E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıYeni haftada da gözler Fed'de---

Yeni haftada da gözler Fed'de

Yeni haftada da gözler Fed'de
23 Ağustos 2021 - 08:29 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler tarafından hazırlanan günlük bültende, yeni haftada da FED üyelerinden gelecek açıklamaların ve korona virüs vaka sayılarının piyasalar için önemi vurgulanıyor

Geçtiğimiz hafta Delta varyantı kaynaklı artan günlük korona virüs vaka sayıları ve FED üyelerinin paylaşılan tutanaklarda varlık alım miktarını azaltma konusunda istekli tavırlarının görülmesi eşliğinde hafif de olsa negatif fiyatlamalar yaşandı. Yalnız haftanın son işlem gününde Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan’ın Delta varyantı yayılma hızına yönelik endişelerini paylaşması nedeni ile yumuşak tonda gerçekleştirdiği konuşması sonrası piyasalar bir miktar yara sardı.

Yeni haftada da FED üyelerinden gelecek açıklamalar ve korona virüs vaka sayıları yakından izlenecek. Özellikle bu hafta Jackson Hole toplantılarının başladığını önemle belirtelim. Cuma günü FED Başkanı sempozyumda bir konuşma gerçekleştirecek. Powell’ın artan korona virüs vakalarına göre para politikasında bir ayarlama gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğine yönelik ifadeleri piyasalar adına kritik önemde olacak. Hafta genelinde özellikle ABD kaynaklı ekonomik datalar gündemin birinci maddesine bulunacak. Bu noktada Çarşamba günü Temmuz ayı dayanıklı mal siparişleri verisini takip ediyor olacağız. Ekonominin üçüncü çeyreğe nasıl başladığını ve iç talebin hangi ölçüde güçlü olduğunu göstermesi adına dikkatle izlenmesi gereken bir veri olacak.

Perşembe günü ABD’de 2. Çeyrek öncü büyüme verisi açıklanıyor. Ekonominin % 6.7 oranında büyüdüğü tahmin ediliyor. Bu verinin piyasa üzerinde oynaklık oluşturma olasılığını düşük görmekteyiz.

Cuma günü haftanın en önemli verisi olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeks (PCE) verileri açıklanıyor. FED’in favori enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE’nin bir önceki aya göre %3.5’den %3.6’ya yükseliş kaydetmesi bekleniliyor. Verinin piyasa beklentilerinin daha üzerinde gerçekleşmesi piyasa bozucu bir durum olabilir. Bunun nedeni ise varlık alım miktarını kısmak isteyen FED üyelerinin elinin güçlenecek olması. Bu bakımdan açıklanacak data dikkatle takip edilmeli.

Öne çıkanlar

Asya Pasifik hisse senetleri Pazartesi günkü işlemlerde geçtiğimiz hafta ayı piyasasına yönelen Hong Kong Borsasındaki güçlü toparlanma ile yükseldi. Çinli teknoloji devi Tencent yaklaşık yüzde 3 artış kaydetti. Yükseliş Hang Seng Endeksini yüzde 1.5 civarında yukarı çekti.Çin'den gelen regülasyon haberlerinin hisseler üzerinde yarattığı ağırlık ile Hang Seng Endeksi Şubat ayındaki zirvesinden yüzde 20'den fazla gerilemişti.Çin ana karasında da endeksler ılşımlı yükseliş kaydetti.Güney Kore Kospi ve Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksleri de hafif arttı.

Türkiye turizm sektörünün bir süredir İngiltere'den beklediği seyahat kısıtlamalarına yönelik güncelleme haberleri İngiliz basınında görünmeye başladı. Aralarında The Sun, The Times ve Evening Standard'ın olduğu yayın organları Türkiye'nin kırmızı listeden çıkarılacağını belirtti. Haberlerde herhangi bir kaynak belirtilmedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afganistan'daki gelişmelerle ilgili telefon diplomasisi devam ediyor. Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'den sonra Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile ayrı ayrı telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

3. köprüde hisse alımı için görüşmelerde bulunan Çinli konsorsiyum içinde yer alan Zhejiang Expressway'in yaptığı açıklamaya göre söz konusu anlaşmanın feshedilmesi öngörülüyor. Bloomberght.com'da yer alan habere göre, Çinli yatırımcı grubunun 3. köprüde hisse alım anlaşmasını feshetmek istediği belirtildi.

Enerji ve Tabii Bakanlığı'nın verdiği bilgilere göre Temmuz'da 30 bin gigavatsaatin üzerinde elektrik üretimi gerçekleşti. Böylelikle elektrik üretiminde yeni rekor kaydedildi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Kovid-19 aşısı ve aşılanma sürecine dair toplumun nabzını tutmak için "Kovid-19 Sürecinde Aşılanmaya Bakış Anketi" yaptırdı. Ankete göre, 4 katılımcıdan 3’ü aşı karnesi uygulamasının hayata geçirilmesini istedi.

ABD Temsilciler Meclisi sözcüsü Nancy Pelosi Biden yönetiminin altyapı ve harcama paketi için yasalaşma hedefini 1 Ekim olarak belirledi. Demokrat Partili senatörlere mektup gönderen Pelosi, gelecek hafta yapılacak bütçe harcama oylamasında gereken desteğin sağlanamamasının partinin paylaştığı dönüşüm hedefinin gecikmesine neden olabileceği uyarısında bulundu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Beyaz Saray danışmanlarının Fed Başkanı Powell'ın yeniden atanmasını desteklediğini söyledi. Biden, konu hakkında kararını henüz vermedi. Kararını 6 Eylül'deki İşçi Bayramı civarında verebileceği belirtiliyor-Bloomberg

Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, baz etkileri ve azalan pozitif faktörlerin global COVID-19 salgını ile biraraya gelmesine bağlı olarak Çin'in dış ticaretinin gelecek yıl daha zorlu, çetrefilli bir durum ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

PayPay Holdings, İngiltere'deki bütün kullanıcılarına bu haftadan itibaren bitcoin ve diğer kriptoparalarda alım, satım ve saklama hizmeti sunacağını duyurdu.İngiltere, PayPal'ın ABD dışında kriptopara hizmetleri sunacağı ilk ülke oldu.

AC Asia ex, Japan % 1,63 alıcılı

S&P 500 % 0,33 alıcılı

Euro Stoxx 50 % 0,63 alıcılı

Günün önemli şirket haberleri 23/08/2021

Altında gözler ‘Merkez’de odaklandı

Endekste hafif alıcılı açılış bekleniyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)