E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıYeni haftanın gündemi tahviller olmaya devam edecek ---

Yeni haftanın gündemi tahviller olmaya devam edecek

Yeni haftanın gündemi tahviller olmaya devam edecek
01 Mart 2021 - 09:00 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler tarafından hazırlanan günlük bültende makro ekonomik verilere dikkat çekiliyor

Geride bıraktığımız haftanın en önemli gündem maddesi ABD tahvil faizlerinde oluşan oynaklıktı. ABD 10 yıllıklarının getirisi %1.61 seviyesini aşarak bir yılın en yüksek seviyesine artış kaydetti. Haftayı ise bir miktar geri çekilme sonucu %1.4070 seviyesinde kapattı. Bu fiyatlamalar ekonomik toparlanmanın kuvvetli olduğunu ve buna paralel olarak enflasyon beklentilerinin güçlenmeye devam ettiğini göstermekte.

Öyle ki; S&P500 endeksi temettü getirisinin %1.48 olarak hesaplandığını hatırlatırsak 10 yıllık tahvil getirisinin bu seviyenin üzerini test etmesi ile hisse senedi endekslerinde satış baskısının sertleşerek devam etmesini normal karşılamak gerekiyor. Bu bağlamda S&P500 endeksi geçtiğimiz haftanın genelinde %2.5 gerileme kaydederken Dow Jones endeksi %1.78 oranında satışlara maruz kaldı. Yalnız satışlar daha çok teknoloji firmalarında takip edildi. Böylelikle teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksinde düşüş %4.92 oranında gerçekleşti. 

Yeni haftanın ana gündem maddesi tahvil getirileri olmaya devam edecek. ABD tarafında dayanıklı mal siparişleri ve FED’in favori enflasyon göstergesi olan PCE fiyat endeksi verilerinin beklentilerin bir hayli üzerinde kalması sonucu ekonominin yıla beklenilenden çok daha iyi başlangıç yaptığı teyit edildi. Pozitif gerçekleşen veriler ile birlikte ABD tarafında 1.9 trilyon dolarlık ek teşvik paketine ilişkin beklentiler de bir hayli yükseldi. 

Paketin geçtiğimiz hafta Temsilciler Meclisi’nden onay alması sonrası gözler Senatoya çevrildi. Demokratlar, yasanın işsizlik yardımı ödeneğinin dolacağı süre olan 14 Mart’tan önce imza için Başkan Joe Biden’ın masasına getirilmesini hedefliyor. 

Paketin onaylanması adına dar çoğunluktan dolayı Demokratların fire vermemesi gerekiyor. Yalnız asgari ücretin saatte 15 dolara yükseltilmesi adımı bir hayli sorunlu. Senatoda ilgili  yetkililerin açıkladığı bir karara göre, asgari saatlik ücretin 15 dolara çıkarılması ile ilgili madde ekonomik destek paketinde yer alamayacak. Ayrıca asgari ücret artışına iki Cumhuriyetçi senatör karşı durmakta… Böyle bir durumda asgari ücret artışı zammı büyük bir ihtimali ile teşvik paketinden çıkarılacak ve yüksek olasılıkla yeni tasarı bir kere daha Temsilciler Meclisine sunulacak. Biden, hafta sonu senatörlere seslenerek kaybedecek zamanlarının olmadığı ve eyleme zamanının geldiğini belirtmişti.

Hafta içerisinde FED Başkanı Powell’ın konuşması ve ABD tarım dışı istihdam verisi bir hayli önemli. Özellikle Powell’ın konuşmasında tahvil getirilerinde görülen artışa değinip değinmeyeceği merak konusu. Geçtiğimiz hafta tahvillerdeki yükselişi güçlenen bir ekonominin sonucu olarak nitelendirmesinin yanında varlık alım miktarında ve faiz oranlarında yıl içerisinde değişikliğe gidilmeyeceği taahhüdünü yenilemiş ve enflasyonun kısa süreli yükseliş haricinde hedefin altında kalmaya devam edeceğini belirtmişti.

Perşembe gerçekleştirilecek konuşmasında bu ifadelerin tekrarlanması bekleniyor. Yalnız getirilerdeki yükselişin izlendiğine dair net ifadeler kullanılması durumunda faiz oranlarında gevşeme gözlemlenebilir.

Yeni haftanın ilk işlem gününde küresel ölçekte Şubat ayına ilişkin imalat PMI verilerini takip edeceğiz. Ekonomilerin yılın ilk çeyreğinde hangi güçte olduğunu görmemiz açısından açıklanacak verileri önemli olacaktır. PMI dataları ile birlikte Almanya Şubat ayı enflasyon verisi de piyasanın takibinde olacak. 

Yurtiçi tarafta ise geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğine ilişkin büyüme verisi izlenecek. Beklenti %7.0 oranında büyüme kaydedildiği yönünde bulunuyor. 

Şubat Tüfe’de ikinci önemli veri olacak. Şubat ayında TÜFE’nin aylık %0,70 artışla yıllık %15,40’a çıkması bekleniyor.

Emlak Konut GYO ve İhlas Ev Aletleri sorusu

 

Günün önemli şirket haberleri 01/03/2021

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)