E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaYatırımcının kafası karıştı! Borsa mı, dolar mı, altın mı, kripto mu?---

Yatırımcının kafası karıştı! Borsa mı, dolar mı, altın mı, kripto mu?

Yatırımcının kafası karıştı! Borsa mı, dolar mı, altın mı, kripto mu?
04 Aralık 2021 - 07:54 www.borsagundem.com

Dolar ve borsada yaşanan sert yükselişle rekor seviyeler görüldü. Bu durum tasarruf sahiplerinin de kafasını karıştırıyor. Doları olan satmayı, olmayan almayı düşünüyor. Borsada da durum farklı değil. Peki, böyle dönemde ne yapmalı?

Merkez Bankası'nın eylül ayında başlayan faiz indirimleriyle kurda meydana gelen sert yükselişler hem döviz piyasasını hem de borsayı hareketlendirdi. Faiz indirimi kararı mevduatlarda ise cazibe kaybına yol açtı. Ufuk Korcan, Dünya'daki yazısında piyasalardaki gelişmeleri değerlendirdi. İşte o yazı: 

Tasarruf sahipleri için oldukça zor bir dönemden geçiyoruz. Hem hisse senedi, hem döviz, hem altın, hem mevduat hem de kripto varlık piyasalarında çok sert fiyat hareketleri yaşanıyor. Merkez Bankası’nın eylül ayında sürpriz bir şekilde başlayan faiz indirimlerinin ardından dolar/TL paritesi yüzde 65’in üzerinde yükselerek 14 TL sınırına kadar yükseldi. Kurda yaşanan bu sert yükseliş döviz bazında ucuzlaması nedeniyle hisse senetlerinde alımları artırdı. 6 Ekim’de 1.371 puandan kapanan Borsa İstanbul, bu süreçte yüzde 40’a yakın artış kaydetti. Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin ardından enflasyonda yüksek seyrin korunması nedeniyle mevduatın cazibesi iyice azaldı.

MERKEZ'DEN MÜDAHALE

Geldiğimiz son durumda, tasarrufl arını hangi yatırım aracında değerlendiriyorsa değerlendirsin herkes ne yapması gerektiği konusunda kararsız. Doları olan “satmalı mıyım” diye düşünürken, elinde TL olan da “dolar mı alsam, daha da çıkar mı?” diye düşünüyor. İlk olarak döviz cephesine bakalım. Kurlardaki sert hareketin ardından hafta içi Merkez Bankası piyasaya doğrudan satım yönünde müdahalede bulundu. Bu müdahale aslında dolarda 13.50 TL ve üzeri seviyelerinin Merkez’i rahatsız ettiği sinyali taşıyor. Önceki hafta yurtiçi yerleşiklerin yaptıkları 3 milyar dolara yakın döviz satışı, vatandaşların mevcut seviyelerden alım yapma konusunda iştahlarının azaldığı izlenimi veriyor.

DOLAR ALINIR MI?

Peki, buralardan döviz alınır mı ya da satılır mı? Bu sorunun cevabı aslında kişiden kişiye değişiyor. Düşük seviyelerden döviz alan biri mevcut seviyelerde döviz birikiminin bir kısmını satıp ‘izleme’ moduna geçebilir. Yeni alım düşünenler için ise durum biraz daha zor. Çünkü kısa vadede yüzde 50’nin üzerinde değer kazanan bir varlıktan bahsediyoruz. Dolayısıyla mevcut seviyelerden yeni alım yapmak biraz riskli olabilir. Zira Merkez Bankası’nın 16 Aralık’taki faiz kararı önemli. 100 baz puanlık bir indirim daha olacağı beklentisi fiyatlanmış durumda. Uzmanlar, yatırımcıların yeni alım için aceleci davranmamalarını söylüyor.

Bitcoin bir türlü yükselemiyor?

Bitcoin’de yukarı hareketlerin sınırlı kalması dikkat çekiyor. Bunun teknik anlamda açıklaması 59.000-60.000 dolar bandında bulunan direnç bölgesini aşamaması. 69 bin dolarlık seviyelerden başlayan düşüş trend çizgisinin oluşturduğu bir satış baskısı var. Bu satış baskısının ortadan kalkması için 60.000 dolar seviyesinin üzerinde hacimli kapanışlar gerekiyor. Bunun dışındaki yükselişlerin sınırlı kalması ve direnç noktalarında satışlarla karşılaşma ihtimali yüksek. Ancak paritede yeniden bir yükseliş ivmesinden bahsedebilmemiz için 63.000 Dolar seviyesinin kırılması gerekiyor. Bu gerçekleşirse yeniden 70.000- 80.000 dolar bandı telaff uz edebiliriz. Geri çekilmelerde ise şu an için 55.600-55.800 dolar bandı ilk destek bölgesi. Bu bölgenin altında ise 53.400- 54.000 dolar destek bölgesi var. Ancak parite için en önemli destek noktası 51.000 dolar seviyesinde.

Kar satışı ve 'sepet' önerisi

Sert fiyat hareketlerinin yaşandığı dönemlerin ardından mevcut pozisyonlar korunarak kârda olduğunuz yatırım araçlarında bir miktar kâr satışı yapılabilir. Bu sayede aşağı yönlü riskleri bir miktar azaltmış olursunuz. Pozisyonunuz tam bozmadığınız için de yukarı hareketlerde getiri elde etmeye devam edersiniz. Parasını TL’de tutan ve düşen faiz getirisinden memnun olmayanlar ise sepet oluşturabilirler. Bu sepete, sabit getirili enstrümanların yanına borsadaki son ralliye tam ayak uyduramamış, döviz geliri/pozisyonu yüksek şirket hisseleri ve çok çok düşük oranda kripto varlık eklenebilir.

Borsa İstanbul'da kritik seviyeler

Dolar/TL’deki dalgalı hareketlere rağmen Borsa İstanbul geçtiğimiz hafta da yükseliş eğilimini korudu. BIST 100 Endeksi’nde 1.834 puanın üzerindeki yükselişlerin ilk direnç noktası olan 1.875-1.900 aralığını da geçti. Ancak önümüzdeki hafta bu seviyenin üzerinde kalıp kalmaması önemli. 1.834 puandaki destek noktası yükseliş trendinin devamı açısından kritik. Buranın altına inilmediği sürece olası geri çekilmeler altın fırsatı olarak değerlendirilebilir. Aksi durumda ise kar satışlarının devamı gelebilir. Kısa vadede küresel anlamda pandemiye ilişkin gelişmeler, Merkez'in faiz kararı ve dolardaki seyir yakından izlenecek.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (15)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Yaman05 Aralık 2021 22:38

  Abd de enflasyon beklenti üzeri ve faiz arttırmanın planını yapıyorlar Yani dolar turistliği bırakıp Abd ye geri dönerse kim tutabilir inşallah böyle birşey olmaz

 • burhan keskin 05 Aralık 2021 21:15

  Bence faiz sabit kalır borsa dolar. Çöker gibi sert satışa dikkat

 • HIRSIZ SAVAR05 Aralık 2021 17:23

  telegram da 3000 kişilik çakallar grubu var. bistti yukarı çeken grup. pazartesi, farenin kulağı üfleuerek yemesi gibi malları yedirecekler

 • mehmet kaya04 Aralık 2021 22:12

  BORSANIN ALTERNATİFİ YOK.

 • acemi borsacı04 Aralık 2021 21:13

  ya herro ya merro.cripto para ve coinler en iyisi.

 • 😀04 Aralık 2021 19:57

  En iyi yatırım düşsede kalksada madeni altındır.Al dursun kesende.İnmiş çıkmış önemi yok.

 • HSN Akbük 04 Aralık 2021 19:40

  Borsada teknik işlemez borsanın rekor kırması demek para kazanmak demek deyildir birileri kazanırken sen zarar edersin borsa kısmet işi sabır işidir ky için

 • Grande05 Aralık 2021 22:42

  Borsada gülerek satıyorsan kazanıyorsundur Bu trende herkezin gittiği yönde giden kaybeder

 • Recep04 Aralık 2021 19:16

  Hiçbiri, cepte para yok.

 • 🤷🏻04 Aralık 2021 18:10

  Böyle oldukça hiç birisi neden peki ? Bir sene evvel aldığın araba yüZde yüz zamlanmışsa sen borsada bunca dümene rağmen paranı ikiye katlasan ne yazar paramı kazandın? Yoooo sadece korudun değerini tabi bu durumda paranı katlarsan aldığın risk de cabası

 • AHMET ÖZBİR04 Aralık 2021 13:08

  HER şartta BİST, hele hele spekülatif bir şekilde dövizin yükseltilmesi ucuz olan Türk'ün hisseleri şu anda SUDAN UCUZ. Öyleyse SEÇİCİ ve de ARAŞTIRICI olmak şartıyls TÜRK HİSSE SENETLERİ gelecek vaadediyor.

 • Fuat04 Aralık 2021 12:06

  Paranın var derdin var , başlık bile açıklıyor herşeyi :)))

 • ayse demir04 Aralık 2021 11:54

  bence dolar mi altin mi bors mi arsa mi konut mu birurun zam gelince niye dolar yüksek mana atar stok yapanlar sesleniyorum yap zam bir daha ses çıkmasın bence arsa borsa

 • BORSACI04 Aralık 2021 10:11

  abi burda tek geçerim hemde misli ile borsa neden borsa çok ucuz, faiz düşmüş ,döviz uçmuş,altın zirvenininde üstünde,emlak sektörü katlamış,borsanın en az 2022  yılında 4.000 binlere görecegini tahmin ediyorum.

 • Zeki04 Aralık 2021 09:59

  Tabiki dolar altın alınır. Reis varken faiz haram dolar helal. Faizde durup param çöp mü olsun.