E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemYatırımı desteklenecek öncelikli ürünler---

Yatırımı desteklenecek öncelikli ürünler

Yatırımı desteklenecek öncelikli ürünler
01 Mart 2021 - 10:47 www.borsagundem.com

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Teknoloji seviyesi yüksek veya yoğun dış ticaret açığı verdiğimiz 919 ürünü yerli imkan ve kabiliyetlerle üretecek yatırımları, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında destekliyoruz." dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından, "50 milyar dolar Türkiye'de kalacak." notuyla Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında desteklenecek öncelikli ürünlere ilişkin bilgi verdi.

Paylaşımında, infografikle program kapsamında çıkılacak çağrıların detaylarını aktaran Varank, "Teknoloji seviyesi yüksek veya yoğun dış ticaret açığı verdiğimiz 919 ürünü, yerli imkan ve kabiliyetlerle üretecek yatırımları, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında destekliyoruz." ifadesini kullandı.

İnfografiğe göre, "kimya", "bilgisayar-elektronik ve optik", "makine", "eczacılık", "elektrikli teçhizat", "ulaşım araçları", "tıbbi cihaz" veya bu 7 alanda sektörün gelişimi için kritik önemi olan diğer sektörlerden seçilen 919 ürün ve yenilikçi alan belirlendi.

Ürünler seçilirken, cari açığa katkı ve ihracat potansiyeli, ürün karmaşıklık ve yoğunlaşma endeksleri, yatırım başına katma değer, ürün ileri-geri bağlantıları gibi temel kriterler dikkate alındı.

Bu kapsamdaki yatırımlara, yatırım yeri tahsisi, enerji ve sermaye desteği, KDV istisnası, nitelikli personel desteği ve vergi indiriminin de aralarında bulunduğu çeşitli destekler sağlanacak.

4 çağrıya çıkılacak

Program kapsamında 2021'de 4 çağrıya çıkılması planlandı. Ulaşım araçları, elektronik, elektrikli teçhizat ve makine sektöründeki yatırımlara ilişkin mart-nisan döneminde "Mobilite Çağrısı" açılacak.

Mayıs-haziran döneminde çıkılacak "Sağlık ve Kimya Ürünleri Çağrısı" ile eczacılık, tıbbi cihaz ve kimya sektöründeki öncelikli ürünlere yönelik yatırımlar desteklenecek.

Program çerçevesinde "Dijital Dönüşüm" çağrısına temmuz-ağustos döneminde, "Üretimde Yapısal Dönüşüm" çağrısına da eylül-ekim döneminde çıkılacak.

"Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı" hakkında detaylı bilgilere "www.hamle.gov.tr" adresi üzerinden ulaşılabiliyor.

Makine sektöründe 2 milyar liralık yatırım desteklenmişti

Program kapsamında ilk aşamada, makine sektöründe açılan çağrıyla 2 milyar liralık servo motorlar, CNC tezgahları, eklemeli imalat makineleri gibi yüksek teknolojili ürün yatırımları desteklenmişti.

Resmi Gazete'de 27 Şubat'ta yayımlanarak yürürlüğe giren Öncelikli Ürün Listesi Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile program kapsamında 7 odak sektörde yerli üretimin sağlanması veya üretim kapasitesinin artırılması için destek verilecek ürünlerin listeleri ilan edilmişti.

Yabancıların en çok işlem yaptığı hisse senetleri

 

Elvan: 2021 yılında temel önceliğimiz fiyat istikrarının sağlanması

 

Büyüme sonrası kurlar ne oldu?

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Hasbi01 Mart 2021 13:54

    Çok geç kalındı ama bu da kârdır, bi yerden başlanmış olur, sulandırılmazsa, saptırılmazsa, istismar edecek olanlara yol verilmezse birkaç nesil sonrası faydasını görür.

  • batırıldık01 Mart 2021 12:03

    Zafer havaalanı kütahya hazine garantisi (2020); Garanti edilen yolcu sayısı 1 326 352, Gerçekleşen yolcu sayısı:4679, Sapma hata: %99 Hazinenin açıktan şirkete ödediği para yıllıkı1,600.000 Euro. İşte ülke böyle batırılıyor. AKP, Adalet bakanı ve saraydan bu dönemde bir şey beklenemez ama hiç değilse muhalfet, STK lar bu soygunu adalete taşısalar ya bugün olmaz ise yarın hesabı sorulur. Bu şekilde yap işletler ile 150 milyar dolar açık yaratıldı. Bu parayı torunlarımız bile ödeyecek. Tüm duyarlılar harekete geçmeli. Ülke kabak gibi soyuluyor. Kaynakları Yandaşlara transfer ediliyor.

  • acacu01 Mart 2021 11:20

    19 yılda "Finanse edebildiğimiz sürece cari açık sorun değil" den bu noktaya gelebildiniz tebrikler. Bir 19 yıl daha sabredersek cari açık vermeden büyüme modeline geçebiliriz. Tabi bu arada birkaç nesil işsiz kalıp yaşayamadan çürüyüp gidecek ama olacak o kadar.