E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemYeni askerlik sistemine ilişkin teklife son şekli verildi---

Yeni askerlik sistemine ilişkin teklife son şekli verildi

Yeni askerlik sistemine ilişkin teklife son şekli verildi
18 Mayıs 2019 - 22:37 www.borsagundem.com

Yeni askerlik sistemi teklifi önümüzdeki hafta Meclis'e sunulacak. Buna göre, zorunlu askerlik 6 aya inecek, bedelli kalıcı hale gelecek. Bedelli askerlik ücretini Cumhurbaşkanı artırıp azaltabilecek.

Yeni askerlik sistemi teklifine son şekli verildi. Düzenleme gelecek hafta TBMM’de olacak.

ZORUNLU ASKERLİK 6 AYA İNECEK, BEDELLİ KALICI HALE GELECEK 

Teklif askerlik sistemini tamamen değiştiriyor. Askerlik süresi kısalıyor. Zorunlu askerlik 6 aya iniyor. 6 ay zorunlu askerliğin ardından isteyenler 6 ay daha maaş karşılığında askerlik yapabilecek. Yedek subay ve astsubaylar içinse askerlik 12 ay olacak.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİNİ CUMHURBAŞKANI ARTIRIP AZALTABİLECEK

Yeni sistemle bedelli askerlik artık kalıcı hale gelecek. Bedelli askerliğin kaç lira olacağı memur maaş katsayısı esas alınarak hesaplanacak. Cumhurbaşkanı ücret hesaplamada esas alınan 240 bin göstergeyi  iki katına kadar artırabilecek ya da yarısına kadar azaltabilecek.

Bedelli askerlikte bir ay temel eğitim süresi olacak. Her yıl 145 bin kişilik kontenjan belirlendi. Kontenjandan fazla başvuru olması halinde ise yükümlüler arasında kura çekilecek. 

Dört yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezunlarından yedek subay,  iki veya üç yıl süreli okullardan mezun olanlar arasından da yedek astsubay alınabilecek . 

Yedek astsubaylık sistemiyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yükseokul mezunlarından etkin şekilde faydalanmasının sağlanması hedefleniyor.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİNE İLİŞKİN TEKLİFE SON ŞEKLİ VERİLDİ 

Yeni askerlik sistemi uzun süre üzerinde çalışılarak hazırlandı. Yeni sistem hazırlanırken TSK’nın ihtiyaçları,  sistemin sürekli hale getirilmesi, bedelli çıkacak mı?“ beklentisini ortadan kaldırarak ön görülebilir bir yapı oluşturulması yükümlülerin eğitim süreçlerinin etkilenmemesi insan kaynağının verimli kullanılmasına dikkat edildi.

 Tüm seçeneklerde en az bir ay zorunlu askerlik olduğundan bütün vatandaşların temel savunma eğitim alması da sağlanacak. Bedelli askerlikte yaş sınırının kaldırılması da sistemin daha net hale gelmesini sağladı.

 Zorunlu askerliğin ortadan kalkmadığı yeni sistemin  çok alternatifli ve karma bir modelle TSK‘nın profesyonelleşmesi sürecine de katkı sağlanması hedefleniyor.(NTV)

Bakaya ve kaçağa bedelli hakkı yok

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • doğru 19 Mayıs 2019 11:28

  dünyada askerlik bilgi ve teknoloji üzerine kurulu, biz hala ikinci dünya savaşı düzeninde devam ediyoruz şu anda gelişmiş ülkeler robot asker üzerinde çalışıyor ayrıca askeri yönden , gelişmiş ülkelere karşı söz sahibi olacaksanız nükleer gücünüz ve uzun menzilli hızı yüksek füzeleriniz olacak uçağın bile devri bitti...

 • Tnk onb19 Mayıs 2019 09:09

  Dünyaya erken gelmişiz olan bizim 18 aya oldu. 78/1 edirne süloğlu

 • ....19 Mayıs 2019 09:04

  napolyon, büyük sefere çıkarken, avrupadan moskovaya kadar, büyük bir avrupa ordusu kurmuştur. burada askerlerin arasında bir sohbet gezerdi... neden burdayız ?.. " Askerler : fakirdik, bedelini ödeyemedik bizde asker olduk demişlerdi" kendi arasında....

 • Şimşek19 Mayıs 2019 08:42

  Nükleer başlıklar, 5.nesil uçaklar, ses üstü güdümlü füzeler çağında askerlik mi kaldı. Zorunlu askerlik dahil bedelli de kaldırılsın. Profesyonel ordu kamu görevlisi gibi maaşını vergilerden alsın. Zengin bedelli ücretini ödemez zaten yurtdışına gidiyor.  

 • Hayri19 Mayıs 2019 05:21

  Bedeli ilk ciktiginda 30.000 tl idi, sonrasında 18.000 tlye düştü, şimdi 31.000 tl olmuş. Asgarî ücret 2.100 TL iken ödenmesi zor. Fakirler askere gidecek, zenginler gitmeyecek.

 • Rıdvan Baştok19 Mayıs 2019 02:30

  Askerlik tamamen profesyonel meslek haline dönüştürmeli , mevcut subay astsubay sisteminde olduğu gibi , yani subay astsubay kadroları sayı olarak ülke şartlarına yetecek kadar artırılmalı..Yani askerlik meslek haline gelmelidir.İsteyenler bu mesleğe girmelidir.En düşük rütbe li asker astsubaylıktan başlayıp generalliğe kadar yükselmeli..Düşünün askerlikte yılllarını harcamış , tecrübeli insanların ne başarılı olabileceğini.

 • Nihat19 Mayıs 2019 00:33

  6 ay askerlik bile yapamayacaksan tıpış tıpış ödeyeceksin itiraz etmeden!  hala bunda da yüzsüzce indirim isteme!   Bu kadar çıtkırıldım bir nesil yetişti ki artık bu kadar da olmaz dedirtiyor.