E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemYerli savaş uçağı ve otomobile tam destek---

Yerli savaş uçağı ve otomobile tam destek

Yerli savaş uçağı ve otomobile tam destek
24 Ekim 2019 - 10:09 www.borsagundem.com

Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 72’sinin yerli savaş uçaklarının yapabileceğine inandığı ortaya çıktı.

Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre, Türk halkının yüzde 72’sinin yerli savaş uçaklarının yapabileceğine inandığı ortaya çıktı. Araştırma sonucuna göre, halkın yüzde 81,6’sı ise Türkiye’nin mutlaka kendi otomobilini üretmesi gerektiğini düşünüyor.

Araştırma şirketi Areda Survey, 4 bin 500 kişi ile TEKNOFEST özelinde, Türkiye’nin kendi savunma sistemini geliştirmesi, yerli uçak ve otomobil üretimi konu başlıkları altında bir araştırma yaptı. Türklerden, yerli savaş uçağı ve otomobil üretimine tam destek geldi.

TEKNOFEST ETKİNLİKLERİ BAŞARILI BULUNDU

Araştırmaya katılanların, yüzde 64,3’ü TEKNOFEST etkinliklerini izleyip, başarılı bulduğunu ifade ederken, yüzde 10,4’ü ise izleyip, başarılı bulmadığını, 25,3’ü ise izlemediğini belirtti. TEKNOFEST’in gençlerin teknoloji alanında yeni buluşlara imza atmasını sağlayacağına inananların sayısı yüzde 90,3 iken, inanmayanların sayısı da yüzde 9,7 olarak kaydedildi.

YÜZDE 72: TÜRKİYE KENDİ SAVAŞ UÇAĞINI YAPABİLİR

‘TEKNOFEST, Türkiye’nin havacılık alanında kendi savunma sanayisini geliştirmesine katkıda bulunur mu?’ sorusuna vatandaşların yüzde 79,3’ü evet derken, yüzde 20,7’si ise hayır cevabını verdi.

Aynı araştırmada, Türkiye’nin bir gün kendi savaş uçaklarını yapabileceğine inananların sayısı yüzde 72,3; inanmayanların sayısı ise 27,7 olarak belirlendi.

Katılımcıların yüzde 68,7’i Türkiye’nin yolcu uçağı üretebileceğine ve bunu dünyaya pazarlayabileceğine inanırken yüzde 31,3’ü inanmadığını aktardı.

İDDİALI HALE GELMEK İÇİN DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULUNMALI

Katılımcılara sorulan; ‘Türkiye’nin savunma sanayiinde iddialı hale gelmesi için ne yapması gerekir?’ sorusuna yüzde 37,4 dışa bağımlılıktan kurtulmalı, yüzde 33,1 her tür teknolojik yeniliği teşvik etmeli, yüzde 29,5 ise özgür düşünceye önem vermeli yanıtını verdi.

Türkiye’nin kendi savunma sanayisini geliştirmesini engelleyen devletlerin olduğunu düşünenlerin sayısı yüzde 76,8 iken, düşünmeyenlerin sayısı ise 23,2 oldu. Katılımcıların yüzde 77,3’ü savunma sanayisinin gelişmesini engelleyen ülkenin Amerika olduğunu düşünürken; yüzde 7,1 Rusya, yüzde 6,7 İsrail, yüzde 2,1 Ermenistan, yüzde 6,7 ise diğer ülkelerin olduğunu düşünüyor.

YERLİ OTOMOBİL MUTLAKA ÜRETİLMELİ

Türkiye’nin yerli otomobil üretimiyle ilgili farklı görüşlerin olduğunun tespit edildiği araştırmada;

Yüzde 81,6 Türkiye’nin kendi otomobilini mutlaka üretmesi gerektiğini, yüzde 10,8 ekonomik olmadığı için yerli otomobile gerek olmadığını, yüzde 7,6 ise yerli otomobil üretilse de olur üretilmese de diye düşünüyor.

 


TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (15)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • B. M. 25 Ekim 2019 20:36

  Patent yönü biraz ağır..

 • ali25 Ekim 2019 09:38

  Ben şuna inanırım. İster sevin veya sevmeyin bu iç politika işi. Tayyip Erdoğan kafaya koydu mu yapar. Gerçek bir lider olduğunu kanıtladı. Gerisi hikaye... Taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazandı. Gerisi boş...

 • Murtan 24 Ekim 2019 21:47

  Zaten tam destekten başka bir şey yok her yıl aynı terrane

 • Vatandaş24 Ekim 2019 20:02

  % 28 tarafındayım. Birincisi gelişmiş ülkelerin ar-ge'ye ayırdıkları paralara bir bakın bir de bizim Arge ayırdığımız paraya bir bakın, ikincisi üniversite sınavında derece yapmış kaliteli mühendisleri ülkemizde tutamıyoruz. Bu şartlarda milli ve yerli uçak ve oto hayaldir.

 • Mete24 Ekim 2019 15:28

  Dışarıdan uçak muçak almıyoruz kendi savaş uçağıımızı üç yıl içinde uçuracak beş yıl içinde envantare sokucaz diye resmi karar alınır işin başına doğru adam konur, projenin yerli Amerikalılar tarafından sabote edilmesine izin verilmezse bu iş olur.

 • tarık24 Ekim 2019 14:56

  surıyelılere harcadıgımız parayla yerlı ucagıda otomobılıde yapmıstık 

 • erol g.24 Ekim 2019 13:45

  ALMANLARIN 5 KİŞİLİK 36 ELEKTRİK MOTORLU SAATTE 300 KİLOMETRE HIZ YAPABİLECEK UÇAN TAKSİLERİ 2023 YILIMDA HİZMETE BAŞLAYACAKMIŞ BİZ ONLARDAN ÖNCE ELEKTRİKLİ UÇAN TAKSİ YAPIP HİZMETE AL.MALIYIZ

 • Osman Dede 24 Ekim 2019 12:41

  Cek cak duymaktan etkilenmiyor artık bu millet. İnşaat yapmaya, domates seracılığına devam.

 • Sen kimsin. 24 Ekim 2019 12:06

  Nerden geldiğimizi unutmassaz bu milletin değerleriyle oynamazsak KİM OLDUĞUMUZUN FARKINA VARIRSAK NE ESERLER ORTAYA ÇIKAR... YETERKİ TEPEDEKİ VİZYON SAĞLAM OLSUN...

 • AAA24 Ekim 2019 11:22

  Yapılmayacak bir şey değil. Yeterki istesinler.

 • Devlet24 Ekim 2019 10:54

  Devletime inanıyorum....İnsanıma güveniyorum...Gençlerimizin ufku şahane... ama hukumetin, imamhatip eğitimleri, saçma sapan bazı atamalar, bazı tepe noktalarda siyasi kimlikleşme, particilik gibi kavramları ile, bu üretimleri yapacağına inancım hiç yok. Seçimleri bekliyorum... biz olmalı mı? olmama lımı ? tartışması yerine, anlımızı, Atatürk, din, baş örtü, laik, osmanlı, gibi zaten var olan değerlerde ayrışma yaparak siyaset  görüyoruz. insnalar bu konulardan bıktı.değelerine sarılıyor ve seçimde değişimde gelecek. bunları yapsaydılar bugun oyları yuzde 50 olurdu.. şuan git gide düşüyor. bu yenilikleri devlet admaı yapar, siyaset adamı parti adamı değil.

 • Kizil Elma24 Ekim 2019 10:49

  Hep destek tam destek

 • Miroğlu 24 Ekim 2019 10:44

  1200 yil süper güc olan bir Milletin %10 nun halä bizden birsey olmaz Biz yapamayiz negerek var diyen zihniyetin nerdeyse tükendigini görmek mutluluk verici. Biz Türk Milleti nin basaramiyacagi hic bir sey yok. Durmak yok yola devam. Tiyniyeti bozuklar ancak görünce anlar.

 • Konuşmakla olsa önce altyapı 24 Ekim 2019 12:12

  Kılıç kalkan at binmek başka, ilim medeniyet doğa tarih bilinci, merak, araştırma, teknoloji başka. Yunanlar da ne devletler kurmuş, sözde demokrasi, ilim beşiği ama hallerine bak yolsuzluk, hile, yalan almıs başını gitmiş, sanayi, fabrika kurmaktan aciz. Konuşmakla olsa keske. Önce insanını kazanacak, küstürmeyecek adil bir sistem lazım. Benim adamım diye işe almalar, yönetici atamaları, teşvik, hibe, ihale muhabbetleri olmamalı. Adalet, eğitim sistemin iyi olmalı. Bir milli maç kazanınca uzaya üs kurmuyorsun hemen.

 • CGÜÇLÜTÜRK24 Ekim 2019 10:44

  Aynen,  yerli savaş uçağı, yerli otomobil, yerli silah (nükleler de dahil)  ve yerli tohum üretimimiz olmalı ve artırılmalıdır.