E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaYatırımcıları 2021’de zorlu trendler bekliyor---

Yatırımcıları 2021’de zorlu trendler bekliyor

Yatırımcıları 2021’de zorlu trendler bekliyor
27 Kasım 2020 - 11:05 www.borsagundem.com

Arz talep dengesindeki eşitsizliğin getirileri düşük tutması bekleniyor. ABD Merkez Bankası (FED)’nın yarattığı nakit bolluğuysa giderek azalan güvenli varlıkları karşılıyor.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Yatırımcıları 2021’de zorlu bir yıl bekliyor. JPMorgan Chase & Co. stratejistleri, 2021 yılında yatırım yapılabilir varlıklardaki arzın 300 milyar dolar küçüleceğini ve bunlara yönelen nakdin 3 trilyon dolara yükseleceğini tahmin ediyor.

Arz konusundaki kilit faktörlerden biri, ABD hükümetinin 2020 yılında ekonomik teşvik ödemeleri için aldığı kısa vadeli borçların büyük bir bölümünü uzun vadeli borçlarla değiştirirken, hazine tahvillerinin sayısının düşecek olması.

Aynı zamanda menkul kıymetlere yönelik talep de artıyor. ABD Merkez Bankası (FED) Mart ayında ortaya çıkan likidite krizine yanıt olarak varlık alımlarını arttırdığı için banka rezervleri yıl başından bu yana 1,4 trilyon dolar yükseldi.

Buna ek olarak, FED faiz oranı seviyelerini en azından 2023 yılı sonuna kadar sıfıra yakın tutmayı planlıyor.

Bu faktörler ve diğerleri, JPMorgan’dan Alex Roever ve ekibinin bu hafta yazdığı nota göre, “2021’i yatırım yapmak için zorlu bir yıl haline getirecek ve piyasalarda getiri elde etmek oldukça güç olacak.” Notun devamında, JPMorgan stratejistleri, “nakit piyasalarında yer alan likidite odaklı yatırımcılar zor durumda kacak” ifadelerini kullandı.

Bloomberg'in haberinde, JPMorgan ekibine göre, karşılaştırma ölçütü reformu da durumları daha da karmaşık hale getireceği söylendi. Küresel düzenleyiciler, Londra’da bankalar arası faiz oranlarının önümüzdeki yıl geri çekilmesi gerektiğini düşünüyor. Dolar piyasasında, Teminatlı Gecelik Finansman Oranı (SOFR) bunun yerine geçecek aday olarak belirlendi.

Roever, yine de “karşılaştırma ölçütü reformuyla ilgili oldukça fazla belirsizlik var çünkü nakit piyasalarındaki mevcut Libor savunmasızlığıyla ilişkili” dedi. Piyasalar Londra bankalararası faiz oranı (Libor)’un sonlanmasını önemli bir risk olarak fiyatlamıyor zira yatırımcılar, “arz ve talep arasındaki dengesizlik nedeniyle, yatırım yapıyor olmaya odaklanıyorlar.”

Borsa rallisi pandemiye karşı koyuyor

 

Piyasada temkinli iyimserlik sürüyor

 

Küresel piyasalarda, salgına dair haberler takip ediliyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • RAMO CANCAN27 Kasım 2020 11:49

    Haydi be ordan hadsizzzzzzzzzzzzz..her sene böyle diye diye pastanın büyük dilimini sizler yediniz.      yemezler.uygun fiyatlara geldim mi gözüm kapalı dalarım.

  • HÜLYA KOBALT27 Kasım 2020 11:29

    Her sene aynı söylemler milleti dövize boğup kendileri kazanıyorlar.şartlar neyi gerektiyor ise yani rüzgar nereden esiyor ise oraya yönelmez isen sap gibi ortada kalırsın.