E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündem'Yaz saati stresi ve depresyonu azaltıyor'---

'Yaz saati stresi ve depresyonu azaltıyor'

'Yaz saati stresi ve depresyonu azaltıyor'
07 Aralık 2021 - 10:21 www.borsagundem.com

Enerji Bakanı Dönmez, kalıcı yaz saati uygulamasının tasarrufun yanında stresi ve depresyonu da engellediğini savundu. Dönmez, sabit yaz saati uygulamasının değiştirilmesi yönünde bakanlığın bir çalışmasının bulunmadığını söyledi.

Türkiye'nin sabit yaz saati uygulamasına geçmesi sonrası vatandaşların sabah saatlerinde, karanlık havada, güneş görmeden işe gitmeleri ve çocuklarını bu saatte okula göndermeleri tartışılmaya devam ediyor.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, konuyla ilgili Bakan Dönmez'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

'Rapor sır gibi saklanıyor'

Kalıcı yaz saati uygulaması kararı alınırken İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ) hazırladığı rapora atıfta bulunulduğunu belirten Yüceer, önergesinde şunları kaydetti:

“Ancak söz konusu rapor kamuoyundan sır gibi saklanmaktadır. Yapılan araştırmalar beş yıl önce enerjide tasarruf amacıyla yapılan değişikliğin tasarruf yerine israfa neden olduğunu yansıtmaktadır. Öte yandan sabah erken saatlerde okula ve işe gitmek zorunda olan yurttaşlarımız karanlığa mahkûm edilmiştir. Kalıcı yaz saati uygulaması, geniş halk kesimlerinde ciddi rahatsızlıklar yaratmış, toplum psikolojisini olumsuz etkilemiştir. TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) elektrik enerjisi tüketiminde tasarruf sağlanamadığını belirtmiştir. İngiltere Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sinan Küfeoğlu’nun ve arkadaşlarının yaptığı çalışmaya göre beş yıldır uygulanan kalıcı yaz saati ile enerji tasarrufu sağlanmamış ve günlük yük eğrisinde sürekli bir ötelemeye de sebep olmadığı ortaya konmuştur. Kalıcı yaz saati uygulamasına geçildiği günden bu yana uygulama sayesinde enerji tasarrufu sağlanıp sağlanamadığı Bakanlığınız tarafından analiz edilmiş midir?”

'Değişmesi planlanmıyor'

Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre, Bakan Dönmez, Yüceer’in önergesini şöyle yanıtladı:
“İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından yürütülen bilimsel çalışmalarda sabit saat uygulamasının hem elektrik tüketimine olan etkisi hem de psikolojik ve sosyolojik etkileri analiz edilmiştir. Bu kapsamda; ülkemizin batısındaki nüfus, kentleşme, sanayileşme ve enerji yoğunluğu dikkate alındığında, ülkemizde uygulanmakta olan saat diliminin GMT+3’de sürekli bulunmasının ülkemiz nüfusunun büyük bölümünün gün ışığından daha uzun süre faydalanmasına ve enerji verimliliğine kayda değer katkı sağladığı, saat değişimlerinin getirdiği kaygı, stres, depresyon gibi olumsuzlukların sabit saat uygulamasında daha az yaşanacağı ortaya konulmuş ve bu bilimsel analiz sonuçları doğrultusunda sabit saat Uygulaması hayata geçirilmiştir.
Uygulamanın başlamasından bu yana elde edilen tasarruf yaklaşık 6.82 milyar kWh olup, bu tasarrufun parasal karşılığı tek zamanlı tarifeye göre 3.97 milyar TL, üç zamanlı tarifeye göreyse 5.94 milyar TL’dir. Ayrıca, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından üye ülkelere 28 Mart 2021’den itibaren tek saat uygulamasına geçilmesi tavsiye kararı ile iletilmiş olup Avrupa Birliği de kendi üyelerine bu doğrultuda adım atmalarını önermiştir. Tüm bu gelişmeler doğrultusuna mevcut saat uygulamasının değiştirilmesi yönünde Bakanlığımızın bir çalışması bulunmamaktadır.”

Çile başladı! Kalıcı yaz saati israf mı tasarruf mu?

 

Yaz saati bekleneni vermedi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (12)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Hehe07 Aralık 2021 13:28

  Eee sizin gibi uyusak bizdede stres olmaz ye ic yat

 • Türkoğlutúrk07 Aralık 2021 12:16

  Evet sabah ezanı okunmadan gece karanlığında okula gitmek ,sayenizde elektrik dağıtım şirketlerine ek gelir

 • ...07 Aralık 2021 16:30

  Yetim hakkı yemekten iyidir.

 • Bir yorum07 Aralık 2021 12:59

  Akşam erken çıkıyorsun ya; kafayı çekmeye her zaman vakit var!  Dert etme!

 • Bir yorum07 Aralık 2021 11:37

  Erken kalkmak berekettir. İnsan zihni açıktır.  

 • Ahmet Otzbir Vekili07 Aralık 2021 13:42

  Senin neden açılmıyor zihnin ?  Hep kapalı kutu. muhahaha

 • Mucise Reis ; ) 07 Aralık 2021 11:17

  Ben böyle zırvalık görmedim. Bu olay şuna benzıyor. ben işveren patronum. emrımde 100 çalışan var. diyorum ki, işçi pazar gunu çalışmaya bayılıyor. pazar gunu telefonlar çalmıyor, gelen yok, fabrıka ortamı rahat ve huzurlu, pazar resmı tatıl oldugu için, kimse kapımızı çalmıyor. verim artıyor. işçi çok mutlu. o bakımdan ayda 2 pazar çalışıcaz. çalışıcaz hemde 100 tl olan yevmıyenıze  50 tl kleyeceğım. hem evde hanım rahat temizlik eder, hemde çocuklar sessiz ortamda ders çalışır. işyerinde yemek yediğiniz içinde evde yemek tasarrufu olur. zaten bi rçok kişi kapıda, iş istiyor, pazar gunude gelir çalışırım abi para lazım diyor. biz bir aileyiz, mutluyuz... ne oldu ? :D AYNAN BAKNIN DEDİKLERİ BUNLAR. Gerçekle bağdaşmayan, ilim bilim hesaplmalara uymayan, tamamen muhabbet sohbet, x gazetesi köşe yazısından farksız, devlet birimlerinin ve kurumlarının resmi olarak imzalayıp onaylamadığı muhabet sohbet. :D 

 • misafir07 Aralık 2021 10:35

  Siz başlıbaşına stresin kaynağısınız.

 • EY AKLI NEREDESİN!!!07 Aralık 2021 10:28

  Ya bu nasıl bir mantık, bu nasıl bir akıl yürütme? Kim veriyor bu aklı size, stresi azaltan saat değil, yazın bol güneşidir, İnsanların büyük zamanlarını güzel ve güneşli havalarda dışarıda geçirmesidir. Yaz saatinin uygulanmasıyla Kışın Yaz ı mı yaşattığınızı sanıyorsunuz, allah akıl fikir versin, tam tersine bu saat uygulamasıyla insanlar ve özellikle çocuklar karanlıkta evlerinden çıkıp okula ve işe gitmek zorunda kalıyor, bu başlıbaşına stres kaynağı. 

 • emekci07 Aralık 2021 10:26

  bağdat ile aynı saat diliminde olunca ülkenin orta ve doğusu için daha uygun oluyor. Ankaranı saat dilimde olunursa ülkenin batısı ve ortası rahat eder. bence saat dilimi nüfusun büyük kısmının yaşadığı batısına göre tekrar ayarlanmalı

 • Ahmet Özbir07 Aralık 2021 10:25

  değişmesini isteyen oyunu cumhur ittifakına vermez, o kadar

 • Türkoğlutúrk07 Aralık 2021 12:17

  İstanbul seçimleri gibi dimi.sen iptal edersin ben yine seçerim.