E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemYerlikaya: Kademeli ve esnek mesaide karar kıldık---

Yerlikaya: Kademeli ve esnek mesaide karar kıldık

Yerlikaya: Kademeli ve esnek mesaide karar kıldık
18 Eylül 2020 - 18:19 www.borsagundem.com

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya “Kademeli Mesai Düzenlemesi” ile ilgili alınan kararları açıkladı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kademeli mesai çalışmalarına ilişkin açıklamada bulundu. Vali Yerlikaya, "Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz 08,00 ve 16,30'da, sağlık teşkilatımız saat 08,30 ve 16,30'da; diğer tüm kamu kuruluşlarımız 09,00 ve 16,30'da mesaiye başlayacaklar." ifadelerini kullandı. Ayrıca "Resmi ve özel olmak üzere ilkokul birinci sınıf öğrencilerimiz, okul öncesi ana sınıfı öğrencilerimiz, ayrıca özel eğitim okullarımızın da anasınıfı ve birinci sınıfındaki öğrencilerimiz; 21 Eylül Pazartesi günü sabah 09,00'da ders başı yapacaklar." dedi.

Vali Yerlikaya’nın mesai saatlerine ilişkin açıklamalarından satır başları şöyle:

Kıymetli İstanbullular, tüm insanlığı tehdit eden koronavirüs salgınına karşı ülkemizde ve İstanbul'da büyük bir mücadele veriliyor.

Başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere toplumun her kesimi büyük bir fedakarlık ve özveri gösteriyor.

İstanbul'da koronavirüs önlemlerinin etkin şekilde uygulanması noktasında, valiliğimiz koordinasyonunda tüm kurum ve kuruluşlarımız, üniversitelerimiz, meslek odalarımız, STK'larımız ve basınımız ile güzel bir işbirliği ve dayanışma içerisindeyiz.

Çalışma hayatımızın en büyük gücü İstanbulumuzda Haziran sonu itibariyle 5 milyon çalışanımız var. Büyükşehir İETT verilerine göre; pandemi öncesi yolcu sayımız 7,6 milyon, bugün bu sayının 4,1 milyon seviyelerine düştüğünü görüyoruz.

İstanbul'da hepimizin bildiği gibi toplu ulaşımda yoğunluğun yaşandığı iki zaman dilimi var. Birincisi sabah 07 - 09, ikincisi ise akşam 17- 20 arası.

Bütün çalışmalarımızın tek amacı var. Bu yoğun zaman dilimlerinde pik saatlerde hemşehrilerimizi duraklarda, istasyonlarda ve toplu taşıma araçlarında salgın riskinden korumak.

Dün yaptığımız il pandemi kurulu toplantısında toplu taşımada pik saatlerdeki yoğunluğu gidermek için; sadece kamu sektörü değil mutlaka özel sektörün de kademeli mesai saatlerine ve esnek çalışmaya geçmesinde büyük fayda olacağı şekilde görüş birliğine varılmıştır.

KAMUDA MESAİ SAATLERİ

Kamudaki mesai saatlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Resmi ve özel olmak üzere ilkokul birinci sınıf öğrencilerimiz, okul öncesi ana sınıfı öğrencilerimiz, ayrıca özel eğitim okullarımızın da anasınıfı ve birinci sınıfındaki öğrencilerimiz; 21 Eylül Pazartesi günü sabah 09,00'da ders başı yapacaklar.

28 Eylül 2020 tarihinden itibaren; vardiya sistemiyle görev yapan bazı bölge müdürlüklerimiz ile, jandarma emniyet ve sahil güvenlik komutanlığı 07,00'den başlayıp 08,00'de ve 09,00'da görev ve türlerine göre mesaiye başlayacaklar.

Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz 08,00 ve 16,30'da, sağlık teşkilatımız saat 08,30 ve 16,30'da; diğer tüm kamu kuruluşlarımız 09,00 ve 16,30'da mesaiye başlayacaklar.

Sanayi sektöründe çalışan kardeşlerimizin mesai başlangıç ve bitiş saatleriyle ilgili olarak; inanın üç haftadır çok yoğun toplantılar yaptık.

İstanbul'da hemşehrilerimizin salgından korunması noktasında yaptığımız tespitlerde şunu açıkça ifade etmeliyim. Görüşlerine başvurduğumuz tüm kesimler kademeli mesaiye geçişin çok gerekli olduğunu belirtmişlerdir. Net ifade edeyim, bu konuda bir uzlaşı sağlanmıştır.

ANKARA’DA DA MESAİ SAATLERi DEĞİŞMİŞTİ

Ankara'da da kademeli mesai sistemine geçilmişti. Ankara Valiliği, "Bu kapsamda Valiliğimize bağlı kurumların çalışma saatlerinde bazı değişikliklere gidildi. Değişiklikle kontrollü sosyal hayat çerçevesinde insan yoğunluğunun azaltılması ve böylece salgının bulaş hızının kontrol altına alınması hedeflendi.

Alınan kararla ilgili kurumların mesai saatleri; 08.00-17.00, 08.30-17.30, 09.00-18.00, 10.00-19.00 şeklinde dört farklı şekilde uygulanacaktır" açıklamasını yapmıştı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • BORSACI19 Eylül 2020 10:23

  kapatmak virüsten daha tehlikeli resmi kurumlar eksiksiz işini yapmalı.

 • Cem18 Eylül 2020 23:51

  Gerçekten çok zekice planlanmış kademeli ve esnek çalışma saatleri , iyi ki karar kıldınız.. Allah’a emanetiz,

 • abdullah 18 Eylül 2020 22:27

  işe giriş ler 3e bölündü tamamda çıkışlar neden 16:30 bu ne saçmalık günün son saati mi başka saat yok mu? derdiniz trafiği kilitlemek mi? trafiği kilitleyip virüslerin yolunu mu keseceksiniz bu ne saçmalık ankara valisinin kafası çalışmıyor herhalde ona da sizdeki akıldan verseydiniz de virüsün yolunu trafikle kesselerdi

 • muck18 Eylül 2020 21:05

  EEE? NE OLURSA OLSUN, ORTAK KULLANIM TUVALETLER VAR. YEMEKHANELER VAR, SERVİS KULLANIMI, ORTAK MASA VB. DIŞARIDAN DEVAMLI İNSAN TEMASI VAR. öZETLE, virüsten kaç kaçabildiğin kadar....

 • Günaydın18 Eylül 2020 20:26

  Günaydın bayım,işe giden sayısı aynı otobüs sayısı aynı efendim ayakta gitmek yasak,hani oturacak yer varda herkese zevkten ayakta balık istifi gidiyor insanlar.

 • Okie Dokie18 Eylül 2020 18:40

  Memurların yarısı 08:00'de yarısı 08:30'da mesaiye başlayınca virüs ortadan mı kaybolacak? İşe gidince dip dibe çalışınca virüs bulaşmayacak mı? Bir hafta yarısı bir hafta diğer yarısı gelecek şekilde çalışma olmalıydı. Dağ fare doğurmuş.