E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaTeknolojiYerli yazılım, Karabağ Zaferi'nin görünmeyen kahramanı oldu---

Yerli yazılım, Karabağ Zaferi'nin görünmeyen kahramanı oldu

Yerli yazılım, Karabağ Zaferi'nin görünmeyen kahramanı oldu
05 Haziran 2022 - 17:01 www.borsagundem.com

Türk savunma sanayisi bünyesinde yerli olarak geliştirilen Coğrafi Analiz Sistemi (CAS), Azerbaycan ordusunun Karabağ Zaferi'nin kazanılmasında çarpan etkisi oluşturdu.

Harita ve coğrafi bilgi sistemi yazılımları alanında çözümler üreten PiriReis Bilişim Teknolojileri, söz konusu ihtiyacın tamamen milli imkanlarla karşılanabilmesi ve dışa bağımlılığın sonlandırılması amacıyla CAS'ı geliştirerek Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü kullanımına sundu.

CAS, her gün farklı kademelerdeki binlerce güvenlik personeli tarafından aktif şekilde kullanılıyor. "Yerli Google Earth" olarak da nitelendirilen 3 boyutlu sanal küre uygulaması olarak işlev gören CAS, son dönemde gerçekleştirilen tüm sınır ötesi harekatlarda da gerek sahada gerekse karargahlarda başarıyla görev yaptı.

Şirket Genel Müdürü Gökhan Dağgez'in verdiği bilgilere göre, CAS, son olarak Karabağ Zaferi sırasında Azerbaycan ordusu tarafından da etkin şekilde kullanıldı.

"İkinci Karabağ Savaşı" ya da "Vatan Muharebesi" olarak adlandırılan süreçte CAS'a ihtiyaç duyuldu. Bunun üzerine PiriReis Bilişim Teknolojileri teknik ekibi, Azerbaycan'a gelerek CAS yazılımını, donanımlarını ve sunucu altyapısını hızlı şekilde kurdu.

Güncel haritalar ve uydu görüntüleri CAS'a entegre edildi, Azerbaycan Savunma Bakanlığındaki Harekat Başkanlığına, ilgili personelin önüne güncel bilgiler dijital olarak indirildi. Böylece "Vatan Muharebesi" sırasında Azerbaycan ordusu, kağıt ortamdaki haritalardan kurtarıldı. Bu durum, Azerbaycan ordusunun üstünlük sağlamasında çarpan etkisi yarattı.

Azerbaycan'dan Fransa'ya Karabağ notası

Baykar'ın insansız savaş uçağına Ukrayna motoru

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, Baykar tesislerine ziyaret

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • E.g.06 Haziran 2022 06:35

    BU BİLGİLERİN KARABAĞ SAVAŞINDA UYGULANAN PİLANLARIN FİRMALARIMIZIN İSİMLERİNİN GİZLİ KALMASI DAHA GÜVENLİ DEĞİL Mİ ? MEVLANA SÖZÜ; "PARANI VER MALINI VER CANINI VER AMA SIRRINI VERME" ŞİMDİ ÜLKEMİZİN DÜŞMANI OLAN ÜLKELER DE OKUYUP ÖĞRENMİŞ OLDU OLASI BAŞKA BİR SAVAŞTA TEDBİRLERİNİ ALACAKLARDIR Kedi her zaman pilav yemez