Yapı ve Kredi Bankası, T.S.K.B., Garanti Bankası, Koç Holding, TAV Havalimanları, Vestel, Türk Telekom, Doğan Holding, Enerjisa Enerji, Aksa Enerji, Tofaş Oto. Fab., Ülker Bisküvi, Doğuş Otomotiv, Vestel Beyaz Eşya ve Kordsa Teknik Tekstil.

Yatırımcıların Sürdürülebilirlik Endeksi’ni keşfettikleri oranda daha bilinçli ve düşük riskle kazanma olasılıkları da mümkün olabilecek. Şirketlerin bu endekste yer almaları beraberinde belli bir rekabeti de getirecektir. 

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (31)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Halil12 Ekim 2020 10:46

  Ky kaybettikçe borsaya geliyor

 • Wers11 Ekim 2020 22:44

  Endeks şişmiş ama banka yerinde aselsan yerinde thy yerinde borsa artı olmuş yaw bırakın Allah aşkına çop hisseler le coşturdular borsayı Bist 30 yerlerde

 • vatandaş11 Ekim 2020 22:05

  Adana çimento mardin çimento bolu çimento. Oldukça yüksek miktarda hisseleri vardı hepsi birleşti oyak çimento oldu

 • Başaran elibol11 Ekim 2020 22:40

  OYAK çimento tüm çimento şirketlerini kanal istanbul proje ana yuklenicisi olduğu için birleştirdi şirketleri ayrıca libya ve Suriye'nin yeniden insaasini Türkiye'de yapacak tek firmadır grup şirketlerinden adana ve Mardin Bolu çimento Türkiye'nin son 20 yılda en yüksek temettü ödeyen şirketlerdir müdürün birkaç ay önce yaptığı son açıklamada temettunun birleşmeden sonra artarak devam edeceğini belirtti Suat calbiyik

 • vatandaş11 Ekim 2020 21:58

  Etme bulma dünyası Bursa çimento nuh çimento göltaş çimento

 • Şemsi11 Ekim 2020 21:47

  Tamamen aldatmacadır bunlar. İnsanların cebinde beş kuruş yokken borsaya kim gelecek. Parası varsa da dolar altın alır.

 • Vatandaş11 Ekim 2020 21:45

  2017 yılında spk İsmail TARMAN a isgyo hisselerinde yaptıgı alım satım işlemleri kap abildirmedigi için 27bin tl idari para ceza kesti

 • duayen11 Ekim 2020 21:29

  yerlinin evt borsaya ilgisi var fakat twitter   telegram pesindeler bunun sonucunda buyuk yara alacaklar edi ederi olmayan hisselere almakdalar borsanın guzide hısseleri varken twitter ceteleri yanlıs yonlenderip kısa zamanda zengin olma hayalleri yaratıp insanları bertaraf edecekler

 • Ilker deniz11 Ekim 2020 21:07

  Yabancı satmadan önce iyice yukarı vurdurur öyle satar. Amaç yüksekten sat düşükten al.Yabanci satdıkça borsa yükseldi.Madem bu kadar yükseldi mal almadan aciga satalım bide ordan kazanalim dediler.Baktilar küçük yatırımcı gelmeye devam ediyor. Yeni bir zirve lazım. ozaman az alalım yükselsin. Tekrar eleveririz. Sonra bir eksi 20 yaptırırız. Ondan sonra her satışa long her alisa şort açarız anlayışı. Sen şuradan düştü buradan düştü diye düşünürken o satmaya devam eder. Anlayacağın küçük yatırımcı sattım çıktı. Aldım düştü demekten öteye gidemez. Küçük yatırımcı için bir tek kazanma yolu var zirvesinden yüzde elli den fazla düşmüş kağıdı al bekle eski zirvesinden yüzde elli yukarıda sat. Ben hep böyle yapıyorum. Ulker gibi migros gibi alcatel gibi . Al sat aracı kurumlara para kazandırmaktan başka birşey değil. Başka türlü para kazanan ne gördüm nede duydum. Du bide yatırım tavsiyesi değil yazayim

 • aziz11 Ekim 2020 20:28

  verdiğiniz listedeki senetler aylardır sürünüyor artmaz dediğiniz senetler uçtu size aldandığım günlere lanet olsun

 • Selim11 Ekim 2020 18:28

  Vakıf halk akbank tüm paramı bağladım. Batmaz bankalar bunlar elbet yükselecek. İki sene hiç bakmayacaksın.

 • Tiktak11 Ekim 2020 18:16

  Batıklar listesi gibi, bu hisselerden para kazanan yok, diğ uçtu.

 • vatandaş11 Ekim 2020 17:04

  Oyak çimento ismail TARMAN hisse satıyor daha çok hisse var elinde

 • Semiramis seven11 Ekim 2020 18:38

  Onun icinmi cuma gunu butun cimentolar eksiyken oyakc artiydi..

 • Kemal almaz11 Ekim 2020 18:32

  Yalan soylemeyin oyle bir haber bildirim vs yok

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU11 Ekim 2020 16:54

  Her gün bir deli çıkıyor.habere kendisi dahi inanmıyor öyle böyle borsayı 1170  e yaklaştırdılar.enfazla 1200 yapıp burası zirve burdan 8000 tekrar getirirler.

 • Logo11 Ekim 2020 16:43

  Yazılım firmaları gelecek dönemin sektörüdür.

 • Davut akdogan11 Ekim 2020 14:22

  Borsaya geldigi gunden buyana heryil duzenli temettu ve bedelsiz dagitan oyak cimento bu yil daha vermedi her an bir bedelsiz yada temettu gelebilir yil bitmeden mudur 2 ay once temettu aliskanligimiz artarak devam edicek dedi deprem garantili oyak cimento grafige gore emsallerine gore cok geride kaldi ama yeni yukselise girdi rsi momentum osilator hepsi dipten yukari kesti cuma butun cimentolar dusmesine ragmen hep artida kaldi eksiye dusmedi kisa zamanda degerlenecegine inaniyorum hissede birlesme libya suriye insaasi ve kanal istanbul projesi icin yapildi

 • Semiramis seven11 Ekim 2020 15:11

  Kesinlikle katiliyorum davut bey oyakc cok ucuz kaldi piyasaya gore ve suan tam ucgenin kirilim noktasinda haftasonu gelen ateskesle pazartesi ucgenin yukari yonde kirilmasi muhtemel gozukuyor

 • tip11 Ekim 2020 13:35

  Favorim dolar, altın!

 • VS11 Ekim 2020 12:20

  buradaki 20 hissede sağlam hisseler.bunlarda spk borusu ötmez.bunları ancak yabancılar yükseltir.yerli küçük yatırımcı buralardan alıp sabrederse uzun vadede kazanır.bu benim görüşüm yatırım tavsiyesi değildir.

 • !!!!11 Ekim 2020 12:04

  Doğan holding 20 lere gelir

 • EKRİST11 Ekim 2020 16:52

  yok canımmmmmmmmmmm gel şuna 200 TL diyelim.

 • Vatandaş 11 Ekim 2020 12:04

  Gıda şirketleri ve Rtalb - Güler

 • Yasin11 Ekim 2020 18:29

  Şok market hariç

 • Sll11 Ekim 2020 11:48

  Çok gülüyorum bu açıklamalara,milyarlarca dolarlık satış yaparak ve hala daha satarak gidenin iki günde geri döneceğini sanmak gerçekten komik,herkes bir özür bulmus sundan gidiyor bundan gidiyor diye geçin bu boş işleride neden gidiyor asıl sebebi deyiverin diyebilirseniz.

 • The broker 11 Ekim 2020 11:30

  Hükümet artık altın ve dovizde bu fiyatlar uzun zaman son zirveler diyebilecek işler yapmalı artık. Yurtdışından önemli miktar doviz para sağlamslı. son 15 yık ülkenin en zengini olmuşlar diğer ülkelerdeki doviz ve bazı diğer varlıklarını satıp dovize cevirip ülkeye getirirse O zaman borsa şahlanır Altın ve dovizdeki öilyarlarca dolatın önemli kusmını borsaya akar. Bütün hisseler payını alır.

 • Econ11 Ekim 2020 11:24

  Doviz ve altında çıkış duygusu bitti mi, Asıl borsaya akın ozanan başlar. Altın ve dovşzde pozisyon almış en az 250 milyar dolar var. Yastık altı çok daha fazla olabilir.

 • Hüsnü11 Ekim 2020 10:52

  Çok uyduruk, yapmacık endeks. Zurnanın son deliği. Salt bu kritere göre alınan hisse torun devrinde canlanır.

 • Akdeniz akşamları11 Ekim 2020 10:50

  Virüsün ekonomiye etkisi olmaz artık, çünkü eskisi gibi önemsenmiyor. Azerbaycan ermenistanın saldırılarına sadece karşılık verip Ateşkese uyarsa Karabağ meselesi de kapanmış demektir. Geriye sadece 💲400 kalıyor seyredelim bakalım. Yatırım tavsiyesi değildir.

 • Albay11 Ekim 2020 10:38

  Tarkan'ın şarkısında dediği gibi yanlız zaman yanlış insan aman dikkat edin spekiloterlere carpilmayin